News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[پیاده‌سازی دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود]]> دستگاه های دولتی با توسعه خدمات الکترونیکی خود بر بستر دولت الکترونیکی ، زمینه رضایت مندی مردم را افزایش خواهند داد

پیاده‌سازی دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود

]]>
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در بازدید از مرکز داده دولت:
پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود
دستگاه های دولتی با توسعه خدمات الکترونیکی خود بر بستر دولت الکترونیکی ، زمینه رضایت مندی مردم را افزایش خواهند داد
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، جناب اقای مهندس جهرمی به همراه تعدادی از مدیران ارشد وزارت ارتباطات، از سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید و در جریان آخرین، دستاوردها و برنامه‌های انجام شده این سازمان  قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درطی دو نشستی که پس از این بازدید با مدیران ارشد سازمان برگزار شد، گفت:  بامشخص شدن شبکه بین دستگاهی ، امکان تعریف استانداردها و پیاده‌سازی موضوعات مختلف ازجمله موارد امنیتی ایجادشده و امکان عملیاتی شدن خدمات الکترونیکی با هماهنگی و نظارت وزارت ارتباطات فراهم خواهد شد.

مهندس جهرمی خاطرنشان کرد: سازوکار لازم برای بهبود فضاب مجازی در جهت حفاظت از حریم خصوصی کاربران باید پیش بینی و عملیاتی شود.

 وی با اشاره به اهمیت موضوع امنیت فضای سایبری، با تاکید بر این موضوع که بر خلاف ادعای برخی، جمهوری اسلامی قربانی حملات سایبری است. افزود: اطلاع رسانی در خصوص هشدارهای امنیتی برای مخاطبان عام و مردم باید به صورت وسیع انجام شود تا ارتقاء دانش امنیت سایبری محقق شود.
همچنین بایدبرنامه ای برای  تربیت ده هزار نیروی امنیت سایبری در ۴ سال در دستور کار قرار گیرد وتربیت این نیروها از طریق مراکز آپای دانشگاههای کشور صورت خواهد پذیرفت و هدف آن داشتن متخصصانی برای ارتقاء ایمنی خدمات مختلف دیجیتالی در برابر حملات سایبری بیگانگان است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه کسب و کارهای نوپا نیز تصریح کرد: با همکاری سازمان های دیگر زمینه افزایش تسهیل گری برای رفع مشکلات پیش روی استارتاپ ها باید فراهم شود.

این گزارش حاکی است، مهندس جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در این نشست بر نقش فناوری اطلاعات به‌عنوان قطب مولد و پیشران توسعه اقتصادی کشور، تصریح کرد.
وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران طی چهار سال گذشته ، پنج محور اساسی فعالیت های خود را پیگیری و اجرایی کرده است که مدیریت طراحی و نظارت و پیگیری اجرای شبکه ملی اطلاعات از جمله این فعالیت‌ها محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: "معماری جامع دولت الکترونیکی و مدیریت کلان پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی و حاکمیت داده"، "راه‌اندازی زیرساخت ارتقاء بهره‌وری و توسعه کاربری فاوا و اشتغال ارزش‌افزوده"، " مشارکت در توسعه و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از اشتغال‌زایی مولد پایدار" و " ایمن‌سازی فضای سایبری" از دیگر محورهای اساسی فعالیت‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران در این دوره است.

مهندس جهانگرد تصریح کرد: با اقدام‌های صورت گرفته و زیرساخت‌های فنی و حقوقی فراهم‌شده، سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو نقش عمده "حاکمیت داده دولت" و " توسعه اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات" را در آینده بر عهده خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در این دو نشست، گزارش کاملی از کلیه فعالیتهای سازمان فناوری اطلاعات توسط مدیران بخش های مختلف ارائه گردید . بویژه اقدام‌های صورت گرفته در حوزه دولت الکترونیک در ابعاد مختلف و همچنین ارزیابی‌های انجام‌شده در این بخش از سوی مهندس باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان ارائه شد.

]]>
2017/10/18
<![CDATA[گزارش بازدید مهندس جهانگرد از نمایشگاه تلکام]]> 2017/10/17 <![CDATA[گزارش تصویری نشست وزیر ارتباطات با مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> 2017/10/17 <![CDATA[استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد]]> استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

]]>
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران:

استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

شخصیت و هویت کنونی شرکت ملی پست ، حاصل تغییر رویکرد و استفاده از فناوری در خدمات آن است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در مراسم گرامی داشت روز جهانی پست ضمن بیان این مطلب افزود: پروژه ملی جی نف، هویت دولت الکترونیک است و بدون آن این امر محقق نخواهد شد و از این دست پروژه های مهم و زیربنایی در پست کم نیست که همه این تغییرات حاصل اعتقادی است که دکتر واعظی به این بخش قدیمی و بزرگ ارتباطات داشته است.

وی با بیان این مطلب که پست صنعتی است که هر روز نو شده و هویت ارتباطات کشور به شمار می رود اظهار داشت: ارتباطات در کشور به واسطه خدمات پستی معنا یافته و در هر شغل و یا مهارتی، پست به صورت خرد و کلان حضور دارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اسناد قدیمی و جدید ارتباطات اظهار داشت: در همه اسناد موجود از گذشته و حال، به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نگاه ویژه ای شده و تنها در دولت نهم و دهم بود که این بخش مغفول مانده و متاسفانه در همه سطوح تنزل یافت.

معاون وزیر روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را نقطه عطفی در حوزه اراتباطات برشمرد و گفت: در سال 92 وزارت ارتباطات و شرکت های زیر مجموعه آن به ویرانه ای شبیه بود که نیاز به ساخت مجدد همه قسمت ها داشت و دکتر واعظی با نهایت درایت و تلاش شبانه روزی توانست این مهم را به سرانجام رسانده و از هم گسیختگی موجود را سامان دهد.

مهندس جهانگرد، تصحیح منابع درآمدی را موجب احیاء صنعت پست برشمرد و گفت: رشد 3 برابری بازار ارتباطات طی 4 سال گذشته کاملا مشهود بوده و این صنعت هم اکنون پیشران رشد کشور است که در پست به دلیل شناخت قابلیت های جدید و تعریف پروژه های زیرساختی بیش از سایر دستگاه های اجرایی قابل مشاهده است.

مهندس جهانگرد اظهار داشت: طی 4 سال گذشته در 6 بخش اقدامات اساسی انجام شده که شبکه ملی اطلاعات، پست و پست بانک، رگولاتوری، تحقیق و پژوهش و بخش فضایی ا جمله آنها می باشد که خوشبختانه همه این دستگاه ها نیز از جمله موفق ترین واحدهای اجرائی کشور به شمار می روند.

]]>
2017/10/14
<![CDATA[تغییر آدرس اینترنتی مورد ارزیابی در پایگاه دانش سازمان ملل]]> با پیگیری های به عمل آمده، آدرس اینترنتی سایت مرجع خدمات ایران در پایگاه دانش دولت الکترونیکی سازمان ملل اصلاح شد.

تغییر آدرس اینترنتی مورد ارزیابی در پایگاه دانش سازمان ملل

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، یکی از برنامه های سازمان ملل ، ارزیابی بلوغ دولت الکترونیکی کشورها است که در بازه زمانی دوساله صورت گرفته و منجر به رتبه بندی اقدام های انجام شده در این حوزه می شود.

بر همین اساس نیز نشانی اینترنتی کشورها در پایگاه دانش دولت الکترونیکی سازمان ملل به آدرس https://publicadministration.un.org/egovkb/en-us/Resources/Country-URLs درج شده که متاسفانه پیش از این منبع این ارزیابی برای ایران، سایت president.ir بوده که تنها یک سایت اطلاع رسانی بوده و نمی توانست نمایانگر فعالیت های گسترده در حوزه خدمات الکترونیکی ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های کشور باشد.

با توجه به نزدیک بودن زمان ارزیابی دوباره کشورها در حوزه دولت الکترونیکی و با پیگیری های سازمان فناوری اطلاعات ایران، درگاه ملی خدمات هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir جایگزین سایت قبلی در منابع بین المللی سازمان ملل شد که می تواند نقش مهمی در نتیجه ارزیابی های آینده داشته باشد.

]]>
2017/9/24
<![CDATA[ایران می تواند بخشی از بازار بین المللی در حوزه نرم افزار را به خود اختصاص دهد]]> ایران ظرفیت های بسیار خوبی در تولید نرم افزار و ارایه سرویس های ارزش افزوده دارد که می تواند بخشی از بازار بزرگ موجود در این حوزه در عرصه بین المللی را به خود اختصاص دهد.

ایران می تواند بخشی از بازار بین المللی در حوزه نرم افزار را به خود اختصاص دهد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس باقری اصل در کنفرانس راهکارهای هوشمند ایران و کره، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: افزایش همکاری ها میان ایران و کره و بهره گیری از ظرفیت های دو طرف، یکی از زمینه های مناسب برای حضور در بازارهای بین المللی است.

وی افزود: به نظر می رسد شکل گفت و گو ها باید تغییر کرده و فروش کالا تنها جزیی از مبادلات میان دوطرف باشد و افزایش همکاری ها در تولید محصولات از اصلی ترین زمینه های همکاری می تواند باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از برجام، تیم های مختلفی از کشورهای مختلف در زمینه های گونان وارد ایران شدند اما در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه ساختاریافته ای شکل نگرفته است.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، با بیان این مطلب که گریزی از همگرایی فناوری نیست، تصریح کرد: با توجه به توسعه بخش ICT، زمینه توسعه خدمات در ایران فراهم شده و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه کشور، سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی باید به پنج درصد افزایش پیدا کند و انتظار داریم بخش عمده ای از آن در حوزه فناوری اطلاعات محقق شود.

وی تاکید کرد: در همین راستا نیز برنامه منسجمی از سوی وزیر ارتباطات در قالب موضوعات اقتصاد دیجتالی تدوین و آماده شده است.

این گزارش حاکی است، "سونگ هو کیم" سفیر کره جنوبی نیز در این نشست، ضمن بیان این مطلب که روابط میان ایران و کره جنوبی دیرینه و خوب است گفت: بیشتر همکاری ها تا کنون در حوزه های اتومبیل، گوشی هوشمند، تلویزیون، نفت و پتروشیمی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه زمینه های همکاری میتواند موجب تقویت روابط میان دو طرف شده و کره جنوبی از افزایش زمینه های همکاری استقبال می کند.

سفیر کره جنوبی با اشاره به تجربیان کشورش در پیاده سازی دولت الکترونیکی گفت: پیاده سازی دولت الکترونیکی موجب پاسخگوتر شدن همه سازمان در کره جنوبی شده و زمینه افزایش شفافیت و دسترسی آسان تر به خدمات را فراهم آورده است.

وی تاکید کرد: آمادگی داریم تا تجربیات خود را در این حوزه در اختیار ایران قرار دهیم و همکاری های بسیار خوبی را در این حوزه محقق کنیم.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[درگاه ملی خدمات دولت هوشمند برای نابینایان دسترس‌پذیر می‌شود]]> هفته آینده، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به‌عنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم، برای معلولان با آسیب بینایی نیز دسترس‌پذیر خواهد شد.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند برای نابینایان دسترس‌پذیر می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر اساس ماده 13 تصویب‌نامه 15 شهریور ماه جاری هيات وزيران در خصوص دسترس‌پذيري وب‌گاه‌ها براي فناوري‌هاي كمكي نابينايان و كم‌بينايان، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به‌عنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم، برای معلولان با آسیب بینایی تا هفته اول مهرماه سال جاري دسترس‌پذیر خواهد شد.

مطابق استاندارد‌های دسترس‌پذیری برای ارائه‌کنندگان سرویس‌های الكترونيكي، تمامی درگاه‌ها را می‌توان به‌گونه‌ای طراحی کرد که برای آسیب دیدگان بینایی هم قابل‌استفاده باشند. توجه به این مفهوم در ایران، می‌تواند کمک شایانی به ایجاد فرصت‌های برابر میان شهروندان نابینا با سایر شهروندان کند.

 در همین راستا، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند از هفته آینده برای نابینایان و کم‌بینایان به‌صورت کاملاً دسترس‌پذیر، به ارائه خدمات الكترونيكي كليه دستگاه‌هاي كشور خواهد پرداخت. راهنماي این سامانه که به چگونگی نحوه استفاده نابینایان از این درگاه خواهد بود، تا همان زمان تهیه و بر روی درگاه قرار خواهد گرفت.

هم‌چنين دستورالعمل مربوط به الزامات و استانداردهاي دسترس‌پذيري وب‌گاه‌ها تا اواخر مهرماه سال جاري نهايي و پس از كسب نظر نخبگان، توسط وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ابلاغ خواهد شد.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد]]> مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به منظور تصویب صورت های مالی سال 1395 و بررسی عملکرد سازمان فناوری اطلاعات به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد

]]>
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران باحضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور ، سازمان اداری و استخدامی کشور ، سازمان هواپیمایی کشوری ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی ، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و اعضای هیات عامل آن و نیز معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ، جلسه مجمع عمومی سازمان مذکور جهت تصویب صورت‌های مالی سال 1395 و عملکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد.

در این جلسه که به ریاست مهندس آذری جهرمی برگزار شد ، وی ضمن تاکید بر انجام ماموریت‌های تخصصی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، تثبیت و افزایش درآمدهای پایدار این سازمان را یکی از اولویت‌های اصلی سازمان فناوری اطلاعات به منظور تحقق اهداف محموله عنوان کرد.

رییس مجمع عمومی  ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در سازمان فناوری اطلاعات ایران ، بیان کرد : انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و اقدامات مضاعف شبکه ملی اطلاعات و سایر طرح‌ها و پروژه‌های سازمان با سرعت بیشتری به نتیجه برسد .

وی با اشاره به مصوبات و بخشنامه‌های  مربوطه ، خواستار عملیاتی شدن بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و انجام حسابرسی عملیاتی نیز شد.

در پایان این جلسه ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تشکر از رییس و اعضای هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارتخانه و دفتر نظارت ، ارزیابی برنامه‌ها و امور مجامع به عنوان برگزار کننده مجامع عمومی دستگاههای اجرایی تابعه قدردانی کرد.

بر اساس همین گزارش ، مجامع عمومی شرکت‌های ارتباطات زیرساخت ، ملی پست جمهوری اسلامی ایران و خدمات هوایی پیام و همچنین هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران نیز در ماه جاری تشکیل و صورت‌های مالی آنها مورد تصویب قرار گرفت.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[رشد شاخص توسعه دولت الکترونیکی در 2016]]> بر اساس آمارهای بین المللی، شاخص توسعه دولت الکترونیکی در ایران از 0.4508 در سال 2014 به 0.4649 در سال 2016 رسیده است.

رشد شاخص توسعه دولت الکترونیکی در 2016

]]>

رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: به رغم فعالیت های صورت گرفته در زیرساخت های دولت الکترونیکی و ارایه خدمات الکترونیکی در دولت یازدهم و با وجود رشد شاخص دولت الکترونیکی، شاهد تنزل یک رتبه ای ایران میان کشورهای جهان در فاصله میان سالهای 2014 تا 2016 بوده ایم.

وی افزود:  البته بررسی دقیق این شاخص در پنج دوره اخیر نشان می دهد، کشور ایران در دهک هفتم خدمات الکترونیکی قرار داشته و عدم سرمایه گذاری مناسب میان سال های 83 تا 93، منجر به تغییر دهک شاخص دولت الکترونیکی ایران نشده است.

وی با اشاره به شاخص "دامنه و کیفیت خدمات برخط" ، تصریح کرد: در حوزه کیفیت خدمات برخط، ازآنجایی که ارزیابی بر اساس پیمایش صورت می گیرد، عموماً درگاه های دستگاه های اجرایی به دلیل به روز نبودن اطلاعات به زبان انگلیسی، چالش هایی را برای ارزیابی گروه بین المللی بوجود آورده که همین امر منجر به افت رتبه کشور در مدل ارزیابی بین المللی می شود.

رضا باقری اصل، با بیان این مطلب که منبع این ارزیابی، سایت president.ir بوده؛ اظهار داشت: مراجع بین المللی و ارزیاب ها به دلیل عدم توجه دستگاه های اجرایی به تولید محتوای چند زبانه، ارزیابی دقیقی از پیشرفت های ایران نداشته به طور مثال، در شناسنامه خدمات دولت ایران، بجای سایت مرجع خدمات، سایت president.ir در نظر گرفته شده و این در حالی است که سایت مورد اشاره، یک سایت اطلاع‌رسانی محسوب می‌شود و نمی‌تواند منبع خدمات الکترونیکی ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های کشور باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخش بزرگی از شاخص‌های مربوط در این حوزه باید از سوی دستگاه‌های اجرایی کشور از طریق بهره‌گیری از زیرساخت‌های مهیا شده در دولت الکترونیکی و پیاده‌سازی خدمات برخط صورت گیرد که امیدواریم با تأکیدات مقام‌های ارشد کشور مبنی بر توسعه دولت الکترونیکی، قوانین و زیرساخت‌های موجود، شاهد رشد جهشی در این حوزه باشیم.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی خاطرنشان کرد: زیرساخت های شکل گرفته که مدل آن در نقشه توسعه دولت الکترونیکی توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده، مورد تایید کلیه مراجع بین المللی بوده و ظرف سه سال گذشته، نزدیک به 90 درصد آن ها به بهره برداری رسیده است و می توان انتظار داشت با حمایت ویژه دستگاه های اجرایی ظرف مدت کوتاهی وضعیت شاخص خدمات رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی با شاره به تنزل یک پله ای رتبه ایران در توسعه دولت الکترونیکی خاطرنشان کرد: افزایش بسیار سریع نرخ رشد این شاخص در کشورهای دیگر در حوزه دولت الکترونیکی و همچنین نحوه محاسبه رتبه بندی و معیارهای ارزیابی از جمله دلایل این تنزل رتبه محسوب می شود.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی کشور، با بیان این مطلب که شاخص های سرمایه انسانی، زیرساخت های مخابراتی و دامنه کیفیت خدمات برخط، از جمله موارد مورد ارزیابی در این مدل های محسوب می شود، گفت: در شاخص سرمایه انسانی، نرخ سواد و ثبت نام در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله زیرشاخص هایی است که مورد ارزیابی قرار می گیرد که متولیان امر در این حوزه اطلاعات به روز را از طریق نهاد های ذی ربط، در اختیار نهادهای بین المللی قرار می دهند.

مهندس باقری اصل خاطر نشان کرد: در حوزه زیرساخت های مخابراتی، با توجه به تلاش های صورت گرفته و به گواه آمارهای بین المللی، وضعیت مناسبتری را نسبت به گذشته شاهد هستیم اگرچه با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای موجود در کشور این شاخص ها باید رشد بیشتری داشته و در همین راستا نیز برنامه ریزی های لازم صورت گرفته در حال ارتقاء است.

وی با اشاره یه دلایل عدم تغییر دهک هفتم و عدم رشد قابل توجه شاخص ها در حوزه دولت الکترونیکی گفت: عدم تخصیص بودجه مناسب، یکی از دلایل موجود در این حوزه محسوب می شود و علی رغم در نظر گرفتن بودجه متمرکز سالان بین 50 تا 60 میلیارد تومان در بودجه سه سال گذشته برای دولت الکترونیکی، متاسفانه تا کنون، حتی یک ریال از این بودجه تخصیص داده نشده است.

معاون دولت الکترونیکی عدم استفاده از ظرفیت های حقوقی شورای اجرایی فناوری اطلاعات را یکی دیگر از دلایل عنوان و اظهارداشت: شورای اجرایی فناوری اطلاعات نقش ایجاد هماهنگی میان دستگاه های اجرایی را داشته اما نخستین مصوبه آن تحت عنوان نقشه دولت الکترونیکی با شش ماه تاخیر ابلاغ و دو مصوبه جلسات 10 و 11 ، علی رغم گذشت یک سال، هنوز ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در این حوزه افزود: به جهت تزریق نیروی انسانی غیر متخصص در انتهای دولت دهم به بدنه دستگاه های اجرایی، فرصت جذب نیروی متخصص در حوزه دولت الکترونیکی و فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از فارغ التحصیلان نخبه دانشگاهی از بین رفته و اکثر دستگاه های اجرایی با چالش مهارت و نیروی انسانی متخصص مواجه هستند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر، در کنار مسایل مطرح شده، علی رغم مصوبات مکرر قانونی و هیات وزیران، برخی موازی کاری ها ، کماکان، چالش ادامه دار هماهنگی دستگاه های اجرایی محسوب می شود.

معاون دولت الکترونیکی در پایان اظهار امیدواری کرد: امید است با تعامل با دستگاه‌های اجرایی و اعلان خدمات برخط، و ارائه زیرساخت‌های به سرانجام رسیده، نه‌تنها شاخص توسعه دولت الکترونیکی افزایش پیدا کند، بلکه خروج از دهک هفتم و رسیدن به دهک ششم محقق شود.

]]>
2017/9/6
<![CDATA[اعتماد مجلس به وزیر جوان کابینه]]> محمد جواد آذری جهرمی با رای موافق نمایندگان مجلس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم شد.

اعتماد مجلس به وزیر جوان کابینه

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز به محمد جواد آذری جهرمی رای اعتماد دادند تا وی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم سکان این وزارتخانه کلیدی را در دست بگیرد.

محمد جواد آذری جهرمی در سال 1360در خانواده ای مذهبی، به دنیا آمد و مدرک مهندسی برق خود را از دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور دریافت کرد.

وی، ابتدا در سازمان تنظیم مقررات به مدت 6 سال به عنوان مدیر کل و پس از آن در هیات مدیره شرکت رایتل و ارتباطات زیرساخت و در نهایت به عنوان معاون وزیر ارتباطات و رییس هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت منصوب شد.

مهندس جهرمی، طی دو سال گذشته، نقش خوب و موثری در توسعه دولت الکترونیکی و  خصوصا شبکه ملی اطلاعات داشته و اقدام های بسیار موثری را در این بخش محقق کرده است.

عضویت در کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی، عضویت در کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای شورای عالی فضای مجازی و عضویت ناظر در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در کارنامه آذری جهرمی دیده می شود.

]]>
2017/8/20
<![CDATA[نقش موثر وزیر پیشنهادی ارتباطات برای دولت دوازدهم در توسعه شبکه ملی اطلاعات]]> طی دو سال گذشته از حضور مهندس جهرمی در شرکت ارتباطات زیرساخت، نقش خوب و موثری در توسعه دولت الکترونیکی و  خصوصا شبکه ملی اطلاعات داشته اند.

نقش موثر وزیر پیشنهادی ارتباطات برای دولت دوازدهم در توسعه شبکه ملی اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تدابیر مدیریتی مهندس جهرمی و همراهی دیگر مدیران و کارشناسان این مجموعه نقش موثری در شتاب گرفتن تحقق برنامه شبکه ملی اطلاعات در حوزه زیرساختی داشته و امیدواریم با حمایتی که همه بخش های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین رسانه ها از ایشان دارند، شاهد حضور قدرتمند ایشان در وزارت ارتباطات و رسیدن به نتایج بهتری در این بخش باشیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به روز خبرنگار گفت: رسانه ها حلقه تکمیلی توسعه فناوری اطلاعات در کشور محسوب می شند و در هر پروژه که شاهد حضور فعال اصحاب قلم بودیم، سطح آگاهی عمومی توسعه بیشتری یافته و نتایج مطلوب تری در توسعه بخش داشته ایم.

وی ادامه داد: در طول سال های جنگ تحمیلی و توسعه کشور شاهد ایثارگری های بسیاری از سوی اصحاب رسانه بودیم و همین امر بیانگر شخت و زیانآور بودن شغل خبرنگاری است.

این گزارش حاکی است، رییس سازمان فناوری اطلاعات شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، بهبود فضای کسب‌وکار و توانمندسازی استارت‌آپ‌ها و مشارکت در توسعه محتوا را اولویت‌های سازمان فناوری اطلاعات در چهار سال گذشته اعلام کرد اظهار داشت: امروز پس از یک دوره چهار ساله، چهار ماموریت که اولین آن،شبکه ملی اطلاعات بود را به نقطه بهره‌برداری رساندیم. بود. در حالی که در سال ۱۳۹۲ در کشور معضل دسترسی به دیتا داشتیم اما اکنون وجود محیط انتقال دیتا با سرعت خوب جزو حقوق مردم و کسب‌وکارها شده است.

وی دولت الکترونیک را اولویت دیگر سازمان دانست و بیان کرد: موضوع دولت الکترونیک در دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات مورد توجه بود. ابتدا باید پروژه‌های زیربنایی انجام می‌شد که اکنون به اتمام رسیده که به معنای آغاز سرویس‌هاست.

مهندس جهانگرد در ادامه با بیان اینکه نسخه موبایلی این خدمات فراهم شده، افزود: سرویس دولت همراه روی بستر دولت الکترونیک است. دستگاه‌هایی که نسخه موبایلی خود را کامل کردند کم نیستند اما به تدریج این کار تکمیل می‌شود.

 

توانمندسازی شرکت‌های نوآور

رییس سازمان فناوری اطلاعات بهبود فضای کسب و کار و توانمندسازی شرکت‌های نوآور و استارت‌آپ را اولویت سوم سازمان دانست و افزود: این کار اکنون در حال انجام است و امیدواریم ظرفیتی فراهم شود که در سراسر کشور فرصت‌های شغلی جدید و توانمندسازی جوانان صورت بگیرد.

جهانگرد با اشاره به صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت بیان کرد: در حوزه عمومی جامعه و توانمندسازی شرکت‌ها و نهادها برای صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت کارهای زیادی انجام شده است. مرکز ماهر نمونه‌ای از این خدمات است.   همچنین ۳۶ مرکز آپا در دانشگاه‌های کشور داریم و ۳۰۰ نفر از دانشجویان در سراسر کشور به صورت تخصصی در این زمینه کار می‌کنند و سرویس می‌دهند.

 

مشارکت در توسعه محتوا

وی همچنین ادامه داد: مشارکت در توسعه محتوا، سرویس و خدمات داده‌های مورد استفاده جامعه، توسعه موتور جستجو و ایمیل، گام‌های برداشته‌شده در زمینه تولید محتواست. البته دامنه کار وسیع است، بخش سخت‌افزاری و معماری کامل شده و بخش نرم سرویس‌ها و خدمات هستند که باید تکمیل شوند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: یکی از امکاناتی که دولت در اختیار ما گذاشت، توسعه کاربردی IT در کلیه بخشهای کشور بود. به ما اختیار یک سازمان توسعه داده شده که در حال فراهم کردن مقدمات هستیم و به زودی یک بازوی توسعه کسب و کار در صنعت IT برای کسب‌وکارها شکل می‌گیرد.

 

دولت همراه ۲۷ سرویس فعال دارد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به بستر دولت همراه اظهار کرد: دولت همراه اکنون ۲۷ سرویس فعال دارد و تا روز شنبه نیز ۳۶ خدمت برای مردم قابل وصول است و هر هفته به آن افزوده می‌شود.

مهندس جهانگرد با اشاره به حمایت از کسب و کارهای نوپا بیان کرد:  تسهیلات در حوزه اقتصاد دیجیتال، ایجاد محیط حامی است و اقتصاد آن گردش کالا، خدمات و پول است. در حال حاضر در بخش مالی و مبادله پول همه چیز حل شده و انجام معاملات توسط شرکت‌های سین تک و کسب و کارهای نوپا بر بستر نظام پولی ایران تسهیل شده است.

 

]]>
2017/8/9
<![CDATA[سامانه کارپوشه ملي ایرانیان افتتاح شد]]> سـامانه كارپوشـه ملـي ايرانيان با همكاري مشـترك سـازمان فناوري اطلاعات ايران، شـركت پسـت جمهـوري اسلامي ايـران و دسـتگاههاي اجرايـي و نهادهـاي عمومـي طراحـي، پياده سـازي و بهـره بـرداري شد

سامانه کارپوشه ملي ایرانیان افتتاح شد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران  سـامانه کارپوشـه ملـی ایرانیـان در راستاي دسترسي آزاد به اطلاعات و با هدف  ارسـال الکترونیکی بلا واسطه  اعلان های رسـمی دسـتگاه هـای اجرایی کشـور بـه آحـاد مـردم و موسسـات حقوقی کـه متقاضی دریافـت خدمات دولتی و عمومی هسـتند ايجاد شده است . در ايـن سـامانه هـر یـک از مـردم یـا کسـب وکارها، داراي کارپوشـه هاي الکترونیکـي واحد تحت عنـوان "ايران پوشـه" بوده و کلیـه اقلام تحویـل گرفتنـی الکترونیکـي خود شـامل اعلان هـا و ابلاغيه هاي دولتی و عمومـي را از تمام دسـتگاههای اجرایـی و نهادهـاي عمومـي به صـورت یکپارچه و اختصاصی دریافت کرده و از هر جایی بدان دسترسـی خواهند داشـت.

ارایه خدمات درخواستی آحاد مردم در كوتاهترين زمان ممكن ،افزايش كيفيت ارائه خدمات دولت الكترونيكي ،افزايش آگاهي و سواد اطلاعاتي  كاربر از مقررات و مقتضيات فرآیندهای دستگاههاي دولتي ، فراهم کردن بستر ارتباطی بی واسطه دولت با اشخاص حقيقي و حقوقي ،ایجاد یک کارپوشه شخصی مجتمع و واحد جهت اعلان ها  و ابلاغيه هاي  دولتی و عمومي مورد تقاضا و همچنين ارایه ااطلاعات از سوی دولت به مردم به صورت یکپارچه از مهمترين اهداف سامانه كارپوشه ايرانيان است .

این مصوبه فراهم‌کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت اعلام شده و به گفته مسوولان، در این طرح، بستری فراهم می‌شود تا در فاز اول، دستگاه‌های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت‌ها را ارسال کنند. همچنین مردم می‌توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می‌خواهند از دستگاه‌ها بگیرند، شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پیگیری آن‌ها را انجام دهند.

این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیار زیادی را در جهت حذف هزینه های سربار دستگاه‌ها جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و همچنین کاهش ترافیک تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبکه داخلی دستگاه‌ها و نهادهای عمومی را در بردارد.

از دیگر ویژگیهای بر جسته این بستر می توان به کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره کرد.

]]>
2017/8/2
<![CDATA[فاز اول دولت الکترونیک به عنوان خدمات نوين در كشور رونمايي شد ]]> فاز نخست استقرار دولت الکترونیکی و الکترونیکی کردن خدمات دولت به صورت متمرکز افتتاح شد كه بدين ترتيب ۵۱ دستگاه برای ارائه ۴۴۰ خدمات الکترونیکی آماده شدند.

فاز اول دولت الکترونیک به عنوان خدمات نوين در كشور رونمايي شد

]]>
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصراله جهانگرد در مراسم رونمایی از فاز اول بهره برداری پروژه‌های خدمات الکترونیکی و خدمات همراه دستگاه‌های اجرایی در دولت یازدهم، گفت : در راستاي اجراي دولت الكترونيك مسيري  ۲۰ ساله در كشور طی شده است كه اين تلاش ها  در 4 سال اخير افزايش يافته است .

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ،با اشاره به  رشد غلط بروكراسي در نظام اداري كشور و ايجاد پيچيدگي و ابهام در فرآيند اداري كشور گفت :  ايجاد شفافيت در فرآيند اداري ،چابك سازي نظام اداري يكي  از مهمترين اهداف دولت الكترونيك در كشور است .

وي در ادامه با برشمردن  مولفه هاي دولت الكترونيك در كشور اظهار داشت  : احراز هويت فردي در دولت الكترونيك قطعيت پيدا مي كند  و نيز ثبت و ضبط هويت پول و تراكنش و همچنين مشخص شدن هويت مكان از ستون های شکل دهی هر اتفاقی در حوزه هاي دولت و تجارت الكترونيك هستند .

جهانگرد با بيان اين كه دولت همراه در کنار دولت الکترونیک، به مردم خدمات دولتی ارایه می دهد افزود: مردم می توانند هم اکنون تعدادی از خدمات دستگاه های اجرایی مانند خدمات استانداری های کشور و سازمان هایی چون سازمان تامین اجتماعی، سازمان ثبت احوال، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان استاندارد کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، صندوق کارآفرینی امید، سازمان مناطق آزاد و دیگر دستگاه های دولتی و عمومی را در تلفن های همراه خود دریافت کنند.

در ادامه اين مراسم وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز افزایش سرعت ارائه خدمات به مردم، کاهش سرگردانی مردم در دستگاه های دولتی و حذف ارائه کپی کارت های شناسایی را از جمله مزایای دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: کاهش جعل، تبعیض، فساد و نیز بالا بردن شفاف سازی و کوچک کردن دولت از دیگر مزایای اجرای این پروژه است.

واعظی با بیان اینکه امروز شروع پروژه است، اضافه کرد: زیرساخت ها آماده شده و ما امیدواریم در فاز دوم اجرای پروژه دولت الکترونیک در دهه فجر ۹۶ تعداد بیشتری از دستگاه های دولتی خدمات خود را الکترونیک کنند.

وی با اشاره به اینکه هر یک از وزارتخانه ها با اجرای این پروژه خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می دهند، تاکید کرد: برای مثال همه مردم در بستر شبکه ملی اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت خواهند داشت همچنین در حوزه بیمه نیز با اجرای بیمه الکترونیکی دفترچه بیمه حذف می شود. هم اکنون این پروژه در دو استان به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

براساس اين گزارش ؛ وزیر ارتباطات از دیتا سنتر يك دولت که به عنوان مرکز پایش وبسایت های دولتی در محل ساختمان سازمان فناوری اطلاعات ایران پیاده سازی شده است رونمایی کرد. این مرکز قرار است به صورت شبانه روزی، سایت ها و پورتال های دولتی را از لحاظ امنیتی و کیفیت ارتباطی رصد و ارزیابی کند.

]]>
2017/8/1
<![CDATA[پیگیری انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی]]> به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در نمایشگاه الکامپ بیست و سوم در خصوص انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی خارجی به داخل کشور تاکید کرد: بر اساس مصوبه های شورای عالی فضای مجازی، به شبکه های احتماعی خارجی مهلت داده شده تا سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند.

]]>
2017/7/22
<![CDATA[رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات]]> سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، رونمایی شد.

رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

]]>
    به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، سامانه انتشار و دسترسی آزاد بعد از هشت ماه کار مطالعاتی و تطبیقی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، صبح امروز با با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و صالحی امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به بهره برداری رسید.

    این سامانه بعد از ابلاغ قانون دسترسی آزاد اطلاعات و تدوین آیین نامه های آن طراحی و راه اندازی شده است.

    سازمان ها و نهادها از طریق این سامانه موظف هستند تا اطلاعات درخواستی مورد نیاز مردم را در این سامانه ارایه کنند.

    این سامانه امروز به صورت رسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نصرالله جهانگرد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، باقری اصل،‌ معاون دولت الکترونیک ،حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، راه‌اندازی شد.

این گزارش حاکی است، دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از این سامانه با بیان این مطلب که انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عامل نزدیک شدن مردم و حاکمیت است اظهارداشت: اگر بنا داریم دولت مردمی بماند باید پاسخگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از این سامانه نظارت مردم را بر خودمان بالا می بریم افزود: این فرایند دموکراسی است.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این موضوع که لازم است حکومت و دولت با مردم صادق باشد، چرا که دولت امانت دار مردم اس گفت: لازم است اطلاعات ،رابط دو سویه بین دولت و مردم باشد و نباید از آن سوء استفاده  شود.

دکتر واعظی با تشریح برخی از محدودیتهای موجود در انتشار و و دسترسی به اطلاعات خاطرنشان کرد: منافع عمومی، نظم عمومی و  ‌امنیت ملی، حریم خصوصی افراد و اسناد تجاری شرکت ها و اطلاعاتی که در فرایند تصمیم گیری های مهم استفاده می شود از جمله محدودیت های اطلاعاتی محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 140کشور این قوانین را  دارند و 90 کشور تلاش می کنند این قوانین را  اجرا کنند افزود: زیرساختهایی که این وزارتخانه ایجاد کرده است این امکان را در سرتاسر کشور و مناطق محروم  برای استفاده از این سامانه می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اهمیت فرهنگسازی و آموزش  تاکید کرد و ادامه داد: فرهنگسازی  باعث می شود تا دستگاههای مختلف در ارایه اطلاعات مصم تر شوند  و از سوی دیگر فرهنگسازی برای مردم  موجب می شود  که به چه اطلاعاتی دسترسی و از آن چگونه استفاده کنند.

]]>
2017/7/8
<![CDATA[میان توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار فاصله وجود دارد]]> مابین توان علمی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با نیاز بازار کار فاصله قابل توجهی مشاهده می‌شود.

میان توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار فاصله وجود دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل در چهاردهمین نشست توسعه اشتغال و کسب‌وکار در حوزه ICT در اردبیل که با حضور استاندار اردبیل برگزار شد، تصریح کرد: از جمله چالش‌های احصا شده در حوزه کسب‌وکار کشور موضوع فاصله بین توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار است.

وی با تأکید به ضرورت تلاش دانشگاه برای ارتباط دهی مابین دانش و مهارت اضافه کرد: به عنوان مثال امروز یک برنامه‌نویس خوب بودن الزاماً شغل ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از مراجعان به این مجموعه به جای طرح کسب‌وکار صرفاً ایده آن را می‌توانند طرح کنند، متذکر شد: چالش دوم نیازمندی به سرمایه است که به درستی در بین طراحان ایده‌ها تعریف نشده است.

به گفته باقری اصل سرمایه اولیه ۷۰ درصد از استارت آپ های موفق دنیا توسط خود خانواده‌ها تأمین شده است و این در حالی است که در کشور ما همه به دنبال وام بانکی هستند؛ غافل از اینکه بانک نیازمند توجیه و به دنبال سوددهی است.

وی با بیان اینکه تمرکز به دریافت وام می‌بایست تغییر کند، اضافه کرد: لازم است طراحان ایده‌های کسب‌وکار ICT به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذار بوده و از ابتدا نیز به فکر سودآفرینی نباشند.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات تأکید کرد: به دلیل محدودیت‌های مالی دولت قادر به تأمین وام‌های درخواستی نیست و بهتر است پیاده‌سازی ایده‌ها بدون تمرکز به دریافت وام دنبال شود.

باقری اصل با تأکید به اینکه در کشور می‌بایست داده‌های دولت به مرور آزاد شده و کسب‌وکارها بر اساس آن شکل بگیرد، اضافه کرد: امروز خوشبختانه چالش دسترسی نداریم و مدل‌های کسب‌وکار توسعه یافته شکل گرفته است.

وی افزود: مدل‌های کسب‌وکار می‌تواند از خارج از کشور در تهران و از تهران در استان‌ها الگو گرفته شود و صرفاً نیازمند بومی‌سازی است.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات با ذکر مثالی به ضرورت توسعه اشتغال ICT حول محور گردشگری در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: متأسفانه در این راستا اقدامات درخوری مشاهده نمی‌شود.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات به قابلیت گردشگری بالای اردبیل اشاره کرد و گفت: متأسفانه سایت‌هایی که بتواند این قابلیت را به گردشگران خارجی معرفی کند وجود ندارد و در هیچ کدام نامی از اردبیل نیست.

باقری اول به ضرورت نگاه صادرات محور در اشتغال ICT تأکید کرد و افزود: لازم است این نگاه در خود مدیران استان نیز نهادینه شده و اشتغال ICT بر اساس آن پایه‌ریزی شود.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود]]> رییس جمهوری با اشاره اینکه فناوری ارتباطات و فضای مجازی را نمی توان از زندگی مردم حذف کرد، گفت: همزمان با کاستن هرگونه تهدید ارزشهای اسلامی و اهداف ملی، جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود.

جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ،دکتر حسن روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نقش فزاینده فناوری ارتباطات و شبکه های اجتماعی در زندگی جوامع، افزود: امروز اقتصاد، فضای کسب و کار، آموزش، فرهنگ و به طور کلی سبک زندگی جامعه با شبکه های اجتماعی پیوند خورده است و در این عرصه نگاه اثباتی باید بر نگاه سلبی غلبه کند.

 رییس جمهوری با اشاره اینکه فناوری ارتباطات و فضای مجازی را نمی توان از زندگی مردم حذف کرد، گفت: همزمان با مبارزه جدی و کاستن از هرگونه تهدید ارزشهای اسلامی و اهداف ملی، جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود.

 رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی بر تحکیم ارزشهای اسلامی و ملی در فضای مجازی تاکید کرد و خواستار گزارش اقدامات انجام شده برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در جلسات آینده به شورا ارائه شود.

 در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رییس جمهور همچنین گزارشی در رابطه با آخرین وضعیت شبکه های اجتماعی ارائه شد و اعضای شورا به بحث و تبادل نظر پیرامون آن پرداختند.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[نسل سوم شبکه علمی، سرآغاز حرکت توان افزا در نظام آموزشی است]]> آغاز به کار نسل سوم شبکه علمی کشور، سرآغاز یک حرکت افتخار آمیز و توان افزا در نظام آموزشی ایران محسوب می شود.

نسل سوم شبکه علمی، سرآغاز حرکت توان افزا در نظام آموزشی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصراله جهانگرد در مراسم بهره برداری از نسل سوم شبکه علمی با بیان این مطلب اظهار داشت: از یک سو، مجوزهای جدید اختصاصی برای نظام آموزشی کشور از سوی مراجع قانونی صادر شد و از سوی دیگر، با به بلوغ نسبی رسیدن شبکه ملی اطلاعات و دسترسی آحاد مردم به ارتباط پرسرعت، امکان پیاده سازی سرویس های ارزش افزوده بر بستر آن، نظیر شبکه علمی فراهم شد.

وی افزود: همچنین، ساختار نظام مند برای این موضوع فراهم شد که این موضوع با همکاری بخش خصوصی شکل گرفت و امکان تکیه به یک نظام سرویس دهی منظم و توانمند در جهت تامین نیازهای دانشگاه را فراهم می کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که در نسل دوم شبکه علمی به عدم توجه به مهندسی و مدل اقتصادی درست، امکان بهره برداری کاربردی از آن به صورت کامل فراهم نشد تصریح کرد: یکی از مشکلات دانشگاه در گذشته در عدم استفاده از شبکه علمی، عدم پایداری شبکه و تعرفه های غیر قابل اتکا بود.

وی با بیان این مطلب که برای مدیرت کلان در نسل سوم شبکه علمی کشور، کمیته راهبری تشکیل شده است ادامه داد: کمیته راهبری نسل سوم شبکه علمی با حضور نمایندگان وزارت ارتباطات و وزارت علوم تشکیل شده و روند اجرایی این پروژه را رصد و ارزیابی می کند.

مهندس جهانگرد نظام تعرفه گذاری ترجیحی را یکی دیگر از ویژگی های نسل سوم شبکه علمی دانست و گفت: علاوه بر نظام تعرفه تخفیفی داده ها  داخلی برای محتوا ، فرآیند حقوقی نظام تعرفه گذاری ترجیهی برای نظام آموزش عالی کشور نیز طی شده که به زودی از سوی مراجع ذی صلاح ابلاغ خواهد شد.

وی تاکید کرد : با بستر های فراهم شده، امکان اشتراک گذاری ظرفیت های موجود در سطح ملی و بین المللی فراهم شده است.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعتی]]> 2017/6/17 <![CDATA[برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعاتی]]> نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس wsis 2017 با حضور مدیران فناوری اطلاعات دستگاه های مختلف کشور در مقر سازمان ملل برگزار شد.

برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعاتی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، امسال،  اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی با شعار "جامعه اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار" از 22 تا  24  خرداد 96 ( 16-12ژوئن) در ژنو سوئیس، برگزارمی شود.

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ( WSIS ) بزرگترین گردهمایی جهانی در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه جوامع محسوب می شود.

در این اجلاس فرصتی برای تبادل اطلاعات، خلق دانش، به اشتراک گذاری روش ها و همچنین روند های در حال ظهور و بهبود مشارکت ، با توجه به تکامل جوامع اطلاعاتی، فراهم می شود.

این اجلاس با همکاری سازمان‌های بین المللی، همچون اتحادیه جهانی ارتباطات و بسیاری از ذینفعان جامعه اطلاعاتی جهانی، برگزار می‌شود.

]]>
2017/6/17
<![CDATA[سیاست ایران، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی گفت: سیاست ما همواره گسترش محتوای سالم ، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است.

سیاست ایران، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است

]]>
به گزارش عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمود واعظی، در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی، سخنرانی کرد.

وی در سخنان خود با تشکر از آقای هولین ژانو، دبیرکل ITU و دیگر مقامات و افرادی که متعهدانه در راه اجرای اهداف و آرمان های WSIS تلاش کرده اند، گفت: اکنون می خواهم اطلاعاتی را درباره پیشرفتی که در تلاش برای دستیابی به منافع عرضه سرویس های ICT در زندگی روزمره تک تک شهروندانمان داشته است را، مطرح کنم.

وی با بیان اینکه سیاست ما همواره بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها بوده است، افزود: در عین حال مقرون به صرفه بودن سرویس ها با استفاده از عامل رقابت، مشارکت با بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری خارجی، گسترش دسترسی به مناطق روستایی و دوردست، تسهیل و حمایت فعالانه از نوآوری ها و استقبال از فناوری های پیشرفته برای افزایش بازده، در همه زمینه ها، مدنظر بوده است.

دکتر واعظی تأکیدکرد: همه این موارد را در شبکه ملی اطلاعات که برای ارایه سرویس های فراگیر و مقرون به صرفه مبتنی بر پهن باند به اجرا درآمده است،‌ منعکس کرده ایم.

وی تصریح کرد: خوشحالم به اطلاع شما برسانم ما با اجرای سیاست های فوق، سرویس های پهن باند را به تقریباً 28 هزار روستا ارایه کرده ایم  و تعداد مشترکین فعال موبایل در ایران بیش از 85 میلیون نفر و خطوط ثابت در ایران، بیش از 48 میلیون نفر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تعداد کاربران پهن باند به 44 میلیون نزدیک شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، 34 میلیون کاربر از خدمات 3G و 4G پهن باند موبایل استفاده می کنند و اکنون 3G در بیش از 900 شهر و 4Gدر بیش از 700 شهر ایران فعال است.

واعظی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت داخلی IP زیرساخت نزدیک به 10ترابیت بر ثانیه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در ایران 7 مرکز IXP را در سراسر کشور راه اندازی کرده ایم و اخیراً اتصال های فیبر نوری به منازل (FTTH) مشتریان مسکونی و کسب و کارها، ارائه می شود و سرعت ارائه چنین خدماتی در آینده نیز، بیشتر می شود.

دکتر واعظی به فعالیت های انجام شده در زمینه کاهش شکاف دیجیتال اشاره کرد و اظهار داشت: ما با استفاده از منابع مالی USO به سرعت در حال کاهش شکاف دیجیتال هستیم تا شبکه ها و سرویس های ICT به مناطق دوردست و کمتر برخوردار، گسترش یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: در این راستا هدف خود را ارائه اتصال پهن باند و عرضه خدمات سودمند قرار داده ایم تا شهروندان را با ارائه گستره وسیعی از برنامه های کاربردی و اقلام اطلاعاتی، توانمند کنیم.

وی در ادامه سخنرانی خود در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی گفت: در سال گذشته با حمایت های مالی و اعطای وام های کم بهره به شرکت های نوپا، موسسات نوآوری و مراکز تحقیق و توسعه، بیش از 100 هزار شغل جدید، مرتبط با حوزه ICT ایجاد کرده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه در سه سال گذشته حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده است، افزود: انتظار داریم که این افزایش را در 5 سال آینده نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: سیاست ایران استقبال، تسهیل و تشویق همکاری های بین المللی در همه حوزه های مرتبط با ICT است.

دکتر واعظی تأکید کرد: فعالانه در کنفرانس های بین المللی، نشست های مطالعاتی مختلف حضور یافته و به شیوه ای سازنده و مثبت، سهم خود را در این نشست ها ادا کرده ایم و در آینده نیز این راه را ادامه می دهیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: تنها با همکاری و تشریک مساعی می توانیم دنیا را نه فقط برای خود، بلکه برای نسل های آینده نیز، به جایگاهی بهتر تبدیل کنیم.

دکتر واعظی توجه بر اهمیت پروژه های مشترک با شرکای خارجی در توسعه فناوری ها، برنامه های کاربردی و خدمات جدید را ، ضروری خواند و افزود: این موضوع یکی از ستون های اصلی سیاست ما است و ما این فعالیتها را با اولویت دهی به معاملات خود، با کسانی که به این فراخوان پاسخ مثبت دهند، ادامه می دهیم؛ در این میان شرکتهای ایرانی زیادی در حوزه ICT وجود دارد که در این زمینه ها آماده آغاز همکاری های بین المللی هستند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: این گردهمایی، فرصت فوق العاده ای است که با دیگر ذینفعان ارتباط برقرار کنیم و با تبادل نظر از تجربیات یکدیگر بهره مند شویم که من از دیدگاههای شما در این مسیر استقبال کرده و از توجه شما سپاسگزارم.

امسال، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی با شعار "جامعه اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار" از 22 تا 24 خرداد 96 (16-12 ژوئن) در ژنو سوئیس، برگزار می شود.

]]>
2017/6/16
<![CDATA[افتتاحیه اجلاس wsis 2017]]> 2017/6/13 <![CDATA[ارتقاء وضعیت مخابراتی روستاها]]> در روستاهای بالای 10 خانوار دارای تلفن و بالای 25 خانوار در منازل تلفن دارند و تاکنون به بیش از 27 هزار روستا اینترنت داده شده است.

ارتقاء وضعیت مخابراتی روستاها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمود واعظی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 خرداد) مجلس شورای اسلامی در ارتباط با سوال نادر قاضی پور در خصوص وضعیت ارتباطی روستاها خصوصا در کردستان با بیان این مطلب که موردی که آقای قاضی پور اشاره کردند مبنی بر اینکه ما 7 میلیارد تومان در کردستان پرداخت کردیم درست است چرا که به دلیل برخی مشکلات تعدادی از روستاها با شرکت مخابرات آن استان قرارداد بسته ایم و روستاهای کردستان از تلفن برخوردار شده اند.

وی در رابطه با بحث اینترنت گفت: تاکنون به بیش از 27 هزار روستا اینترنت داده شده است و در تلاش هستیم استفاده بهینه ای از بودجه ای که مجلس در این خصوص به ما می دهد انجام دهیم ضمن آنکه نامه ای که من به وزیر کار نوشته ام در رابطه با رعایت نکردن طبقه بندی مشاغل نبود بلکه این بود که وزارت کار نامه ای را نوشته بود که در آن مطالبات همه را بالا برده بود که من از آقای ربیعی خواستم این نامه طوری تدوین شود که اوضاع شرکت مخابرات بر هم نریزد و همین نامه نشان می دهد اگر من قدرت اعمال خواسته های آقای قاضی پور را داشتم خودم به وزیر کار نامه نمی زدم.

دکتر واعظی در رابطه با نامه نوشته شده از سوی او به برنامه ششم گفت: این نامه در رابطه با ایجاد شرکتی با محوریت تولید کابل و سیم مسی بود تا اپراتورهای مختلف بتوانند به جای آنکه در سراسر کشور زمین ها و پیاده روها را بکنند از امکاناتی همچون کابل و سیم مسی استفاده کنند. بر این اساس نامه ای را نوشتم تا این شرکت ایجاد شود و بتوانیم مشکلات موجود در این زمینه را حل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص سوالی در رابطه با عدم توجه به وضعیت معیشتی، رفاهی و شغلی کارکنان شرکت مخابرات ایران که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده است، توضیحاتی ارائه داد.

وی با بیان اینکه نحوه پرداخت حقوق و مزایای پرسنل شرکت مخابرات به وزارتخانه متبوعش مربوط نمی شود، گفت: تمامی مسائل شرکت مخابرات به قانون کار و وزارتخانه مربوطه ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه دوستان هنوز باور نکرده اند شرکت مخابرات ایران در تاریخ 18 آبان سال 88 براساس اصل 44 قانون اساسی واگذار شده است، گفت: این شرکت عملا به عنوان براساس قانون تجارت اداره می شود و بالای 50 درصد از سهامداران آن از بخش خصوصی هستند و با توجه به اینکه 20 درصد هیات مدیره شرکت متعلق به دولت است عملا تنها یک نفر از 5 نفر حاضر در هیات مدیره از طرف دولت تعیین می شود.

دکتر واعظی در خصوص انتظار کارمندان شرکت مخابرات مبنی بر ارائه همه مزایای بخش دولتی به بخش خصوصی شرکت های مخابراتی، اضافه کرد: کارمندان شرکت های خصوصی مخابرات با این دیدگاه به نمایندگان مراجعه کرده اند تا بتوانند از مزایای بخش دولتی برخوردار شوند در صورتی که تمامی مسائل شرکت مخابرات به قانون کار و وزارتخانه مربوطه، مرتبط می شود و شرکت مخابرات ایران براساس ضوابط ابلاغی این وزارتخانه اقدام می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اگر می خواهیم بدانیم نظارت وزارت کار بر این شرکت ها انجام می شود باید از آقای دکتر ربیعی سوال شود البته ایشان به من گفته اند نظارت به طور منظم صورت می گیرد براین اساس مسائل فنی، سیاستگذاری های مختلف، مشخص کردن تعرفه ها و مسائلی از این دست به وزارت ارتباطات مربوط می شود

وزیر ارتباطات در خصوص یک صندلی دولت در هیات مدیره شرکت مخابرات، با بیان اینکه تلاش شده است سیاست های دولت اجرا شود، در خصوص مسائل پرسنلی شرکت مخابرات مانند حقوق، مزایا، مسائل بازنشستگی و ... گفت: این مسائل را وزارت ارتباطات دنبال می کند در حالی که مسئولیت آن برعهده وزارتخانه نیست.

وی در خصوص سوال نماینده ارومیه، توضیح داد: سوال آقای قاضی پور دو بخش است یک بخش مربوط به شرکت های زیرمجموعه است که باید در این رابطه بگویم ما هیچگونه مشکلی با کارکنان دولت که در شرکت های زیرمجموعه وزارت ارتباطات هستند نداشته و تاکنون هیچ کدام از کارکنان دولت در مقابل مجلس تحصن نکرده اند.

دکتر واعظی ادامه داد: وزارت ارتباطات به دلیل چابک سازی و به دلیل اینکه دولت گسترش پیدا نکند برخی فعالیت ها را با برون سپاری به دیگران سپرده ایم. براین اساس کارمندان شرکت هایی که در مناقصه ها و مزایده ها شرکت کرده و برنده می شوند، پس از چند سال کار با ما علاقمند به استخدام دولت می شوند در حالی که ما اجازه استخدام آن ها را نداشته و دولت نیز سیاست گسترش بیشتر ندارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: از نمایندگان سوال کننده خواهش می کنم از این معترضین سوال کنند اگر کارمندان بخش خصوصی هستند یا خیر چرا که قرار نیست هر کس که در بخش خصوصی کار می کند به استخدام دولت در آید و لذا وزارت ارتباطات و شرکت های زیرمجموعه از جمله شرکت زیر ساخت، شرکت سازمان فناوری اطلاعات و شرکت پست بدهی ندارد و همه حقوق آن ها براساس آنچه که دولت معین کرده پرداخت می شود.

دکتر واعظی در ارتباط با شرکت مخابرات ایران توضیح داد: در تلاش هستیم برخی از مسائل و مشکلات  مطرح شده را حل کنیم اما آنچه که مربوط به شرکت مخابرات است با در نظر گرفتن قوانین و مقررات وزارت کار قابل بررسی است و براساس تبصره یک ماده 21 قانون مدیریت خدمات کشوری اگر بیش از 50 درصد یک شرکت به بخش خصوصی واگذار شد باید اینگونه عمل شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در این رابطه گفت: طبق هماهنگی با وزارت کار سه کارگروه برای طبقه بندی مشاغل تشکیل شده و این موضوع را بررسی می کند هرچند شرکت دارای طبقه بندی مشاغل است اما برای به روز شدن این کارگروه ها تشکیل و بررسی های خود را انجام می دهند.

وزیر ارتباطات درخصوص نحوه افزایش سالانه حقوق کارمندان شرکت مخابرات ایران توضیح داد: شرکت مخابرات هر آنچه که مصوب شورای عالی کار است را در این رابطه انجام می دهد.

وی همچنین در رابطه با احتساب مدرک تحصیلی کارکنان شرکت مخابرات ایران در حقوق و مزایایشان گفت: کارکنان عموما با یک مدرک استخدام می شوند اما به محض دریافت مدرک بالاتر می توانند با مدرک جدید کار کنند.

دکتر واعظی با بیان اینکه ما نیاز به توجه به دو مولفه داریم، توضیح داد: موضوع اول نیازی است که شرکت مخابرات باید برای فرد پیش بینی کند و دوم باید سمت خالی داشته باشد چرا که ما نمی توانیم پست های مرتبط با افراد دیپلمه را به دلیل اینکه مثلا مدرک لیسانس گرفته را خالی کرده و افرادی را در مشاغلی که وجود ندارد استخدام کنیم.

وی همچنین در خصوص وضعیت کارکنان معزز ایثارگران و خانواده شهدا، توضیح داد: حدود 10 هزار نفر از کارکنان شرکت مخابرات را این قشر از جامعه تشکیل می دهند و همواره با این افراد براساس قانون کار مدارا می شود هرچند طبق مصوبه مجلس در خصوص کارمندان دولت نمی توان آنچه که مربوط به این کارمندان می شود به شرکت مخابرات ارجاع دهیم اما در چند سال گذشته شرکت مخابرات حدود 800 نفر از فرزندان این خانواده های معزز را استخدام کرده است.

وزیر ارتباطات همچنین در خصوص نحوه پرداخت فوق العاده رفاهی به کارمندان ذکر شده، بیان کرد: برابر قانون تجارت و اساسنامه در حیطه وظایف هیات مدیره است که با توجه به توان مالی جدولی برای این پرداخت ها مشخص کنند البته این کار مشخص شده ممکن است در سطح دولت نباشد اما عملا این کار انجام می شود.

وی همچنین با بیان اینکه پرداخت بیمه تکمیلی و خدمات درمانی و رفاهی انجام می شود، گفت: خدمات رفاهی بازنشستگان عملا در شرکت مخابرات این در مقایسه با تمامی شرکت های خصوصی به مراتب بهتر است چرا که گذشتگان بیمه تکمیلی و عمر داشته و از امکانات تربیت بدنی استفاده می کنند.

دکتر واعظی در خصوص اینکه قرارداد مستقیم با کارکنان منعقد نمی شود، توضیح داد: در 2 هفته گذشته در آخرین جلسه شرکت مخابرات جمع بندی شده است قرارداد مستقیم منعقد شود و تا بازنشستگی آن ها استمرار پیدا کند و این مسئله به استان ها نیز ابلاغ شده است.

وی در خصوص پرداخت طلب ها و معوقات نیز گفت: شرکت مخابرات ایران در گذشته مشکلات زیادی داشت اما در یک سال گذشته بسیاری از این مشکلات حل شده و اکنون پرداخت های بسیاری از شرکت های خصوصی دارای قرارداد با مخابرات به روز شده اند.

]]>
2017/6/6
<![CDATA[سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد]]> 2017/6/4 <![CDATA[سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد]]> "سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی" در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور، نهایی شد.

سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این جلسه که با حضور روسای قوای قضاییه و مقننه و دیگر اعضای شورا برگزار شد ، وضعیت انتخابات در فضای مجازی و چالش ها و فرصت های آن مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد مرکز ملی فضای مجازی با کمک وزارت کشور و شورای نگهبان، موضوع راهکارهای افزایش سرعت رای گیری با استفاده از ابزارهای الکترونیکی را بررسی کنند تا به این ترتیب رای دهندگان بتوانند با حداقل زمان ممکن و سهولت، دقت و شفافیت، رای خود را به صندوق ها بیندازند.

همچنین با توجه به حادثه خیزی در فضای مجازی ، بررسی طرح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی آغاز و ادامه آن به جلسه بعدی شورای عالی فضای مجازی موکول شد.

]]>
2017/6/4
<![CDATA[به روز رسانی پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> بر اساس ابلاغیه 15 دی ماه سال گذشته دولت، پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران به منظور انتقال به مرکز داده دولت در حال به روز رسانی است.

به روز رسانی پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، اطلاعات مربوط به پورتال رسمی سازمان فناوری اطلاعات و زیر پورتال های وابسته به آن نظیر مرکز ماهر، بر اساس ابلاغیه مورخ 15 دی ماه سال گذشته دولت در حال انتقال به مرکز داده دولت بوده و بر همین اساس امکان اختلال در خدمت رسانی از طریق این پورتال ها در طول زمان انتقال، وجود داشته که ضمن پوزش، به زودی مرتفع و در دسترس قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است، برای جابجایی پورتال های ذیل سازمان براورد زمانی مشخصی پیش بینی شده بود که به دلیل تنوع معماری و تبدیل به معماری یکپارچه، زمان طولانی تری را به خود اختصاص داده است.

]]>
2017/6/4
<![CDATA[انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه های آلوده شده به باج افزار WannaCrypt]]> باتوجه به آلوده شدن تعدادی از رایانه های کشور به باج افزار WannaCrypt و راهنماها و راه حل های منتشر شده در سایت های مختلف مبنی بر امکان بازیابی داده های رمز شده توسط باج افزار ها، مرکز ماهر ضمن انجام بررسی های فنی و دقیق مستند کاملی را در این خصوص منتشر کرد.

انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه های آلوده شده به باج افزار WannaCrypt

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، کاربران می توانند برای دریافت متن کامل مستندات به پایگاه اطلاع رسانی مرکز ماهر مراجعه کنند.

همچنین، مرکز ماهر، باتوجه به شیوع حملات مختلف سایبری با سوء استفاده از آسیب پذیری های پروتکل SMB نظیر باج افزار WannaCrypt و سایر حملات مشابه مطرح شده در رسانه های کشور، اقدام به بررسی سامانه های قربانی در این حوزه و شناسایی سیستم های متعدد آسیب پذیر در این خصوص کرده و اطلاعات مربوط به آسیب پذیری های رصد شده مستقیما به اطلاع مالکین سامانه ها در سطح کشور رسیده است.

لازم به ذکر است، هفته گذشته، باج افزاری تحت عنوان wannacrypt‌ با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور ها شیوع یافت و براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شده بود و به تعدادی از سیستم های رایانه ای آسیب وارد کرد.

با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده که بیانگر رعایت توصیه های ارایه شده از سوی مرکز ماهر توسط دستگا ها و کاربران کشورمان و اقدام های پیشگیرانه در سطح شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بوده است.

 

]]>
2017/5/23
<![CDATA[تولید ضد باج افزار بومی WannaCrypt با حمایت وزارت ارتباطات]]> با توجه به اتفاقات اخیر و انتشار باج افزار WannaCrypt، نرم افزار ضدباج افزار بومی با مشارکت و سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه یافته و در دسترس عموم قرارگرفته است.

تولید ضد باج افزار بومی WannaCrypt با حمایت وزارت ارتباطات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ابزار توسط مرکز ماهر مورد ارزیابی امنیتی قرار گرفته و در پیشگیری کامل از آلودگی  به باج افزارها از جمله باج افزار مذکور موثر شناخته شده است.

این گزارش حاکی است، باج‌افزار wannacrypt ، همزمان با شیوع در سطح جهان، در بخش هایی از کشور ما هم موجب آلودگی برخی رایانه ها شد که با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن از ظهر روز گذشته با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده که بیانگر رعایت توصیه های ارایه شده از سوی مرکز ماهر توسط دستگا ها و کاربران کشورمان و اقدام های پیشگیرانه در سطح شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بوده است.

کاربران می توانند از طریق سایت مرکز ماهر نسبت به  دریافت و استفاده از نرم افزار بومی تولید شده اقدام کنند.

 

]]>
2017/5/16
<![CDATA[آخرین خبرها از تعداد قربانیان و اقدام های پیشگیرانه در خصوص باج‌افزار wannacryp]]> بر اساس جدیدترین آمار ارایه شده از سوی مرکز ماهر، تا کنون بیش از دو هزار قربانی به باج‌افزار wannacrypt آلوده شده اند که از این تعداد حدود یک هزار و 500 قربانی از سوی مرکز ماهر و مابقی از طریق گزارش سازمان ها و نهادهای مختلف شناسایی شده است.

آخرین خبرها از تعداد قربانیان و اقدام های پیشگیرانه در خصوص باج‌افزار wannacryp

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بیشترین آلودگی از طریق این باج افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان های آلوده، تهران و اصفهان می باشند.

تا کنون و از سوی مرکز ماهر، به بیش از 50 اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره های لازم در جهت پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt ارایه شده است.

همچنین طی سه روز گذشته، 500 درخواست راهنمایی از سوی بخش های مختلف مطرح شده که اقدام های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدید صورت گرفته است.

به روزرسانی سیستم عامل ویندوز، پشتیبان گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم ها، به روزرسانی آنتی ویروس ها و اطلاع رسانی به کاربران جهت عدم اجرای فایل های پیوست ایمیل های ناشناس، غیرفعال کردن پروتکل SMB، در سیستم عامل ویندوز درصورت عدم به روزرسانی یا نصب وصله ها، بستن پورت های 445 و 139 از طریق فایروال سیستم عامل ویندوز و خودداری از بازکردن ایمیل های مشکوک و ناشناس، از جمله راهکارهای فنی ارایه شده در این حوزه می باشد.

لازم به ذکر است کاربران می توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی WWW.CERTCC.IR مراجعه کنند.

]]>
2017/5/15
<![CDATA[شناسایی بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبر کشور]]> تا لحظه مخابره این خبر، بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبری کشور از سوی مرکز ماهر شناسایی و اقدام های لازم عملیاتی شده است.

شناسایی بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبر کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، در روزهای اخیر باج افزاری تحت عنوان wannacrypt‌ با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور ها شیوع یافته است. براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شده است.

تا این لحظه بیش از 200 قربانی این باج افزار در کشور که بیشتر این آلودگی ها در حوزه پزشکی و سلامت شناسایی شده و اقدام جهت رفع آلودگی و پاکسازی آنها از سوی تیم های امداد و نجات مرکز ماهر (مراکز آپا) مستقر در استان های کشور در دست انجام می باشد.

این گزارش حاکی است، این حمله را می‌توان بزرگترین حمله آلوده نمودن به باج‌افزار تاکنون نامید. این باج‌افزار به نام‌های مختلفی همچون WannaCry، Wana Decrypt0r، WannaCryptor و WCRY شناخته می‌شود. ای باج‌افزار همانند دیگر باج‌افزار‌ها دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل‌ها را سلب کرده و برای بازگرداندن دسترسی درخواست باج می کند.

باج‌افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نام EternalBlue استفاده می‌کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب پذیری در سرویس SMB سیستم‌های عامل ویندوز با شناسه MS17-010 استفاده می‌کند. در حال حاضر این آسیب‌پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است اما کامپیوتر‌هایی که بروزرسانی مربوطه را دریافت ننموده‌اند نسبت به این حمله و آلودگی به این باج‌افزار آسیب‌پذیر هستند.

باتوجه به فعالیت این باج افزار در کشور ما، لازم است جهت پیشگیری از آلودگی به آن، مدیران شبکه نسبت به برورزرسانی سیستم‌های عامل ویندوز و تهیه کپی پشتیبان از اطلاعات مهم خود در اسرع وقت اقدام کنند.

لازم به ذکر است بزودی اطلاعات بیشتری در این خصوص از سوی مرکز ماهر منتشر خواهد شد.

]]>
2017/5/13
<![CDATA[برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی]]> برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی

برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از جمله اهداف برگزاری این کارگاه که با حضور مدیران اجرایی و کارشناسان ارشد مرتبط با موضوع در دستگاه­های اجرایی کشور برگزار می شود، می توان به تعریف و ارایه جزییات قدم های اجرایی پیاده سازی پنجره واحد، بررسی الزامات و نیازمندی های پیاده سازی پنجره واحد و انطباق آن با ساختار کشورهای در حال توسعه و استفاده از تجارب موفق جهانی به صورت عملی، اشاره کرد.

همچنی در این کارگاه دو روزه، تعدادی از پنجره واحدهای اصلی و ملی که برمبنای خوشه­های دولت الکترونیکی پیاده‌سازی شده اند نظیر، پنجره واحد کسب وکار ، پنجره واحد مربوط به دارو ، پنجره واحد مربوط به خدمات بیمه و پنجره واحد تجارت فرامرزیمورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

 

 

]]>
2017/5/1
<![CDATA[با تحقق سرویس استحقاق بیمه درمان اجرای پایلوت GSB به اتمام رسید]]> با عملیاتی شدن سرویس استحقاق بیمه درمان تعداد سرویس های مجود در مرکز ملی تبادل اطلاعات GSB به 106 سرویس رسید و عملا اجرای پایلوت این مرکز به پایان رسید

با تحقق سرویس استحقاق بیمه درمان اجرای پایلوت GSB به اتمام رسید

]]>
رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: " استحقاق بیمه درمان" نخستین سرویس در راستای تفاهم نامه امضا شده میان وزرای ارتباطات، رفاه و بهداشت محسوب می شود.

وی افزود: به واسطه این سرویس امکان استعلام برای مراکز درمانی در خصوص بیمه های مورد استفاده بیمار مراجعه کنند به مراکز فراهم خواهد شد و از طریق آن میتوان حذف دفترچه های فیزیکی آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: نبود این سرویس موجب بروز برخی اشتباهات و سوء استفاده هایی که در این حوزه می شد که باعث خسارت به بیمار و مراکز درمانی شده و که از محل صرفه جویی این خسارات می توان، امکان ساخت چندین بیمارستان را فراهم کرد.

معاون دولت الکترونیکی با بیان این مطلب که این امکان با تلاش سه ماهه میان دو بیمه اصلی یعنی بیمه سلامت ایرانیان و بیمه تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و سازمان فناوری اطلاعات ایران فراهم و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی ادامه داد: به واسطه این سرویس، مراکز درمانی با یک استعلام و دریافت اطلاعات تجمیع شده از بیمه های مختلف در قالب یک جدول، امکان بررسی بیمه های مورد استفاده بیماران را خواهند داشت تا بر اساس آن بهترین سرویس را به مراجعه کنندگان، ارایه کنند.

رضا باقری اصل با بیان این مطلب که در حال حاضر مذاکره با سایر بیمه ها برای افزوده شدن به این سامانه در حال اجرا است ، تاکید کرد: هم اکنون زیرساخت های فنی مورد نیاز برای اضافه شدن تمامی بیمه ها و حتی بیمه های تکمیلی درمان نیز به این مجموعه فراهم شده است.

]]>
2017/5/1
<![CDATA[جزییات 4 مصوبه، نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال 96]]> در نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال جاری، گزارشی از پیشرفت های توسعه دولت الکترونیکی ارایه و چهار مصوبه مهم در حوزه زیرساخت های فنی و اجرایی در این حوزه به تصویب رسید.

جزییات 4 مصوبه، نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال 96

]]>
مهندس نصرالله جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در این جلسه، گزارشی در خصوص خدمات و شناسنامه دار شدن آن ها، معماری کلان توسعه دولت الکترونیکی و برنامه های اجرایی شده در این حوزه ارایه شد.

وی افزود: گزارش اقدام های انجام شده در لایه زیرساخت های فنی اصلی نظیر مرکز ملی تبادل خدمات، کارپوشه ایرانیان، پرتال ملی خدمات و زیرساخت های دولت همراه و در لایه اطلاعات، اقدام های انجام شده در جهت تشکیل و توسعه پایگاه های پایه و استاندارد سازی و تعامل پذیری ارایه شد.

وی افزود: همچنین، در لایه خدمات دستگاه ها نیز گزارش کاملی از پیشرفت های حوزه های مختلف نظیر پول و بانکداری الکترونیکی ، حوزه اقتصادی، حوزه سلامت و سایر خوشه های 14 گانه و ارزیابی بلوغ کلیه خدمات الکترونیکی دستگاه هایی که خدمات آن ها احصاء شده است، ارایه شد.

 

انقلاب در حوزه سلامت و گمرگ

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به گزارش ویژه ارایه شده از سوی گمرگ و وزارت بهداشت به عنوان دو دستگاه پیشرو در حوزه خدمات الکترونیکی تصریح کرد: با راه اندازی سامانه های الکترونیکی گمرگ، کلیه فرآیندهایی که پیش از این به صورت دستی و با اسناد کاغذی انجام می شد، الکترونیکی انجام می شود و به واسطه آن زمان ترخیص در واردات کالا از 26 روز به چهار روز و زمان ترخیص در صادرات از هفت روز به یک روز کاهش یاقته است.

وی ادامه داد: همچنین، الکترونیکی شدن اسناد در گمرگ موجب شده تا شاهد تحقق افزایش 61 درصدی حقوق ورودی کالا در سال 95 نسبت به سال 94 باشیم که بیانگر کاهش قاچاق کالا در حوزه های مختلف است.

نصرا... جهانگرد با بیان این مطلب که در حوزه سلامت نیز اقدام های اساسی و ویژه ای صورت گرفته است گفت: با اجرایی شدن فعالیت های پیش بینی شده، تعداد واحد های سلامت تحت پوشش خدمات سلامت الکترونیکی از 120 واحد به 42 هزار و 600 واحد رسیده و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان از سه میلیون به 66 میلیون پرونده رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار و به منظور ایجاد بازار رقابتی، تعرفه خدمات پرونده الکترونیکی سلامت توسط کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات به تصویب رسید.

وی تاکید کرد کرد: زیرساخت های مهیا شده در حوزه سلامت موجب تحول بزرگی در این حوزه می شود و میتواند زمینه شفاففیت اطلاعات، مدیریت هزینه ها و بهبود کیفیت درمان و پوشش همگانی در بخش سلامت را محقق کند.

 

چهار مصوبه تحول آفرین

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: تصویب چهار مصوبه در حوزه های زیرساختی فنی و اجرایی که زمینه ساز تحقق دولت الکترونیکی در کشور است، از دیگر دستاوردهای نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات محسوب می شود.

وی افزود: تصویب دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پیاده سازی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی موسوم به   ppp_public private partnership    به تصویب کمیسیون رسیده بود، به تصویب شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور رسید.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بالغ بر یک هزار و هفتصد خدمت دستگاه های اجرایی توسط سازمان اداری استخدامی کشور با همکاری کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی احصاء شده است که به منظور الکترونیکی نمودن آنها منتظر سرمایه گذاری و ایده های بخش غیر دولتی برای پیاده سازی است.

نصرا... جهانگرد تاکید کرد: به نظر می رسد بازار خدمات الکترونیکی با این مصوبه رقم خورده و بخش خصوصی بتواند در راستای اجرای سیاست های اصل 44 و اقتصاد مقاومتی، همراه دولت در ارایه کیفی خدمات به مردم مشارکت داشته و تحول اساسی در اقتصاد فناوری اطلاعات محقق شود.

 

مصوبه ای برای توسعه زیرساختی داده ای

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب چارچوب تعامل پذیری دولت الکترونیکی بانضمام کاتالوگ استاندارد فنی و کاتالوگ استاندارد داده ها (IGIF) را اقدامی اساسی دانست و گفت: تصویب این سند با تاخیر 10 ساله رو به رو بود که به همراهی کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی و دستگاه های اجرایی، نهایی و جلسه شب گذشته به تصویب رسید.

وی ادامه داد: این سند با داشتن 450 قلم اطلاعات استاندارد و نیز اعمال 70 استاندرد پیشنهادی و اجباری، گام اساسی در توسعه زیرساختی داده ای خدمات دولت الکترونیکی است.

وی اظهارداشت: با مطالعات خوب انجام شده، چهارچوب تصویب شده یکی از کامل ترین و پیشروترین چهارچوب ها در این حوزه در دنیا است و میتواند بستری برای تعامل اطلاعاتی و داده ای دستگاه های اجرایی و استاندارد کردن این حوزه از فعالیت ها باشد.

 

مصوبه ای برای حذف مدارک کاغذی در دستگا ها

معاون وزیر ارتباطات، تصویب دستورالعمل کارپوشه ایرانیان را یکی دیگر از مصوبات زیرساختی و مهم شب گذشته عنوان و گفت: این مصوبه فراهم کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت است.

وی افزود: در این طرح که بر مبنای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه های اجرایی آن ایجاد شده است، بستری فراهم خواهد شد تا در فاز اول، دستگاه های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت ها را ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین، مردم نیز می تواندد از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می خواهند از دستگاه ها بگیرند، شامل مجوز ها، اسناد، مدارک و پیگیری آن ها را انجام دهند.

نصرا... جهانگرد با بیان این مطلب که در مصوبه مذکور، بندهایی نیز برای فازهای بعدی کارپوشه پیش بینی شده است تاکید کرد: بر این اساس، بهمنظور فراهم شدن بستر مدیریت مستندات و اسناد فرد با دولت نیز فراهم خواهد شد که به واسطه آن، مردم می توانند مدارک و مستندات معتبر خود را که توسط دستگاه های ذی ربط تایید شده است را در اختیار سرویس دهندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: پس از اجرایی شدن فاز نخست و همچنین توسعه سامانه، شاهد حذف ارایه مدارک کاغذی به دستگاه ها خواهیم بود که با موافقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات، زیرساخت مقرراتی این اقدام ها فراهم خواهد شد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در راستای اجرایی شدن و بهره گیری از زیرساخت های اطلاعاتی فراهم شده نظیر کدپستی، کارت هوشمند ملی و شناسه ملی اشخاص حقوقی و اتصال آن ها به از طریق سرویس های ارزش افزوده برای دریافت خدمات الکترونیکی ، مصوبه ای به منظور تبادل اطلاعات مورد نساز جهت عرضه خدمات الکترونیکی میان دستگاهای اجرایی به تصویب رسید.

وی افزود: با مهلت یکساله تعیین شده از سوی شورای اجرایی فناوری اطلاعات، شاهد استفاده مشخصات هویتی افراد به صورت استنادپذیر در کلیه فرم های اطلاعاتی دولت بوده و مردم نیازی به مراجعه حضوری برای تکمیل فرم ها و ارایه اسناد و مدارک اعتباردهنده به دولت نباشند.

این گزارش حاکی است، در خاتمه این جلسه، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در سخنانی تاکید کرد: کلیه دستگاه های اجرایی لازم است در اجرایی شدن این مصوبات و الکترونیکی کردن خدمان تحرکات جدی داشته باشند و با فراهم شدن این زیرساخت ها، هیچ تعللی درانجام امور ذیربط پذیرفتنی نخواهد بود.

 

]]>
2017/4/18
<![CDATA[تحول جنبه ها و عناصر يك سازمان با معماري سازماني]]> معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات معماري سازماني  را رويكردي يكپارچه و جامع دانست كه جنبه ها و عناصر يك سازمان را با نگاه مهندسي تفكيك و متحول مي كند.

تحول جنبه ها و عناصر يك سازمان با معماري سازماني

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصرا.. جهانگرد در همايش معماري سازماني ايراني اظهار داشت: با توجه به اهداف مندرج در نقشه جامع دولت الكترونيكي و ساير اسناد بالا دستي مرتبط با دولت الكترونيكي به منظور حصول اطمينان از طراحي و پياده سازي خدمات الكترونيكي دستگاههاي اجرايي به صورت هماهنگ و يكپارچه نياز است چارچوب و مدل هاي مرجع در سطح ملي طراحي و تدوين شود.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت:چارچوب و مدل هاي مرجع معماري سازماني ايراني در صورتي كه به صورت ملي طراحي شود مي تواند كمك كند تا براساس اسناد و متدولوژي و توصيه هاي مربوط، دستگاههاي اجرايي  خدمات و ماموريت هاي مربوط را با استفاده از ابزار فناوري اطلاعات به صورت كارا و اثربخش ارائه كنند.

وی افزود: بیش از پنج دهه است که ساختارهای اداری کشور و فرآیندهای آن تحول اساسی نداشته است و بنابراین برای بهره وری بهتر، الکترونیکی کردن آن ها همراه با اصلاح فرآیند ها می تواند منجر به بهبود در این حوزه شود.

وي با بيان اينكه بروكراسي اداري با بکارگيري ساختار منسجم و هماهنگ معماري سازماني ميتواند چابکی لازم راپيدا كند ادامه داد: دولت الكترونيك  با مفهوم بازافرینی دولت، به دنبال ارائه خدمات به شهروندان با سرعت و چابكي بيشتر است. همچنين شفافيت، سلامت اداري و كارآمدي از ديگر نتايج استقرار دولت الكترونيك است كه با تغيير و حركت دولت به سمت الكترونيكي شدن اين امر تحقق مي يابد.

وي گفت: معماري سازماني رويكردي است يكپارچه و جامع كه جنبه ها و عناصر يك سازمان را با نگاه مهندسي تفكيك و تحويل مي كند.

وي افزود: اين معماري ميتواند براي گذار از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب با محوريت فناوري اطلاعات،  به صورت مداوم توسعه يافته و بکارگرفته شود

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: تنها كشورهاي پيشرو در دولت الكترونيكي داراي چارچوب وبرنامه ملي معماري نيستند بلكه كشور هاي در حال توسعه نيز براي ارتقا وضعيت دولت الكترونيكي برنامه ريزي داشته اند تا از معماري سازماني بهره ببرند.

لازم به ذكر است همايش معماري سازماني با هدف رونمايي از مستندات چارچوب معماري سازماني ايران و مدل هاي مرجع خدمات،  عملكرد، فناوري و امنيت در سطح ملي برگزار شد.

]]>
2017/2/25
<![CDATA[نشست هم اندیشی دولت با کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات]]> 2017/2/21 <![CDATA[بررسی مشکلات کسب و کارهای اینترنتی با حضور اعضای هیات دولت]]> شب گذشته، نشست هم اندیشی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با حضور بیش از 30 فعال این حوزه به حجه الاسلام انصاری، معاون حقوقی رییس جمهور، دکتر ستاری، معاون علم و فناوری رییس جمهور، دکتر واعظی وزیر ارتباطات، دکتر ربیعی وزیر کار، دکتر فیروز آبادی دبیرشورای علی فضای مجازی و مهندس جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد.

بررسی مشکلات کسب و کارهای اینترنتی با حضور اعضای هیات دولت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در این نشست با بیان این مطلب که طی سه سال گذشته، حوزه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، شاهد رشد جهشی در بوده است، گفت: تا کنون چندین جلسه میان اعضای هیات دولت در خصوص تسهیل فضای کسب و کارهای فعال در این حوزه تشکیل شده که دستاوردهای بسیاری نیز دربرداشته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، با حضور و رونق کسب و کارهای مبتنی بر فاوا، شاهد بروز برخی محدودیت ها و تفاسیر از نحوه تعاول با این نوع از کسب و کار در کشور بوده ایم که موضوع مالیات، مالکیت معنوی، مجوز ها و نهادهای سنتی از جمله مهمترین این موارد محسوب می شود.

وزیر ارتباطات: حل مشکل کسب و کارهای فضای مجازی بدون لطمه به شغلهای سنتی

دکتر محمود واعظی در این نشست با تاکید بر عزم دولت برای حل معضل کسب و کارهای اینترنتی تاکید کرد: در حاشیه جلسات دولت بارها در خصوص کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردیم و باید بگوییم که دولت حامی این کسب و کارها بوده و ما بدنبال آن هستیم که این پلتفورم در کشور گسترش یابد.

وی خاطرنشان کرد: اما ملاحظه ما این است که فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در کشور آرام و به اصطلاح بدون خونریزی انجام شود چرا که پدران ما کسب و کارهای سنتی داشته اند و هم اکنون نیز تعداد کسانی که از این طریق امرار معاش می کنند، کم نیست. به همین دلیل باید به گونه ای رفتار شود که حیات این کسب و کارها ادامه یابد اما در کنار آن بتوان کسب و کارهای مدرن را نیز رونق داد.

واعظی با بیان اینکه باید دوره گذار از کسب و کار سنتی به آنلاین تعریف شود، ادامه داد: باید کسب و کارهای سنتی اطمینان حاصل کنند که با حضور کسب و کارهای آنلاین بیکار نمی شوند و از سوی دیگر کسب و کارهای آنلاین هم مطمئن باشند که دولت از آنها حمایت می کند. بر این اساس باید به گونه ای پیش برویم که کسب و کارهای سنتی آموزش ببینند و بتوانیم اقتصاد را به سمت دیجیتالی شدن پیش ببریم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر تمایل دولت به رفع مشکلات کسب و کارهای آنلاین نوپا ادامه داد: در این جلسه جای دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد، نعمت زاده وزیر صنعت و پورمحمدی وزیر دادگستری خالی است و آنها نیز تمایل زیادی برای حضور در این جلسه داشتند اما به دلایل کاری موفق به حضور نشدند.

وزیر کار: باید سالیانه ٢٠٠ هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات ایجاد شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست تخصصی گفت: باید سالیانه یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود که ٢٠٠ هزار مورد مربوط به بخش فناوری اطلاعات است.

این گزارش حاکی است، علی ربیعی تصریح کرد: بخش خصوصی در برخی بخش ها مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات از دولت جلوتر است.

ربیعی گفت: قواعد و مقررات بخش کار با ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کرده است و نظام تامین مالی با پیشرفت های این عرصه سازگاری ندارد؛ بنابراین باید مقررات کار در این زمینه و همچنین قوانین تامین اجتماعی تغییر کند.

وی یادآوری کرد فعالیت در این عرصه به صدور چهار مجوز نیاز دارد؛ از این رو، به سند توسعه کسب و کار در فضای مجازی نیازمندیم و اگر در همین نشست نظرخواهی بگیریم تا دو ماه دیگر می توان این سند را تنظیم کرد.

ربیعی تاکید کرد در برخی موارد به مقررات زدایی نیاز داریم اما نگران جایی ندارد؛ زیرا هر پدیده نو پس از ورود به کشور با برخوردهایی برآمده از رویه های سنتی روبرو بوده است.

وزیر کار ادامه داد: برای دریافت مجوز اتحادیه از اکنون می توانید هسته اولیه را تشکیل دهید تا ١٥ روز دیگر فعالیت آن آغاز شود.

معاون علمی رییس جمهوری: کسب و کارهای نوین به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیاز دارند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: کسب کارهای نوین با مشکل روبرویند اما باید خود را با برطرف کردن مشکل ها اثبات کنند.

سورنا ستاری ادامه داد: کسب و کارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیازمندند و به حمایت های مالی کمتر نیاز دارند.

ستاری گفت: معاونت علمی و فناوری پناهگاهی برای حمایت از کسب و کار های نوین است و اجازه نمی دهد کسب و کاری بی دلیل بسته شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری: بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین با قوانین فعلی قابل حل است

معاون حقوقی ریاست جمهوری نیز در نشست هم اندیشی دولت با کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین را می توان با همین قوانین موجود رفع کرد، گفت: هم اکنون لایحه مالکیت فکری در مجلس درحال بررسی است و اگر احساس می شود که در حوزه کسب و کارهای آنلاین لازم است که بحثی به آن اضافه شود را می توان اقدام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری ادامه داد: اگر فعالان بخش سنتی بتوانند از ظرفیت های موجود در کسب و کارهای نوین استفاده کنند قطعا با آنها همراهی می کنند بنابراین می توان با صاحبان کسب و کارهای سنتی مشورت انجام شود و آنها را با این ظرفیت ها آشنا کنید.

 وی ایجاد یک سند جامع برای حل مشکل میان کسب و کارهای آنلاین و سنتی را با تاخیر مواجه دانست و اظهار کرد: بسیاری از این مشکلات با قوانین موجود قابل حل است و از این جهت آنقدر قانون داریم که بتوانیم با مشورت با حقوقدانان راهکاری برای مشکلات مشخص کنیم.

 معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ماموریتی باید همه قوانینی که مانع کسب و کار و اشتغال در کشور را می شود را تا پایان اسفند شناسایی کنیم، تصریح کرد: تاکنون هشت موضوع مشخص شده که در مورد بیمه، بانک، گمرک و مسایل اینچنینی است که فرصت خوبی است تا با جمع بندی در پیش نویسی که آماده می کنیم مشکلات مربوط به کسب و کارهای نوین نیز گنجانده شود.

 وی با اشاره به ارایه لایحه مالکیت فکری به مجلس افزود: این لایحه در دو فصل است که هم اکنون در مجلس در حال بررسی شدن است و لذا اکر اصلاحاتی در حوزه کسب و کارهای مجازی و آنلاین می خواهیم ارایه کنیم این بهترین فرصت است.

 لازم به ذکر است در حاشیه این نشیت، دو تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به منظور، "استقرار صنایع دانش بنیان در منطقه ویژه اقتصادی" و " حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT" به امضاء رسید.

]]>
2017/2/21
<![CDATA[جشن پیروزی انقلاب]]> جشن پیروزی انقلاب

جشن پیروزی انقلاب

]]>
برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی

]]>
2017/2/11
<![CDATA[فراهم شدن زير ساخت عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه]]> با اقدامات صورت گرفته در حوزه هاي مختلف زمينه عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه به منظور مديريت بهتر در اين حوزه فراهم شده است.

فراهم شدن زير ساخت عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران نصرا.. جهانگرد در همايش مديريت حمل و نقل هوشمند ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت:  فناوري اطلاعات كليد استراتژيك بهينه سازي و افزايش بهره وري راندمان ابزارهاي در اختيار شهروندان  در بخش هاي مختلف حمل و نقل محسوب ميشود.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: فناوري كه در سيستم هاي حمل و نقل دنيا به كارگرفته شده عامل بسيار مهمي در تغيير و تحول شرايط اجتماعي محسوب ميشود.

وي با بيان اينكه روز گذشته فاز دوم شبكه ملي اطلاعات به بهره برداري رسيد ادامه داد: طي چند سال گذشته سرمايه گذاري هاي وسيعي در جهت افزايش كيفيت و دسترسي مردم به زير ساخت هاي ارتباطي صورت گرفته است.

جهانگرد افزود: ارائه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در تمام شهرها و جادههاي كشور و همچنين ٢٤ هزار روستاي بالاي ٢٠ خانوار از جمله اقدامات در دست اجرا در اين حوزه محسوب ميشود كه براساس آن امكان هر گونه مبادله ديتا و تصوير براي كاربران در حوزه هاي مختلف از جمله حمل و نقل فراهم شده است.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به تعداد سيم كارت هاي در اختيار مردم گفت:  در حال حاضر يكصد ميليون سيم كارت در اختيار مردم قرار گرفته كه ٧٠ ميليون آن فعال بوده و كاربران از طريق گوشي هاي هوشمند كه هم اكنون نزديك ٤٠ ميليون رسيده در هر نقطه امكان مبادله ديتا را در اختيار دارند.

جهانگرد تاكيد كرد: هم اكنون بيش از صد هزار برنامه ي كاربردي تلفن همراه به زبان فارسي و بومي تهيه شده كه بسياري از آنها در حوزه حمل و نقل مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي در پايان خاطر نشان كرد: با زيرساخت هاي آماده شده امكان بهره گيري از فناوري براي كاربردهاي الكترونيكي در حوزه حمل و نقل نظير خودرو و علائم هوشمند،ارتقا سلامتي با استفاده از تكنولوژي وفناوري هاي نوين ر حوزه و مديريت بهينه سوخت استفاده موثر از جمع اوري  داده ها واطلاعات جهت اخذ تصميمات بهتر وتسهيل جابجايي شهري وبرون شهري ودر نهايت بهبودرفاه شهروندان استفاده كرد.

]]>
2017/2/7
<![CDATA[مراسم رونمایی از فاز دوم شبکه ملی اطلاعات]]> 2017/2/7 <![CDATA[افزایش کیفیت با قیمت مناسب خدمات و محتوا دستاورد  فاز دوم شبکه ملی اطلاعات]]> در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، کابران شاهد افزایش پوشش دسترسی پهن‌باند، افزایش محتوا و خدمات دیجیتال جدید، افزایش کیفیت خدمات و مقرون به صرفه بودن دسترسی به محتوا و خدمات داخلی خواهند بود.

افزایش کیفیت با قیمت مناسب خدمات و محتوا دستاورد  فاز دوم شبکه ملی اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرااله جهانگرد در مراسم افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، به ارایه گزارش عملکرد و اقدامات و دستاوردهای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات پرداخت و اظهار داشت: فاز اول شبکه هفته دولت رونمایی شد و امروز نیز مرحله دوم شبکه یعنی فاز رشد افتتاح می شود.

وی با بیان این که مقرر بود شبکه ملی اطلاعات در ۳ مرحله افتتاح شود گفت: فاز دوم در چهار مرحله برای جامعه فراهم شده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: اهداف مهم فاز دوم از دید کاربران شامل افزایش پوشش دسترسی پهن‌باند، افزایش محتوا و خدمات دیجیتال جدید، افزایش کیفیت خدمات و مقرون به صرفه بودن دسترسی به محتوا و خدمات داخلی می شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، از افزایش پوشش دسترسی باند پهن و مقرون به صرفه بودن خدمات دسترسی داخلی به شبکه نام برد و گفت: بر اساس ظرفیت‌های ایجاد شده، تا پایان دولت تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند و ترافیک دیتا دریافت می‌کنند.

معاون وزیر ارتباطات از راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک در استان‌های اصفهان و خوزستان و افزایش این مراکز به پنج مرکز خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این مراکز، ترافیک ارتباطات از نزدیک‌ترین نقطه به مشتری می‌رسد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، راه‌اندازی سه مرکز توزیع محتوای داخلی به صورت رایانش ابری توسط بخش خصوصی دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: الزام اپراتورها به تفکیک ترافیک داخل از بین‌الملل و کاهش نرخ ترافیک داخلی نسبت به ترافیک بین‌الملل از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

جهانگرد گفت: طی شش ماهه گذشته رشد ترافیک خدمات ویدئویی در کشور نزدیک به ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است و همچنین مشابه برندهای بین‌المللی، سرویس‌ها و کسب و کارهای بومی در حال شکل گرفتن در کشور است.

وی با بیان اینکه خدمات دولت الکترونیک به صورت کامل در بخش فنی و تکنیکی انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: طی چند هفته آینده فاز نخست دولت الکترونیک در ۱۰ خوشه خدماتی از سوی دستگاه‌های اجرایی، بهره‌برداری رسمی می‌شود و دستگاه‌های اجرایی آمادگی ارائه خدمت در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته را به صورت الکترونیکی به مردم خواهند داشت.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ۳۱ استان کشور هم‌اکنون مراکز آگاهی‌رسانی و پشتیبانی از رخدادهای رایانه‌ای راه‌اندازی شده است، از اجرای پروژه «شاهکار» (شناسایی و احراز هویت کاربران) و تصویب پیوست فرهنگی به عنوان اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیت فضای مجازی در شبکه ملی اطلاعات نام برد.

جهانگرد گفت: هم‌اکنون سیستم ویروس‌کاو بر روی شبکه راه‌اندازی شده است که امکان جستجو، شناسایی و آگاهی‌رسانی از ویروس‌های رایانه‌ای را در شبکه دسترسی پهنای باند کشور فراهم می‌کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از اجرای طرح ملی «صیانت از کودک و اینترنت» (کوا) با همکاری پلیس فتا و وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: هم‌اکنون این طرح در برخی مدارس تهران تست شده است و به زودی در سطح ملی در کل مدارس کشور تعمیم پیدا می‌کند.

به گفته وی، با اجرای این طرح، به تمامی کودکان و دانش‌آموزان در مدارس کشور در خصوص صیانت در فضای مجازی آموزش داده می‌شود.

لازم به ذکر است، در ابتدای این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاه دستاوردهای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات بازدید کرد.

دسترسی به خدمات ویدیویی HD داخلی با هزینه مقرون به صرفه در کلان شهرها، مقرون به صرفه بودن محتوا و خدمات پهن باند داخلی در کشور، افزایش پوشش پهن باند ثابت و سیار در شهرهای بزرگ و همچنین افزایش کیفیت این دسترسی از اهداف فاز دوم شبکه ملی اطلاعات است.

امروز همچنین فاز دوم شبکه ملی اطلاعات به صورت نمادین و با استفاده از ویدئوکنفرانس در شهرهای مشهد، یزد، شیراز و کیش رونمایی شد.

]]>
2017/2/6
<![CDATA[بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت]]> بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت

بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت

]]>
2017/2/6
<![CDATA[تکمیل زیست بوم معماری سازمانی در کشور]]> برای نخستین بار در کشور و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران زیست بوم معماری سازمانی در کشور تکمیل و ارایه شد.

تکمیل زیست بوم معماری سازمانی در کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بمنظور اجراي زیست بوم طراحی شده در چارچوب و برنامه ملی معماري فناوري اطلاعات سازماني و همچنين پیاده‌سازی آن در دستگاه‌های اجرایی می‌بایست نظارت و ارزیابی میزان پیشرفت دستگاه های اجرایی و کسب اطمینان از اجرای موثر این طرح توسط آزمایشگاه‌های معماری سازمانی معتبر صورت گیرد.

لازم به ذکر است، به منظور افزايش کمي آزمايشگاه­های تخصصي مذکور در سراسر کشور، در سال جاري و مقارن با دهه مبارک فجر توانمندسازی دانشگاه هاي صنعتي شيراز و گيلان در دستورکار قرار گرفته است که اولين دوره آموزشی کارگاهی بمدت چهار روز برگزار شد و جدیدترین مباحث در حوزه‌های معماری سازمانی و مهندسی و مدیریت فرایندهای کسب‌وکار همراه با مثال‌های کاربردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین، در سال گذشته نیز، سازمان فناوري اطلاعات ايران با همكاري آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس‌گرا دانشگاه شهید بهشتی اقدام به برگزاري دوره­های آموزشي انتقال دانش فنی معماري سازماني و تربیت نیروی متخصص در دانشگاه رازي كرمانشاه کرده بود.

]]>
2017/2/5
<![CDATA[جلسه بسیج برگزار شد]]> جلسه شورای پایگاه مقاومت بسیج سازمان ساعت 9 صبح مورخ 26/10/95 با حضور اعضاء و تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز گردید.در ادامه جانشین پایگاه(برادر کلامی)ضمن عرض خوش آمد گویی به اعضای حاضر خواستار ارائه گزارشی از عملکرد حوزه کاری خویش در بسیج و همچنین پیشنهاداتی در خصوص دو ماهه پایانی سال بویژه برگزاری هرچه بهتر مراسمات جشن دهه مبارک فجر شدند.سپس هریک ار معاونتها به تشریح خلاصه ای از شرح فعالیت و ارائه پیشنهادات کاربردی پرداختند و نکات و مصوبات قابل اجرا از میان نظرات اعضاء جمع آوری گردید.در پایان جلسه نیز فرمانده پایگاه(برادر صبوری)بمنظور جمع بندی جلسه به نکات اخلاقی کاربردی اشاره فرمودند که بسیجیان بویژه اعضای محترم شورا هریک الگویی خاص در سطح سازمان محسوب می شوند که می بایست اخلاق و منش بسیجی در محیط کاری را مد نظر قرار دهند.جلسه در ساعت 11 به پایان رسید.

]]>
2017/1/15
<![CDATA[داده هاي مكاني از مهمترين زير ساخت هاي اطلاعاتي ايران است]]> مهندس نصرالله جهانگرد در كارگاه آموزشي سامانه ملي كاتالوگ داده هاي با تاكيد بر نقش داده هاي مكاني، آن را از مهترين لايه ها و زير ساخت هاي اطلاعات ملي ايران دانست و گفت: همه فعاليت هايي كه انجام مي دهيم در نهايت منجر به خدمت يا ارزش افزدوه، مي شود كه در مكان تجلي پيدا مي كند .

داده هاي مكاني از مهمترين زير ساخت هاي اطلاعاتي ايران است

]]>
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران؛مهندس جهانگرد  در كارگاه سامانه ملي كاتالوگ داده هاي مكاني اظهار داشت :در سراسر دنيا، اطلاعات جهت تبديل شدن به ارزش افزوده به مكان وصل   مي شود و قريب به 80 درصد كاربردهاي اطلاعاتي دنيا در مكان عينيت مي يابد

معاون وزير ارتباطات با اشاره به رويكرد دولت در گذشته گفت : ما در فعاليت هاي گذشته گذر به فضاي دولت الكترونيك اقدام های مقدماتی را اجرایی کردیم  اما در اين دوره به زير ساخت ها توجه كرده ايم و به كارهاي زير بنايي و قسمت هاي شبكه اي و سخت افزاري پرداخته ايم .

وي در ادامه افزود: مسائل زير بنايي انجام شده و بسترفني و چارچوب هاي مورد نظر در این حوزه بر طبق استاندارهاي جهاني انجام می شود و قابل ارائه در اندازه هاي بين المللي است .

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران ؛ نقش دستگاه هاي اجرايي در پياده سازي و استقرار اين پروژه را به يك ساختمان تشبيه كرد و گفت : نقشه يك معماري روي ميز است و بر اساس اين معماري هر دستگاهي قسمتي از ساختمان را مي سازد و در نهايت محيط زندگي و كسب و كار همه ما آماده مي شود و نقش سيمرغ كنار هم تشكيل مي شود. همه دستگا ه ها در اين بين حياتي و استراتژيك است و باعث ايجاد هويت يكپارچه مستقل  و مديريت بهينه  كشور مي شود .

]]>
2017/1/12
<![CDATA[نشست تخصصي توليد كنندگان محتوا با مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،]]> 2017/1/11 <![CDATA[افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين الزامات اقتصاد مقاومتي است]]> مهندس نصرا.. جهانگرد با تاكيد بر لزوم حجم توليد محتواي فارسي در فضاي مجازي تاكيد كرد: افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين بندهاي اقتصاد مقاومتي است.

افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين الزامات اقتصاد مقاومتي است

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، معاون وزير ارتباطات در نشست تخصصي توليد كنندگان محتوا با مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اظهار داشت: با وجود تامين زير ساخت ها و توسعه شبكه ارتباطي و با بکارگیری خلاقیت و تسهیل مشارکت کاربران،  مي توان حجم انبوهی از محتواهای فاخر را در كشور تولید کرد.

‎رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که توسعه ذخایر داده‌های اینترنتی به خط و زبان بومی در فضای مجازی را يكي از استراتژي هاي كشور هاي توسعه يافته خواند و  تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران از آغاز دولت یازدهم، ایجاد نهضت تولید محتوای علمی، فاخر، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

‎وي  بر پتانسيل قابل توجه اشتغال زايي در بخش توليد محتوا اشاره كرد و گفت :‎تاکنون زیرساخت‌ها و ابزارهای دسترسی مهیا و زمینه آن فراهم شده تا تولید کنندگان محتوا، هر روز حجم گسترده‌ای از داده‌های فارسی را تولید و عرضه کنند.

جهانگرد در بخش ديگري از اظهاراتش از تلاش هاي موثر دولت تدبير و اميد در راستاي ايجاد زمينه دسترسي در بخش ict خبر داد و گفت:توسعه كاربردي فناوري اطلاعات در نظام اداري و استقرار دولت الكترونيك از مهم ترين تلاش هاي وزارت ارتباطات بوده كه در دهه فجر  بهره برداري مي شود.

وي در پايان نسبت به افزايش محتواي فارسي تا يك درصد سهم جهاني اظهار اميدواري و خاطر نشان كرد:  در زمينه توليد محتواي فاخر با توجه به مشاركت جمعي و تلاش متخصصان و جوانان فعال گام هاي موثري برداشته شده است.

]]>
2017/1/10
<![CDATA[بیانیه سازمان فناوری اطلاعات ایران در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران بیانیه ای را به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد.

بیانیه سازمان فناوری اطلاعات ایران در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل، در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان فناوری اطلاعات ایران بیانیه ای را بدین شرح منتشر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انا لله و انا الیه راجعون

 

ارتحال حضرت آیت الله رفسنجانی ، یار دیرین امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب موجب تاثر تمامی دوستداران انقلاب گردید.

ایشان شخصیتی فرهیخته داشت که همواره مدافع انقلاب اسلامی ایران بود و همانگونه که رهبری نیز در گذشته به آن اشاره کردند، از همه چیز خود برای انقلاب اسلامی گذشت.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری، مردم ایران و خانواده ایشان، علوّ درجات آن شخصیت برجسته و صبر و اجر برای بازماندگان را از خداوند متعال خواستار است.

]]>
2017/1/8
<![CDATA[فناوری اطلاعات، در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است]]> مهندس جهانگرد با بیان این که فناوری اطلاعات،در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است گفت: در تحولات پیش روی نظام بانکی باید ابزار های جدید پولی در خدمت توسعه کسب و کار های تسهیل زندگی مردم معرفی شود.

فناوری اطلاعات، در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است

]]>
به گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا.. جهانگرد در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اظهار داشت:

به نظر می‌رسد فناوری اطلاعات، تاکنون عمدتاً جهت تسهیل فعالیت‌ها در شبکه بانکی مورد استفاده واقع شده و ابزار عرضه خدمات سنتی بانکداری بصورت تکنولوژیکی کمتر به عنوان عامل تحول آمیز و عرضه بستر و ابزار های پویا به مردم و  کسب و کار های متمرکز  مورد توجه قرار گرفته است.

جهانگرد افزود: مسیری که کشور ایران در حوزه‌های IT در حال طی کردن است، قبلا کشورهای پیشرو با یک فاصله یک یا دو دهه ، طی کرده‌اند و تجارب موفق آن نیز موجود است. لذا نظام بانکی کشور می‌تواند با استفاده از همین تجارب، تحولات مورد نیاز در حوزه‌های خرد بانکداری را مورد بررسی قرار داده و بر مبنای آن‌ها مشکلات موجود را مرتفع کند.

وی گفت: استفاده از بستر مبادله دیتا در شبکه ارتباطی و موبایل و عرضه خدمات نوین بانکی مورد انتظار است .

وی چابک سازی فرآیندهای مالی و بانکی را از جمله مزایای بهره گیری از فناوری اطلاعات در نظام بانکی خواند و ادامه داد: در تحولات پیش روی نظام بانکی با توجه به تحلیل رفتارهای مشتریان ابزارها و خدمات جدیدی در اختیار جامعه قرار می گیرد.

جهانگرد در پایان بر ضرورت تولید و استفاده از داده‌ها  و ضرورت سامان‌دهی مناسب داده‌های بزرگاشاره کرد و افزود: در حال حاضر حجم عظیمی از اطلاعات تراکنش‌های مالی مردم در شبکه بانکی تولید می‌شود که تحلیل این داده‌های عظیم می‌تواند اطلاعات مفیدی به همراه داشته باشد.

 

 

]]>
2017/1/4
<![CDATA[بیست و دومین نمایشگاه الکامپ در یک نگاه]]> 2016/12/19 <![CDATA[كم كاري دستگاه هاي اجرايي در اشتراك گذاري خدمات دولت الكترونيكی]]> رئيس كميته ارتباطات مجلس شوراي اسلامي گفت: اشتراك گذاري پايگاهه اي داده دستگاه هاي دولتي آنطور كه انتظار مي رود نبوده و دستگاه هاي مختلف هنوز همكاري مناسبي در مورد شبكه ملي اطلاعات و دولت الكترونيك ندارند.

كم كاري دستگاه هاي اجرايي در اشتراك گذاري خدمات دولت الكترونيكی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، رمضانعلي سبحاني فر در بازديد از اين نمايشگاه و سالن دولت الكترونيك، دستاوردهاي دولت در اين بخش را مثبت ارزيابي كرد و گفت: اگرچه براساس برنامه پنجم توسعه بايد در حوزه فناوري اطلاعات به رشد قابل توجهي مي رسيديم اما متاسفانه به دليل برخي موانع در دولت قبل، انطور كه بايد اين عملكرد مثبت نبوده است.

وي گفت: در دولت يازدهم توجه نسبتا ويژه اي به اين بخش شده و با همكاري مجلس اعتبارات خوبي براي فناوري اطلاعات و ارتباطات منظور شده است كه زمينه اقدامات مثبت براي اين بخش را رقم خواهد زد.

سبحاني فر بو اشاره به تحقق شبكه ملي اطلاعات با توجه به اهداف برنامه پنجم و نيز توجه مقام معظم رهبري به اين پروژه ملي تاكيد كرد: بستر خوبي در اين زمينه ايجاد شده تا دستگاهها پايگاه هاي داده خود را به اشتراك بگذارند اما به نظر مي رسد دستگاههاي اجرايي همكاري مناسبي نداشته اند و خروجي اين طرح براي مردم ملموس نيست.

وي خاطرنشان كرد: نيازمند شتاب بيشتري از سوي دستگاه ها در اين زمينه هستيم.از سوي ديگر بروكراسي موجود در دستگاههاو نبود سيستم يكپارچه باعث ايجاد مشكلات براي خدمت دهي مردم شده است كه انتظار مي رود با هماهنگي دستگاه ها روي شبكه ملي اطلاعات و اجراي دولت الكترونيك اين مشكلات براي مردم رفع شود.

]]>
2016/12/19
<![CDATA[نقش موثر فناوری اطلاعات در ارتقای شفافیت و سلامت نظام اداری کشور]]> وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه دولت اولویت خود را به دولت الکترونیک اختصاص داده، گفت: در جریان نقل و انتقال پول فناوری اطلاعات می تواند فساد را کاهش دهد و بدون فناوری اطلاعات برنامه های عملیاتی اقتصادی کشور اجرا نخواهد شد.

نقش موثر فناوری اطلاعات در ارتقای شفافیت و سلامت نظام اداری کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  علی طیب‌نیا در بازدید از نمایشگاه الکامپ بیست و دوم با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: استفاده از فناوری اطلاعات کمک موثری به‌کارآمدی و شفاف‌سازی بخش دولتی می‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: در جریان نقل و انتقال پول فناوری اطلاعات می تواند فساد را کاهش دهد به همین دلیل دولت اولویت خود را به دولت الکتورنیک اختصاص داده است. زیرا بدون فناوری اطلاعات برنامه های عملیاتی اقتصادی کشور اجرا نخواهد شد.

وی گفت: اصلاح محیط کسب و کار و انجام فعالیت‌های اقتصادی با کمترین هزینه مبادله‌ای ممکن، تنها با راه‌حل IT امکان پذیر است، از این رو تلاش کرده‌ایم در حوزه‌های مختلف در ارتباط با اقتصاد سامانه‌هایی را برای الکترونیکی کردن فعالیت‌ها طراحی کنیم.

وزیر اقتصاد به طرح جامع مالیاتی برای نوین‌سازی سیستم مالیاتی اشاره کرد و گفت: این سیستم امکان ارزیابی فضای مالیاتی کشور را به صورت عادلانه در یک سامانه الکترونیکی فراهم خواهد کرد.

طیب‌نیا پروژه گمرک را از دیگر اقدامات الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی اعلام کرد و توضیح داد: طرح گسترده درحال‌اجرای گمرک که به پیشرفت خوبی رسیده، تمام عملیات گمرکی را به صورت یکپارچه انجام می‌دهد و وصول درآمدهای دولت و وصول حقوق گمرک را امکان‌پذیر می‌کند،‌همچنین افزایش وصولی‌های دولت، تسهیل و شفاف‌سازی جریان ورود و خروج کالا از کشور و کاهش قاچاق کالا از نتایج این پروژه خواهد بود.

به گفته وی با پروژه گمرک فرایند ترخیص کالا تسهیل می‌شود و هزینه مبادلاتی برای فعالان اقتصادی به حداقل می‌رسد.

وزیر اقتصاد همچنین از طراحی یک بستر یکپارچه برای تبادل اطلاعات اقتصادی در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این بستر که در نمایشگاه الکامپ به بازدیدکنندگان معرفی شده به دستگاه‌ها امکان مبادله اطلاعات در یک بستر امن و کارآمد را می‌دهد.

طیب‌نیا با ذکر مثالی توضیح داد: برای مثال اگر قرار است مبادلاتی بین گمرک با سیستم‌های مالیاتی یا با بانک مرکزی انجام شود، اجازه مبادله اطلاعات در این بستر را صادر می‌کند.

وی همچنین یادآور شد: سیستم‌های بانکی و بیمه‌ای در کشور از خدمات فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند و هدف از این تغییرات ارائه خدمات بهتر به مردم و رضایت‌مندی مردم است، علاوه بر اینکه استفاده از فناوری اطلاعات نقش موثری در ارتقای شفافیت و سلامت در نظام اداری کشور خواهد داشت.

]]>
2016/12/18
<![CDATA[چشم پوشی از درامد دولت برای رونق تولید محتوا]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حضور بیش از ٨٠ شركت بين المللي در نمايشگاه الكامپ امسال گفت: زمينه گسترش همكاري هاي بين المللي در بازار فناوري اطلاعات ايران فراهم شده است.

چشم پوشی از درامد دولت برای رونق تولید محتوا

]]>
 به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  نصرا... جهانگرد در نشست خبري الكامپ را فرصتي براي نمايش توانمندي هاي بخش داخلي فناوري اطلاعات عنوان كرد و گفت: امسال با حضور ٨٠ شركت بين المللي و بازديد ٣ هيات رسمي از كشورهاي چين، مالزي و تايوان، شاهد گسترش همكاري هاي بين المللي در بازار فناوري اطلاعات خواهيم بود.

وي با اشاره به حضور بيش از ٦٠ دستگاه اجرايي و ارائه خدمات متمركز اين دستگاهها در سالن دولت الكترونيك تاكيد كرد: يكپارچه سازي خدمات دستگاههاي دولتي و حمايت از ظرفيتهاي بخش خصوصي از جمله برنامه هاي وزارت ارتباطات در الكامپ امسال است.

وي با اشاره به طراحي سالن دولت الكترونيك در نمايشگاه الكامپ كه برگرفته از طرح معماري بكاررفته در ميدان نقش جهان اصفهان است افزود: هدف از اين طرح ارائه سرويس هاي دولت الكترونيك به صورت متمركز و با ساختار يكپارچه بوده است.

معاون وزير ارتباطات در مورد فاز دوم شبکه ملی اطلاعات که دهه فجر افتتاح می شود گفت: قرار است در مرحله دوم از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شاهد افزایش ظرفیت دسترسی پهن باند کشور و افزایش گسترش دسترسی از طریق وای فای باشیم.

وی ادامه داد: گسترش نقاط ارتباطی روستایی و بهبود کیفیت سرویس دهی از دیگر اقداماتی است که در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات انجام می شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: بر مبنای مصوبه رگولاتوری، تولید ترافیک محلی و ملی بر روی شبکه ملی اطلاعات از تعرفه کمتری برخوردار بوده و مردم در صورت استفاده از این ترافیک هزینه کمتری پرداخت می کنند.

جهانگرد گفت: در همین حال مصوبه ای نیز هفته گذشته از سوی دولت داشتیم تا سهم دولت از ارائه خدمات تولید محتوا کاهش پیدا کند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: بر اساس این مصوبه سهم دولت از درآمد اپراتورهای موبایل برای ارائه خدمات به کسانی که تولید محتوا می کنند کاهش پیدا می کند. به این ترتیب تولیدکنندگان محتوا می توانند در جهت تولید محتوای بومی مشارکت داشته باشند و هزینه درآمدی اپراتورهای موبایل از این خدمات که باید بخشی از آن به دولت اختصاص یابد کاهش پیدا می کند.

]]>
2016/12/17
<![CDATA[مرکز گواهی میانی سلامت راه‌اندازی می‌شود]]> مسئول دفتر آمارو فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد: اول دی ماه امسال مرکز گواهی میانی سلامت با هدف تبدیل اسناد پزشکی به اسناد الکترونیکی قانونی پزشکی راه اندازی خواهد شد.

مرکز گواهی میانی سلامت راه‌اندازی می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  محمود تارا در نشست خبری در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ در سالن دولت الکترونیکی با بیان اینکه وزارت بهداشت ارائه خدمات الکترونیکی و تبدیل خدمات کاغذی به سمت الکترونیکی شدن را در اولویت برنامه های خود دارد، گفت: هم اکنون صددرصد بیمارستان های دولتی به سیستم اطلاعات سلامت وزارت بهداشت متصل هستند این در حالی است که در ابتدای اجرای این پروژه تنها ۱۰۰ بیمارستان به این سامانه متصل بودند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون تا جایی که بستر ارتباطی به ما اجازه می دهد و به طور کل نیمی از جمعیت کشور وارد این سامانه شده اند، افزود: با امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات اتصال تمامی روستاهایی را که از نعمت ارتباطات برخوردار نبودند نیز در برنامه داریم.

تارا ادامه داد: در همین حال در این تفاهم نامه اتصال سامانه اطلاعاتی دارو را نیز به عنوان یکی از خدمات دارای اهمیت کلید زده ایم.

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت افزود: از آنجایی که هم اکنون بیشترین نیاز مردم به موضوع تهیه دارو مربوط می شود سامانه داروهای کمیاب را راه اندازی کرده ایم و از سوی دیگر با امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات اولویت را به راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی دارو برای داروهای خاص در نظر گرفته‌ایم.

تارا از اجرای پروژه رصدخانه اطلاعات نظام سلامت مرکز تجمیع، پایش و تحلیل نظام اطلاعات سلامت وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این پروژه تاکنون در خاورمیانه، کل آسیا و حتی در اروپا پیاده سازی نشده است و سازمان بهداشت جهانی از ما خواسته این پروژه را معرفی کنیم، بر مبنای این پروژه تمامی مراکز و واحدهای خدمات درمانی به صورت لحظه به لحظه مانیتور و رصد می شود. این پروژه می تواند در نهایت پایش شاخص های سلامت، ارائه خدمت به مردم و مراجعات صورت گرفته به مراکز درمانی را اجرایی کند.

وی گفت: رصدخانه اطلاعات نظام سلامت کشور در راستای پاسخگویی اطلاعاتی از جامعه مدرن اجرا خواهد شد و امیدواریم در هایت اتصال زنده و آنلاین تمامی مراکز درمانی و خدمات بهداشتی را به این سامانه شاهد باشیم.

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به موضوعات در دست اقدام وزارت بهداشت در حوزه پرونده الکترونیکی سلامت از جمله بهداشت محیط، خدمات سلامت و اتصال مراکز درمانی و بیمارستان ها به این پروژه تاکید کرد: هم اکنون تمامی این خدمات و سرویس ها به نوعی بر بستر شبکه ملی اطلاعات فعال خواهند شد و ما امیدواریم با معماری شبکه ملی اطلاعات علاوه بر ارتباط سرویس های بین سازمانی شاهد اتصال تمامی سازمان های مجموعه خوشه سلامت به شبکه ملی اطلاعات باشیم.

تارا با اشاره به اینکه در پرونده یکپارچه سلامت شهروندان علاوه بر اتصال مراکز درمانی به سامانه سلامت، راه اندازی نسخه الکترونیکی، داروخانه الکترونیکی و حتی سامانه الکترونیکی مطب‌ها را باید داشته باشیم. هم اکنون شاهد آن هستیم که بالغ بر ۲۵ درصد مطب ها پرونده کاغذی نگهداری می کنند و تنها کمتر از ۱۰ درصد مطب ها سامانه الکترونیکی دارند که اطلاعات بیماران را به صورت الکترونیکی وارد کرده و نگهداری می‌کنند.

وی حجم پرونده‌های کاغذی در بایگانی بیمارستان ها را از دیگر معضلات اجرای این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: پرونده‌های کاغذی در بایگانی برخی بیمارستان ها به صدها هزار متر مربع می رسد و ما شاهدیم که یکی از سازمان های بیمه گر بالغ بر ۶۰۰ میلیون سند کاغذی برای رسیدگی در اختیار دارد.

وی عدم تکمیل اجزای پازل پرونده الکترونیکی سلامت را عدم تکمیل داروخانه های الکترونیکی، سامانه پرونده مطب‌ها، سامانه‌های بیمه، امضای الکترونیکی و پایش نسخ و در نهایت رسیدگی الکترونیکی به بیمه‌ها عنوان کرد و گفت: تا زمانی که اجزای این پازل و چرخه‌های مربوط به این موضوع انجام نشود نمی توان انتظار داشت پروژه پرونده الکترونیکی سلامت به صورت کامل اجرایی شود.

تارا با تاکید بر اینکه اسناد پزشکی و نسخه‌ها باید به صورت الکترونیکی و نیز قانونی باشند، گفت: یکی از پیچیدگی های پروژه پزشکی از راه دور در کشور این است که از لحاظ قانونی هیچ یک از اسناد آن جایگاه قانونی ندارد بر این اساس لازمه اجرای این طرح امضای الکترونیکی است. از این رو اول دی ماه امسال مرکز گواهی میانی سلامت با هدف تبدیل اسناد پزشکی به اسناد الکترونیکی قانونی پزشکی راه اندازی خواهد شد.

وی تاکید کرد: پرونده الکترونیکی سلامت بالغ بر ۱۰۰ زیرمجموعه دارد و یکی از پیچیده ترین بحث‌های آن مربوط به امضای الکترونیکی می‌شود که اسناد پزشکی را قانونی می کند. بر این اساس با راه اندازی مرکز گواهی میانی سلامت امیدواریم پروژه امضای الکترونیکی اجرایی شود.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[حذف قوانین دست و پا گیر برای حمایت از فینتک‌ها]]> معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از حذف قوانین دست و پا گیر برای فعالیت استارت آپ‌ها و فینتک‌ها در بازار بورس خبر داد.

حذف قوانین دست و پا گیر برای حمایت از فینتک‌ها

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  ، احمد عراقچی عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با بیان اینکه حجم بزرگی از اقتصاد کشور از طریق بازار سرمایه تامین مالی می شود، گفت: بخش عمده ای از توسعه بازار سرمایه مرتبط با تکنولوژی های نوین است، بر این اساس ما در نقشه راه فناوری اطلاعات در بورس موضوع تسهیل دسترسی عامه افراد جامعه را به بازار با ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات پیگیری می کنیم.

عراقچی با اشاره به اینکه رونمایی از بازار معاملات اختیار در روز یکشنبه هفته جاری به عنوان یکی از ابزارهای قوی و به روز فناوری اطلاعات در سازمان بورس از جمله برنامه های مدنظر است گفت: موضوع توسعه نرم افزار سامانه اصلی معاملات بورس از دیگر برنامه های مدنظر است که به دلیل برخی مشکلات فنی باعث بروز تاخیر در معاملات بورس شده است.

وی توضیح داد: حدود 8 سال است که نرم افزار این سامانه به دلیل شرایط خاص فضای بین المللی به روز رسانی نشده است و ما در حال به روز رسانی این سامانه و نیز راه اندازی سامانه پشتیبان برای رفع ناپایداری این نرم افزار هستیم.

عراقچی اظهار داشت: با به روز رسانی سامانه معاملات بورس امیدواریم در نیمه اول سال آینده سامانه جدید و به روزی را راه اندازی کنیم و در این زمینه با اپراتورهای بین المللی وارد مذاکره شده ایم.

وی از پذیره نویسی استارت آپ ها برای حضور در صندوق جسورانه فرابورس ایران خبر داد و گفت: بخشی از برنامه های حمایتی سازمان بورس حمایت از بنگاه های زودبازده و شرکت های نوپا و استارت آپ هاست. در این زمینه تامین مالی در بازار سرمایه و عملیاتی کردن ایده ها در این بازارها را در دستور کار داریم.

معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار یکی از بهترین اتفاقات سازمان بورس اوراق بهادار را برداشتن محدودیت های استفاده از ابزارهای معاملاتی به سمت کاربر عنوان کرد و گفت: در این زمینه استارت آپ ها می توانند با ارائه برنامه های توسعه ای خود و ایده های مدنظر بازار را در اختیار بگیرند.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام سازمان بورس کمک به توسعه استارت آپ ها به شکل حذف قوانین و مقررات و باز کردن فضا برای این شرکت های نوپاست. هم اکنون ما دسترسی به سامانه های آنلاین بورس را برای این شرکت ها باز کرده ایم و در کسب و کارها به این شرکت ها راهنمایی می دهیم.

عراقچی گفت: تابلوی بورس ایده و حمایت از شرکت های دانش بنیان در بازار بورس راه اندازی شده است و برای موضوع شتابدهندگی استارت آپ ها نیز اقداماتی انجام داده ایم.

معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار گفت: در این زمینه راه اندازی مراکز رشد در دانشگاه های شهید بهشتی و شریف و تسهیل قوانین و مقررات برای فعالیت استارت آپ ها در حوزه بورس را پیگیری می کنیم.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[استفاده از ماهواره برای پایش میراث فرهنگی کشور]]> معاون سازمان میراث فرهنگی از انعقاد تفاهمنامه با سازمان فناوری اطلاعات ایران برای اجرای سامانه آنلاین حفاظت از موزه‌ها و میراث فرهنگی کشور خبر داد.

استفاده از ماهواره برای پایش میراث فرهنگی کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  محمدحسین طالبیان در حاشیه نمایشگاه الکامپ در سالن دولت الکترونیکی، آخرین اقدامات سازمان میراث فرهنگی را در خصوص استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات تشریح کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون پایش محوطه موزه‌های کشور به صورت سه بعدی و از طریق عکس و فیلمبرداری انجام می‌شود، گفت: تا سال آینده طبق مذاکره با سازمان فناوری اطلاعات، موضوع پایش آنلاین میراث فرهنگی کشور را از طریق ماهواره خواهیم داشت.

طالبیان با بیان اینکه استفاده از فناوری ماهواره به عنوان یگان حفاظت از میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: برای پایش 32 هزار اثر میراث فرهنگی از این سرویس استفاده می‌کنیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه قصد داریم با ایجاد سامانه‌ بازدید آنلاین از موزه‌ها، هر فردی در هر جای دنیا می‌تواند با یک کلیک وارد فضای میراث فرهنگی کشور، موزه‌ها و اماکن دیدنی شود، گفت: هم‌اکنون 32 هزار اثر ثبت شده میراث فرهنگی در کشور وجود دارد که اطلاعاتشان باید به صورت نقشه و تصویر آنلاین دیده شود. در این زمینه طرح جامع اطلاعاتی مراکز تاریخی را با همکاری مرکز آمار آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم از اطلاعات این مرکز نیز برای اجرای این پروژه استفاده کنیم.

طالبیان با تأکید بر توسعه عمرانی کشور با توجه به ظرفیت وسیع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اضافه کرد: در خصوص ایجاد سامانه‌های هوشمند برای ارتباط سریع‌تر در این حوزه با سازمان‌هایی مانند وزارت جهاد کشاورزی و محیط‌زیست نیز در حال همکاری هستیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، راه‌اندازی سامانه آنلاین را راهنمای هوشمند برای اطلاع از وضعیت میراث فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: در همین حال سامانه نماد «اطمینان» نیز برای ارائه اطلاعات علمی درست و رفتار صحیح با کاربران در سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی شده است. به این ترتیب چنانچه سایت اطلاع‌رسانی در خصوص خدمات و فروش حوزه میراث فرهنگی فعال باشد، باید دارای نماد «اطمینان» از سازمان میراث فرهنگی بوده و مجوز فعالیت داشته باشد.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه الکامپ]]> 2016/12/15 <![CDATA[سهم فناوری اطلاعات در برنامه هفتم توسعه به ۴۰ درصد مي رسد]]> پیش بینی می شود سهم فناوری اطلاعات در برنامه ششم و هفتم به ۴۰ درصد برسد و این موید آن خواهد بود که سرویس خدمات و محتوا به صورت فزاینده ای بر بستر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی رشد کند.

سهم فناوری اطلاعات در برنامه هفتم توسعه به ۴۰ درصد مي رسد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران مهندس نصرا... جهانگرد درمراسم افتتاحيه بيست و دومين نمايشگاه الكامپ اظهار داشت: امیدواریم در پایان برنامه ششم فناوری اطلاعات و ارتباطات با ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش، بیش از ۵ درصد از ‪GDP کشور را به خود اختصاص دهد.

معاون وزیر ارتباطات همچنين از راه اندازی پروژه «دولت همراه» در دهه فجر خبر داد و گفت: بر اساس این پروژه خدمات عمومی دولت الکترونیک بر بستر موبایل به مردم ارائه می شود.

وي با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده برای خدمات دولت الکترونیک گفت: با آماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات و خدمات دسترسی مردم امیدواریم در دهه فجر خدمات عمومی دولت را بر بستر موبایل به مردم عرضه کنیم.

وی اجرای پروژه دولت الکترونیک بر بستر موبایل را مرحله تکاملی سرویس دهی دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: با اجرای این پروژه از طریق شبکه ارتباطی کشور و تکنولوژی موبیلیتی، خدمات دولت الکترونیک، دولت موبایل و پرداخت الکترونیک با سهولت بیشتر، ارزانی و سرعت بیشتر به مردم ارائه می شود.

جهانگرد حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را در شرایط کنونی ۳۲ هزار میلیارد تومان و سهم این صنعت را از تولید ناخالص ملی ۲.۶ درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته بیشترین سهم رشد در برنامه ششم توسعه مربوط به این بخش خواهد بود.

جهانگرد لازمه توسعه این بخش را ایجاد محیطی از نوآوری و خدمات جدید با ارتقا محتوای بومی عنوان کرد و گفت: طی دو سال و نیم گذشته ۱۰۰ هزار اپلیکیشن فارسی در کشور طراحی و تولید شده است که این موضوع می تواند بستر جدیدی برای تسهیل رشد اقتصادی و اجتماعی کشور باشد چرا که ما معتقدیم رشد صنعت و اقتصاد کشور موکول به رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: بر این اساس وزارت ارتباطات پروژه حمایت از رونق محتوای بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات را کلید زده است.

]]>
2016/12/15
<![CDATA[امضای تفاهم‌نامه همکاری وزرای بهداشت و ارتباطات برای توسعه سلامت در روستاها]]> تفاهم‌نامه همکاری وزراتخانه‌های بهداشت و ارتباطات در زمینه طرح سلامت در روستاها در حاشیه نمایشگاه الکامپ به امضای محمود واعظی و حسن قاضی زاده هاشمی رسید.

امضای تفاهم‌نامه همکاری وزرای بهداشت و ارتباطات برای توسعه سلامت در روستاها

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  دکتر محمود واعظی درباره موضوع همکاری دو وزارتخانه گفت: وزارت بهداشت در تمامی بخش‌ها به ویژه خدمت‌رسانی در روستاها اقدامات بسیاری را انجام داده که با این توافق، بسیاری از مشکلات روستایی‌ها و مردم شهرستان‌ها برای تردد در آینده حل خواهد شد و همچنین موضوع بانک اطلاعاتی دارو نیز حل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از سیاست‌های اصلی دولت روحانی، رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و کاهش شکاف دیجیتالی است، گفت: از جمله نتایج اصلی این توافقنامه، خدمت‌رسانی در حوزه سلامت به روستاها، مناطق مرزی و مناطق دورافتاده است.

وی گفت: طبق توافق قبلی وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت مقرر شده بود به روستاهایی که در اولویت اصلی و اولویت بالاتر وزارت بهداشت برای ارائه خدمات سلامت هستند، سریع‌تر اینترنت برده شود.

به گفته وی، برای این منظور کمیته مشترکی تشکیل شد و طبق توافق امروز نیز مقرر شده روستاهایی که در اولویت وزارت بهداشت هستند، سریع‌تر به شبکه اینترنت متصل شوند.

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز درباره این توافق توضیح داد: موضوع این توافقنامه، توسعه زیرساخت به ویژه برای گسترش شبکه بهداشت درمانی، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانی‌ها و حل موضوع دارو در کشور است.

وی افزود : در حال حاضر مشکل دارو در کشور وجود دارد، موضوعاتی از جمله نظارت بر مصرف دارو، اصالت دارو، تاریخ تولید، مدت‌زمان امکان مصرف، قیمت و مسیر ورود تا مصرف‌کننده از جمله موضوعات اصلی مرتبط با دارو در کشور است.

به گفته وی، برای حل این موضوع، زیرساخت لازم در وزارت بهداشت وجود داشت، اما فعال نبود و نرم‌افزاری نیز برای این منظور وجود نداشت. وی گفت: تا پایان امسال نرم‌افزارهایی ساخته می‌شوند که تصویری از روند دارو در کل کشور به وزارت بهداشت ارائه می‌دهند.

به گفته وی، با این زیرساخت و نرم‌افزار مربوطه، پزشک، درمانگاه، بیمارستان و بیمار به اطلاعات دسترسی خواهند داشت.

]]>
2016/12/15
<![CDATA[توسعه محتوای دیجیتالي به کمک جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها]]> خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ايران از اعطای تسهیلات 15 میلیون تومانی به برگزیدگان جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها خبر داد.

توسعه محتوای دیجیتالي به کمک جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  مهندس سلجوقی، محورهای اصلی این جشنواره را پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه آسیب‌های ناشی از طلاق، اعتیاد، سرقت و آسیب‌های فضای مجازی عنوان كرد و گفت: با توجه به افزایش استفاده روزافزون جامعه از اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، شرکت‌کنندگان در جشنواره می‌توانند محصولات خود را در قالب‌های ذکرشده ثبت كنند، این ایده‌ها باید قابلیت اجرایی شدن و تولید برای عموم را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ورود معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه به مقوله استفاده از فناوری اطلاعات و راه‌اندازی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و مبتنی بر فناوری بسیار پسندیده و قابل‌تقدیر است و سازمان فناوری اطلاعات ايران نیز تمام تلاش خود را جهت برگزاری هر چه بهتر اینگونه جشنواره‌ها انجام خواهد داد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادامه داد، خروجی این جشنواره در واقع محتوای دیجیتالي قابل استفاده برای تمامی اقشار جامعه است. محتوایی که به‌صورت دقیق با هدف حل معضلات جامعه شکل گرفته است.

علاقه‌مندان و صاحبان ایده می‌توانند براي ثبت ایده‌های خود تا تاریخ 24 دی‌ماه به وبگاه www.shareidea.scpd.ir مراجعه كنند.

]]>
2016/12/12
<![CDATA[نشست خبری معرفی سالن دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ 22]]> 2016/12/10 <![CDATA[ارایه 50 سرویس برتر در بستر شبکه ملی اطلاعات در الکامپ 22]]> در الکامپ بیست و دوم 50 سرویس برتر در بستر شبکه ملی اطلاعات در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

ارایه 50 سرویس برتر در بستر شبکه ملی اطلاعات در الکامپ 22

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران مهندس رضا باقری اصل در نشست خبری معرفی سالن دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ اظهار داشت: دستگاه های اجرایی می بایست تا شناسنامه خدمات الکترونیک و سطح الکترونیکی و بلوغ هر خدمت را در این نمایشگاه عرضه کنند.

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات از انجام استعلامات دستگاه های دولتی با اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات خبر داد و گفت: هم اکنون استعلامات میان دستگاهی به صورت رایگان و در بستر این شبکه در حال انجام است به نحوی که بالغ بر ۸ سرویس پایه دولتی از جمله سرویس پست، ثبت احوال، سازمان مدیریت، سرویس های پایه وزارت بهداشت و سرویس های ناجا به این مرکز متصل شده اند و برخی نیز در حال اتصال هستند.

به گفته وی، با اجرای این فاز مدل اصلی توسعه دولت الکترونیک در برنامه شش محقق خواهد شد.

باقری اصل در  بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به خبرنگاری در مورد اجرای موفقیت آمیز طرح سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: با توجه به زیرساخت های راه اندازی شده برای شبکه ملی اطلاعات و در بستر دولت الکترونیک حدود ۴۷ درصد مردم توانستند به صورت آنلاین در طرح سرشماری شرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت الکترونیک می تواند سبب افزایش بهره وری شود، خاطرنشان کرد: در دوران گذر به سمت فاز دوم دولت الکترونیک هستیم و بر مبنای مصوبه های سال ۹۳ ، نقشه دولت الکترونیکی در حال اجرا در کشور است و انتظار داریم تا پایان دولت یازدهم اکثر اهداف این برنامه راهبردی محقق شود.

وی یکپارچه سازی خدمات دستگاه های اجرایی را از جمله اهداف این پروژه عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود مصادف با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری شاهد بروز خدمات دولت الکترونیک در برنامه ششم توسعه باشیم.

 

]]>
2016/12/10
<![CDATA[معرفی خدمات یکپارچه دولت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات در الکامپ 22]]> در بیست و دومین نمایشگاه الکامپ، سالن اختصاصی دولت الکترونیکی به منظور معرفی خدمات یکپارچه دولت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات برپا می شود .

معرفی خدمات یکپارچه دولت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات در الکامپ 22

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس نصرا... جهانگرد امروز در نشست خبری معرفی سالن دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ اظهار داشت: این نمایشگاه در سال پایانی دولت کارنامه اجرایی دولت یازدهم و فعالیت های بخش خصوصی در سطح ملی را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به تصویر می کشد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این که در نمایشگاه امسال، دو گروه فعالیت سامان داده شده است گفت: افزون بر ۲۷۰ شرکت نوپا و استارت آپ با مشارکت دولت و بخش خصوصی در این نمایشگاه حضور دارند که می توانند زمینه ای برای رشد و حمایت از نوآوری ها در صنعت فناوری اطلاعات کشور را رقم بزنند.

معاون وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات با اعلام این خبر که نمونه مقدماتی ارایه خدمات دولت الکترونیکی بر بستر تلفن همراه در نمایشگاه الکامپ معرفی می‌شود افزود: به دنبال افزایش سهم فناوری اطلاعات در سبد خانوار و اقتصاد کشور هستیم.

 وی گفت: گسترش فناوری اطلاعات سبب افزایش بهره‌وری، تسهیل زندگی مردم، ارتقای کسب و کارها و توانمندسازی جامعه می‌شود. ما امیدواریم طی برنامه ششم توسعه سهم این حوزه در کل اقتصاد دو برابر و در بخش میزان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات سه تا چهار برابر شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در سالن دولت الکترونیک نیز بخش دولتی به صورت یکپارچه امکان عرضه خدمات دولت الکترونیک را برای شهروندان فراهم می کند تاکید کرد: این نمایشگاه نمونه مقدماتی ارائه خدمات در بستر دولت الکترونیک و دولت موبایل را فراهم می کند تا در نهایت شاهد شکل گیری دولت هوشمند در کشور باشیم.

به گفته وی هم اکنون حدود ۱۱۲ دستگاه به پرتال دولت الکترونیک متصل هستند و حدود ۸۰ دستگاه به صورت مکانیزه خدمات الکترونیک ارائه می دهند.

 

]]>
2016/12/10
<![CDATA[پیشنهاد ایران به منظور همکاری سازمان اکو برای پیاده سازی SDI]]> ایران پیشنهاد همکاری میان کشورهای عضو اکو در جهت استفاده از اطلاعات داده مکانی (SDI) به منظوره بهره گیری در تصمیم گیری و تصمیم سازی های آگاهانه تر را در بیست و هفتمین جلسه مشورتی منطقه ای اکو ارایه و در دستور کار قرار گرفت.

پیشنهاد ایران به منظور همکاری سازمان اکو برای پیاده سازی SDI

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا... جهانگرد در بیست و هفتمین  جلسه مشورتی منطقه ای اکو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: امروزه، وجود بانک اطلاعاتی مناسب به منظور تصمیم سازی بهینه در جهت پیاده سازی برنامه های پیش بینی شده، یک ضرورت محسوب می شود.

وی افزود: دامنه اهمیت و گستره این موضوع تا حدی است که سازمان ملل متحد تقریبا در تمام بندهای تدوین شده برای اهداف هزاره جدید، بر لزوم داشتن بانک اطلاعات منسجم در هر بخش تاکید داشته است.

وی خاطرنشان کرد: به همین منظورهم تا کنون، کشورهای مختلف هم در سطح ملی پایگاه های داده چندوجهی طراحی کرده اند و هم در سطح منطقه ای، بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای همکاری را به اشتراک گذاشته اند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، با بیان این مطلب که این موضوع با عنوان " زیرساخت پایگاه داده مکان محور منطقه ای " در سطح دنیا شناخته می شود تصریح کرد: ایران پیشنهاد می کند که همکاری میان کشورهای عضو اکو در این حوزه عملیاتی شود و آمادگی خود را به منظور تبادل تجربیات و توانمندی های تکنیکی در این بخش را نیز اعلام می کنیم.

وی تاکید کرد: طی یک دهه گذشته نیز در ایران، ایجاد پایگاه های داده مکان محور چند وجهی آغاز شده و در برخی استان ها به نتایج بسیار مطلوبی رسیده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: نظام تامین داده برای تصمیم گیری های مدیریتی در بخش های مختلف و اجرای پروژه های فرهنگی و اجتماعی بسیار با اهمیت بوده و با استفاده از ظرفیت های موجود در کشورهای عضو اکو می تواند نتایج بسیار مناسبی را برای این کشورها به همراه داشته باشد.

]]>
2016/12/6
<![CDATA[افزایش سهم بازار با همکاری های دوجانبه میان ایران و روسیه]]> افزایش همکاری ها میان شرکت های دو کشور ایران و روسیه می تواند علاوه بر افزایش توان تکنولوژیک، منجر به بزرگ شدن و ارتقاء سهم دو کشور در بازار فناوری اطلاعات شود.

افزایش سهم بازار با همکاری های دوجانبه میان ایران و روسیه

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا... جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات کشورمان در دیدار با معاون وزیر ارتباطات روسیه ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: روسیه کشور بزرگی است و در کنار کشورهای حوزه قفقاز و فارسی زبان و عرب زبان می توان بازار بزرگی برای محصولات روسی و فارسی ایجاد کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران همکاری های بین المللی را یکی دیگر از زمینه های توسعه روابط دانست و تصریح کرد: تاکنون در محافل بین المللی مخابراتی همکاری خوبی بین دو کشور داشتیم که به نظر می رسد همفکری بیشتر در این حوزه بویژ] در آیکان می تواند در حوزه های مختلف از جمله تغییر مدیریت جهانی اینترنت بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: امیدواریم همکاری های دوجانبه موجب رشد اقتصاد و بخش خصوصی دو کشور و همچنین تحقق اهداف دو طرف در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شود.

این گزارش حاکی است، اسماعیلف، معاون وزیر ارتباطات روسیه نیز در این دیدار با بیان این مطلب که پس از دیدار دکتر واعظی از روسیه، نقشه راه همکاری های دوجانبه آماده شده گفت: معتقدیم که حوزه فناوری اطلاعا ت از موضوعات مهمی است که از ظرفیت های فراوانی برخوردار است.

وی ادامه داد: کشورهای مختلف نظیر آلمان، فنلاند و ژاپن برای حوزه ICT خود برنامه ویژه ای دارند و در روسیه نیز در این بخش پیشرفت های بسیاری صورت گرفته است. وی تاکید کرد: امیدواریم در این سفر و سفرهای پیش رو برخی مشکلات موجود بر طرف شده و اجرای پروژه های مشترک میان دو کشور عملیاتس شود.

]]>
2016/12/4
<![CDATA[بيست و چهارمين مجوز آپا به دانشگاه خوارزمي البرز اعطا شد]]> همزمان با حضور دكتر روحاني و اعضاي هيات دولت يازدهم؛ بيست و چهارمين مركز آگاهي رساني، پشتيباني و امداد (آپا) به دانشگاه خوارزمي اعطا شد.

بيست و چهارمين مجوز آپا به دانشگاه خوارزمي البرز اعطا شد

]]>
 

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران ، مهندس نصرا... جهانگرد در مراسم افتتاح پروژه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات استان البرز اظهار داشت: مجموعه فعاليت هاي عمده حال حاضر ما در وزارت ارتباطات ، ايجاد شبكه ملي اطلاعات، تكميل دولت الكترونيكي و ارائه خدمات الكترونيكي است كه در يك ساختار ابري به هم پيوسته بوده و در يك فضاي ابري امكان توزيع و ارتباط در سطح ملي را براي سهولت ارائه خدمات به كاربران فراهم مي كند. این فعالیت با رعایت ضوابط امنیتی و توجه به شاخص های فنی در چارچوب مقررات و قوانین مدیریت می گردد.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران با بيان اين كه شبكه داده ابري مركز داده كشور امكان توزيع و ارتباط در سطح ملي را فراهم مي آورد گفت: ظرفيت مقدماتي ٧٢ ترابايتي در مركز داده استان البرز فراهم شده و امكان ارائه سرويس جهت ميزباني خدمات دولت الكترونيكي و سلامت الكترونيكي را دارد.

جهانگرد همچنين در خصوص خدمات مراكز داده به امكان ارائه سرورهاي مجازي ( VPS) و امكان ارائه خدمات co -location و ميزباني CDNهاي مستقل اشاره كرد.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايجاد امنيت در شبكه ملي اطلاعات را از اساسي ترين وظايف سازمان فناوري اطلاعات عنوان كرد و گفت: مركز مديريت امداد و هماهنگي رخدادهاي رايانه اي با در دست داشتن بازوهاي حمايتي كه شامل مراكز آپا، سامانه كل آماري تهديدات امنيتي و سامانه تشخيص از روي ترافيك اينترنت مي شود مهم ترين نقش در ايجاد امنيت در شبكه ملي اطلاعات را ايفا مي كند.

جهانگرد ادامه داد: شبكه ملي تله بد افزار در ٣١ استان كشور فعال بوده و با ١٥٠٠ سنسور امكان شناسايي بدافزارها را فراهم مي آورد.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: مجوز مركز آپاي استان البرز به عنوان بيست و چهارمين مركز آپاي كشور به دانشگاه خوارزمي تعلق گرفت كه با بهره گيري از نيروهاي متخصص استان در جهت افزايش سطح امنيت فضاي سايبري در سطح استان، كاهش تاثير مخرب رخدادهاي رايانه اي در سطح استان، آموزش و افزايش سطح دانش امنيتي سازمان ها و مقابله با تهديدات رايانه اي و سايبري گام بر مي دارد.

وي همچنين در ارتباط با عملكرد شبكه ملي تله بدافزار به ثبت بيش از ٥ ميليون حمله و ارائه راهكارهاي مقابله اشاره كرد و افزود:

شبكه ملي تله بدافزار پاك سازي بيش از ٥٠٠ هزار IP را فراهم كرده و همچنين جمع آوري و  تاكنون تحليل بيش از يك ميليون بدافزار را بر عهده داشته است.

لازم به ذكر است با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با کاروان تدبیر و امید در استان البرز ، پروژه های ارتباطی استان با اعتبار ۳۴۱ میلیارد تومان افتتاح شد.

]]>
2016/11/17
<![CDATA[فراخوان ارایه پروانه فعالیت به متقاضیان حوزه افتا]]> سازمان فناوري اطلاعات ايران با همكاري مركز مديريت راهبردي افتا، در نظر دارد به‌منظور توسعه كمي و ارتقاي كيفي ظرفيت هاي فعال درزمينه‌ي ارائه خدمات افتا، از توانمندي شركت هاي داراي تجربه در اين زمينه استفاده کند.

فراخوان ارایه پروانه فعالیت به متقاضیان حوزه افتا

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، فعالان حوزه هایی نظیر، گرايش طرح ريزي معماري و زيرساخت امنيت، گرايش مميزي انطباق استانداردهاي امنيت اطلاعات و ارتباطات و گرايش آزمون و ارزيابي امنيتي  از جمله حوزه هایی هستند که برای دریافت پروانه فعالیت در حوزه نما دراولویت خواهند بود.

 متقاضيان می توانند براي كسب اطلاعات بيشتر از شرايط دريافت پروانه فعاليت خدمات افتا به سايت نما به آدرس http://nama.ito.gov.ir  مراجعه و در صورت داشتن شرايط مندرج در «آيين­نامه ساماندهي خدمات افتا»، براي دريافت پروانه فعاليت اقدام کنند

لازم به ذکر است، متقاضيان دريافت پروانه در گرايش طرح ريزي معماري و زيرساخت امنيت حداكثر به مدت دو ماه پس از تاريخ اعلان فراخوان مي‌توانند نسبت به ارائه درخواست پروانه اقدام کنند.

]]>
2016/11/12
<![CDATA[بازار پرتحركICT باعث رونق كسب و كارها در سراسر كشور مي شود]]> رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران با تاكيد بر اين كه افق پيش روي بخش ICT در كشور افزايش سهم از اين بخش از توليد ناخالص داخلي تا ٦ درصد است گفت:افزايش سهم در بخش ICT از ٢/٥درصد به ٥ و ٦ درصد رقم قابل توجهي است اما بازار پرتحرك صنعت ICT دست يافتن به اين رقم را ممكن مي سازد.

بازار پرتحركICT باعث رونق كسب و كارها در سراسر كشور مي شود

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران مهندس نصرا... جهانگرد در مراسم افتتاحيه بيست و دومين نمايشگاه اتوكام اصفهان اظهار داشت: مجموع بازار ارتباطات و فناوري اطلاعات در كشور حدود ٢٧ هزار ميليارد تومان است كه نزديك به ٨٤ درصد آن شامل حوزه ct ميشود ؛ در اين ميان از سه سال گذشته واگذاري مجوز نسل سه و چهار بازار تلفن همراه شاهد رشد شتابان بخش نرم افزارهاي بومي ، محتوا و اپليكيشن ها بوده ايم.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران تصريح كرد: بازار فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران پتانسيل آن را دارد كه به بيش از هزار ميليارد تومان برسد .

دبير شوراي اجرايي فناوري اطلاعات با اشاره بر رشد ١٩ درصدي بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود:فناوري اطلاعات و ارتباطات در كشور دو تا سه برابر ساير حوزه ها در بخش مربوط رشد داشته است.

مهندس جهانگرد با بيان اين كه از آغاز به كار دولت تدبير و اميد وضعيت اقتصادي رشد داشته است ادامه داد: در سه سال اخير به رشد ٤ درصدي در بخش اقتصادي رسيده ايم كه اين مهم با تلاش اين دولت در اصلاح وصعيت اقتصادي ممكن شد.

وي فرصت اشتغال دانش بنيان در تمام كسب و كارها را از مزاياي توسعه كاربرد ICt  دانست و افزود:

در تمامي حوزه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات شاهد رشد بوده ايم كه اثر آن بر توسعه فرصت هاي كسب و كار در اين بستر نمود يافته و نتيجه آن اشتغال زايي در كشور بوده است.

جهانگرد در بخش ديگري از اظهاراتش با اشاره بر ضرورت توسعه و تقويت بازار هاي رايانه اي در كشور گفت:

رشته بازي هاي رايانه اي كشور براي ايجاد زمينه اشتغال براي نيروهاي جوان متخصص و علاقه مند ايجاد مي كند.

وي در پايان از ميزباني ٦٤ مراكز داده مورد نياز مردم در داخل كشور خبر داد و گفت: با بهبود ساختار شبكه كشور شاهد ارتقاي كيفيت و سرعت خدمات بوده ايم.

]]>
2016/11/11
<![CDATA[نشست تخصصی شهر هوشمند جایزه جهانی خشت طلایی تهران]]> 2016/11/1 <![CDATA[تدوین استاندارهای ساختمان های هوشمند]]> استانداردهای ساختمان هوشمند بر اساس تجارب بین الملل و و مطابق با استاندارهای اتحادیه جهانی مخابرات تدوین شده و در حال طی مراحا قانونی برای تصویب و ابلاغ است.

تدوین استاندارهای ساختمان های هوشمند

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا... جهانگرد درنشست تخصصی شهر هوشمند جایزه جهانی خشت طلایی تهران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر، ادبیات شهرهای هوشمند از جنبه های مختلف نظیر فنی، اقتصادی، خدماتی و زیست محیطی مشخص شده است.

وی افزود: در یک شهر هوشمند می بایست شهروندان بتوانند به خدمات مورد نیاز خود با حداقل زمان، هزینه و کمترین مصرف انرژی دسترسی داشته باشند که علاوه بر مباحث فنی، موضوعات معماری شهری و معماری ترافیکی از جمله مسایل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات در خصوص خدمات الکترونیکی ارایه شده از سوی دستگاه ها نیز گفت: در حال حاضر، آماده سازی سرویس های دولت الکترونیکی دستگاه ها به نتایج خوبی رسیده و هم اکنون در مرحله یکپارچه سازی خدمات به منظور تسهیل در دسترسی آن ها برای مردم قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: خدمات مبتنی بر اطلاعات مکان محور، پرداخت های موبایلی و خدمات نقش های شهری پستی از جمله محورهایی است که در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم تا پایان سال جاری عملیاتی شود.

نصرا... جهانگرد تصریح کرد: از سوی دیگر و بر اساس استاندارهای مورد نظر در شبکه ملی اطلاعات، دسترسی به خدمات WIFI در نقاط پر تراکم شهری به عنوان خدمات دسترسی در شهرهای هوشمند در دستور کار است تا شهروندان از طریق آن بتوانند به خدمات الکترونیکی بر بستر تلفن همراه دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: جنبه های ساخت شهری از طریق همگن سازی ظرفیت های موجود و با در نظر گرفتن شرایط زیست بوم شهری و تاریخی به منظور ارایه خدمات در جهت ارتقاء کیفیت زندگی مردم، از جمله موضوعاتی است که می بایست از سوی معماران مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

]]>
2016/11/1
<![CDATA[بازدید رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نمایشگاه رسانه های دیجیتال]]> دکتر واعظی و مهندس جهانگرد از نهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال بازدید و با تولید کنندگان محتوا و برنامه های کاربردی از نزدیک گفت و گو کردند.

بازدید رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نمایشگاه رسانه های دیجیتال

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر واعظی در حاشیه این بازدید، با ابراز خرسندی از حضور جوانان و ارایه محتوای جذاب، اظهار داشت: از شبکه ملی اطلاعات همه باید بهره برند و بسیار خرسندم که در این نمایشگاه شرکت کنندگان از ارائه خدمات بر بستر شبکه ملی اطلاعات ابراز رضایت داشتند.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: تحولات بسیار خوبی صورت گرفته و از نظر کمی نیز حرکت های خوبی را به ویژه در عرصه برنامه نویسی و رسانه های تصویری شاهدیم ،‌ علی الخصوص که برای تمام رده های سنی مطالب تهیه شده که این نشاندهنده اهمیت بحث فضای مجازی و اینترنت در کشور است.

وزیر ارتباطات در برخورد دیگر با پدیده های جدید را بومی سازی بر اساس سنت و فرهنگ و اعتقادات خود عنوان کرد و گفت: پس از بومی سازی از پدیده های جدید در داخل کشور استفاده نمود چرا که تجربه نشان داده است که اینگونه برخورد نتیجه مثبت تری به همراه دارد.

وی در ادامه فعالیت های مجازی و ICT را فعالیت هایی بین المللی دانست و افزود: در دولت یازدهم کوشیدیم با شناخت از ICT کشور و روابط بین الملل، تعامل خوبی در این زمینه به ویژه در اتحادیه های بین المللی از جملهITU، UTU برقرار کنیم.

وزری ارتباطات تاکید کرد: برای سرعت بخشیدن به پیشرفت کشور در این حوزه باید با تمام کشورهای فعال که از نظر R&D فعال هستند، همکاری نموده و پروژه های مشترک تعریف کنیم و این مختص این دولت نیست و در آینده نیز برای دستیابی به اهداف باید عملکرد خوبی در عرصه بین الملل داشت.

دکتر واعظی در این خصوص به پیشنهاد ایران در زمینه مدیریت اینترنت اشاره کرد و گفت: یکی از ماموریت های ما حضور در WSIS بوده که در این راستا پیشنهاد عدم مدیریت اینترنت توسط یک کشور را ارائه دادیم و تاکنون با مذاکرات صورت گرفته و اسناد به امضا رسیده پیشرفتهای خوبی حاصل شده است. 

]]>
2016/10/25
<![CDATA[نشست تبادل نظر درخصوص طرح جامع دولت هوشمند جمهوري اسلامي ]]> 2016/10/23 <![CDATA[نشست نقش مرکز ماهر در پایداری سرویس ها ]]> 2016/10/23 <![CDATA[لزوم تکیه بر محصولات و دانش بومی در حوزه امنیت فاوا]]> در کنار بهره گیری از تجربیات جهانی در حوزه امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، می بایست از محصولات و دانش داخلی در این بخش استفاده شود.

لزوم تکیه بر محصولات و دانش بومی در حوزه امنیت فاوا

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا... جهانگرد در نشست نقش مرکز ماهر در پایداری سرویس ها که همزمان با آغاز هفته پدافند غیرعامل برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر، بسیاری از مباحث کلی کشور پیوستگی و تکیه به ابزار های ICTپیدا کرده است.

وی افزود: یکی از مباحث کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه ملی، سرشماری نفوس و مسکن امسال بود که با مشارکت گسترده همه اقشار کشور، موجب رقم خوردن دستاوردهای بسیاری در این حوزه شد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار نتایج بسیار مثبتی نظیر بهینه شدن هزینه ها، کیفیت، سرعت و دقت در انجام امور به دنبال بهره گیری از ICT ، می بایست، پایداری خدمات توام با دقت و کنترل  خطرهای احتمالی موجود در این مسیر، مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات، توانمندی ، پایداری، قابلیت انعطاف شبکه را بخشی از دفاع دانست و تصریح کرد: باید رویه ها به گونه ای پیش بینی شود که امکان جلوگیری از صدمه و یا قابلیت ترمیم هر نوع صدمه احتمالی را در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشیم.

این گزارش حاکی است در این نشست، مهندس بیک پور، رییس مرکز حراست نیز ، فضای سلیبری را فضای تعاملات نامحدود دانست و گفت: نیازمند اتحاد راهبردی بیش از پیش میان مرکز ماهر و سایر دستگاه هستیم تا بتوانیم رصد، پایش و تشخیص تهدیدهای موجود در این فضا را به موقع اجرایی کنیم.

همچنین در این نشست گزارشی از سوی مهندس تسلیمی، سرپرست مرکز ماهر در خصوص آخرین اقدام ها و دستاوردهای این مرکز ارایه شد و از وزارت کشور، وزارت امورخارجه، مرکز آمار، مرکز کاشف، سازمان بهره وری، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان صدا و سیما به دلیل داشتم بیشترین همکاری با مرکز ماهر در جهت حفظ امنیت در فضای سایبر، تقدیر به عمل آمد.

]]>
2016/10/23
<![CDATA[بهره گيري از تجارب موفق جهاني در تكامل و تعالي طرح جامع دولت الكتروينك كمك بسزايي مي نمايد]]> مهندس نصرالله جهانگرد با بيان اين كه در تكامل و تعالي اجراي طرح جامع دولت الكتروينك از تجارب موفق جهاني بهره مي گيريم افزود: فعاليت هاي مربوط به دولت الكترونيك در ايران بيش از يك دهه است كه آغاز شده اما در مراحل تكاملي در صدد اجراي تدابيري هستيم كه با هزينه كمتر و سرعت بيشتري اين طرح را به نتيجه كامل برسانيم.

بهره گيري از تجارب موفق جهاني در تكامل و تعالي طرح جامع دولت الكتروينك كمك بسزايي مي نمايد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران،  معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درهمايش  كارگروه  طرح جامع دولت هوشمند جمهوري اسلامي اظهار داشت: هدف اين كارگروه بنيان نهادن يك برنامه جامع و يك طرح راهبردي براي ترسيم نقشه راه دولت هوشمند ايران در مراحل تعاملي و تكميلي آن است تا همراه با شروع برنامه ششم توسعه و پس از نهایی شدن اقدامات برنامه پنجم را به اجرا برسانیم.

وي تاكيد كرد: در دوره دوم پياده سازي دولت الكترونيك در صدد استقرار پرتال و وب سايت هاي دولتي هستيم كه  دستگاهها این  امكان را فراهم سازند تا به طور كامل با مخاطبين خودشان تعامل داشته  و وارد مبادله ديتا ، كالا و  خدمات شده و همچنين امكان  پرداخت هزینه خدمات در وب سايت ها  انجام گيرد .

جهانگرد از اجراي كامل سه پرو‍ژه كليدي در راستاي تكامل طرح جامع الكترونيك  تا دوماه آينده خبر داد و گفت: پس از راه اندازی زیر ساخت های تعامل پذیری و یکپارچه سازی سه پروژه کلیدی در دستور کار قرار گرفت و پروژه نظام هويت ديجيتال  که به طور كامل استقرار يافته است ، نظام آدرس دهي ديجيتال كه با تكميل GNAFبر روي كد پستي  نيز به زودي كامل مي شود.و همچنين انجام تراكنش هاي مالي بر بستر تلفن همراه  نيز تا حدودي  نهايي شده است.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران ادامه داد:  بقيه خدمات در راستاي استقرار كامل دولت الكترونيك همچون سلامت ، آموزش تجارت به صورت نسبي انجام گرفته است و  به زودي طرح هاي تكاملي آن عرضه مي شود.

جهانگرد با بيان اين كه  براي تكامل و تعالي اين طرح ها به دنبال استفاده از تجربيات بهينه در دنيا هستيم تصريح كرد: از جمله اين كشور هاي پيشرو كره جنوبي و موسسه نايپا  بوده كه در واقع  سازمان فناوري اطلاعات كره جنوبي است كه زير مجموعه وزارت ICT كره جنوبي فعاليت دارد در اين راستا   يك ارزيابي ميداني  با كمك متخصصان و مشاوران آن داشته ايم و در مرحله بعد طرح پيشنهادي آنان براي تكامل مورد استفاده قرار مي گيرد .

وی ادامه داد: هدف استفاده از تجارب موفق دنیا در اجرای دولت الکترونیک و بومی سازی و متناسب سازی راهبردها با سیاست های بالا دستی خودمان است.

وي گفت: نكته اساسي در مورد استقرار و تكامل دولت الكترونيكي لزوم توجه به موقعيت زماني بوده كه در حال حاضر اين مهم با نزديكي به تصويب برنامه ششم ميسر مي شود  در اين ميان انتظار مي رود  هم زمان با تصويب برنامه ششم ، مرحله سوم طرح پياده سازي دولت الكترونيك نيز به موقع اجرا شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: اجرای دولت الکترونیک نیازمند همکاری تمامی بخش های کشور و دستگاههای اجرایی است تا هر چه سریعتر بتوانیم خدماتی که مردم انتظار دارند را در دسترس آنها قرار دهیم.

وی گفت: کار دولت فراهم نمودن تمامی زیر ساخت ها و جلب مشارکت مردم برای اخذ خدمات است .

جهانگرد در پايان خاطرنشان كرد: خوشبختانه سرشماری نفوس و مسکن 1395 نشان داد همکاری مردم عزیر کشورمان در تعامل با دولت فراتر از انتظارات بوده و رکورد جهان را  این بار هم شکستند.

]]>
2016/10/22
<![CDATA[برگزاری نخستین جلسه بنياد نرم افزارهاي آزاد - متن باز]]> نخستین جلسه بنياد نرم افزارهاي آزاد - متن باز با حضور هيات موسسين بنياد و حدود 20 نفر از فعالين حوزه نرم افزار هاي آزاد/متن باز برگزار شد.

برگزاری نخستین جلسه بنياد نرم افزارهاي آزاد - متن باز

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، چگونگی اجرای جشن روز آزادي نرم افزار آزاد متن باز كه در تاريخ 7 مهر ماه 95 در دانشگاه شريف برگزار خواهد شد از جمله موضوعاتی بود که مطرح و هماهنگی های لازم در این خصوص صورت گرفت.

مراسم روز آزادي نرم افزار آزاد متن باز با حمايت بنياد نرم افزارهاي آزاد متن باز برگزار می شود و علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام در همايش مذكورمی توانند به آدرس اینترنتی http://sfd.fsug.ir/1395/ مراجعه کنند.

 

]]>
2016/9/27
<![CDATA[ارایه پهنای باند یک گیگابایتی به دانشگاه ها]]> با آغاز به کار اپراتور اختصاصی شبکه علمی، امکان ارایه شبکه ارتباطی پرسرعت با سرعت حداقل یک گیگابایتی به دانشگاه ها و مراگز تحقیقاتی فراهم خواهد شد.

ارایه پهنای باند یک گیگابایتی به دانشگاه ها

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تلکام و امضای تفاهم نامه میان مخابرات و اپراتور مدیریت شبکه علمی ایران  ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت علوم اپراتور اختصاصی شبکه علمی کشور به سازمان علمی پژوهشی ایران واگذار شده است تا سرویس های در این حوزه به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی آموزش عالی کشور ارائه کند.

وی افزود 27 خدمت متفاوت نظیر آموزش از راه دور، کتابخانه مجازی و اشتراک منابع دانشگاهی از طریق این بستر عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که اجرای این طرح گامی بزرگ در استقرار و تقویت عدالت آموزش کشور خواهد بود تسریع کرد به کمک خدمات موجود در این سرویس ظرفیت های آموزشی کشور به تمام نقاط ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: به دلیل آماده بودن ساختارها زیرساخت ها در تهران این طرح در مرحله نخست در پایتخت در مرحله دوم مراکز استان ها و در نهایت در تمامی شهرها و دانشگاه های کشور اجرا خواهد شد.

معاون وزیر اظهار داشت: امیدواریم با گسترش فعالیت ها روی این شبکه ارزش افزوده فراوانی برای توسعه توانمندیهای داخلی در دانشگاه ها از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات فراهم شود.

]]>
2016/9/25
<![CDATA[ارایه خدمت «سرشماری» روی درگاه ملی خدمات دولت هوشمند]]> برای نخستین بار و با همکاری مرکز آمار و تمای دستگاه های ذی ربط، امکان سرشماری برخط از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (IRAN.GOV.IR) فراهم و کاربران ایرانی می توانند از این طریق نسبت به پر کردن فرم های الکترونیکی موجود اقدام کنند.

ارایه خدمت «سرشماری» روی درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

]]>
مهندس نصرالله جهانگرد در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: به لطف خدا در این مرحله از سرشماری نفوس و مسکن کشور، ثبت اطلاعات از طریق بستر الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات در دسترس مردم قرار گرفت.

وی افزود: با اجرایی شدن این خدمت، مشکلاتی نظیر عدم حضور فیزیکی در زمان آمارگیری برطرف و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های انجام این پروژه ملی محقق خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که این خدمت از امروز تا پایان زمان معین شده در دسترس کاربران خواهد بود تصریح کرد: در اجرای این مهم هماهنگی با سایر دستگاه های اجرایی از بستر ملی تبادل اطلاعات صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با هماهنگی کلان صورت گرفته میان اپراتورهای ارتباطی تلفن همراه و ارتباطات داده، از تمام ظرفیت ارتباطی موجود در کشور برای ارایه با کیفیت این خدمت الکترونیکی در بستر شبکه ملی اطلاعات به مردم استفاده شده است.

]]>
2016/9/24
<![CDATA[گسترش همکاری بخش خصوصی ایران و هندوستان در زمینه ICT]]> در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با هیات تخصصی فعالان هندوستان ، طرفین بر لزوم گسترش همکاری ها در عرصه ICT تاکید کردند.

گسترش همکاری بخش خصوصی ایران و هندوستان در زمینه ICT

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر عبدالرضا  بهادری فرد ، در این جلسه اظهار داشت: ایران و هندوستان با وجود قدمت تاریخی و فرهنگی ، مشترکات زیادی داشته و این مهم زمینه ساز همکاری های مشترک دو کشور را در ابعاد مختلف فراهم می آورد.

معاون توسعه صنعت و اعتبار سنجی سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این که دولت یازدهم امکانات و پتانسیل خوبی را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات به وجود آورده است گفت: ایران با وجود 37 میلیون کاربر اینترنت پرسرعت و 76 میلیون مشترک تلفن همراه ، بیش از 57 هزار کیلومتر فیبر نوری  و جمعیت جوان فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کرده است.

بهادری فرد فرصت های سرمایه گذاری در بخش کاربردهای فاوا در کشور را گسترده عنوان کرد و گفت: مشارکت در اجرای برنامه های توسعه دولت الکترونیکی ، مشارکت در پیاده سازی زیر ساخت های اینترنت اشیا، مشارکت در اجرای برنامه های توسعه بانکداری الکترونیکی از جمله این موارد است.

وی همچنین ایجاد پیام رسان های ایرانی ، توسعه موتور های جویشگر ایرانی ، ارتقای ظرفیت و هم افزایی شرکت های تولید نرم افزار  و بازی های رایانه ای و توسعه نرم افزار های کاربردی در جامعه با تمرکز بر گوشی های هوشمند را از جمله اهداف سرمایه گذاری در بخش سرویس و نرم افزار در کشور ایران دانست.

وی در ادامه با بیان این که  سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه اقتصاد دنیا روز به روز در حال افزایش است ادامه داد: فعالان بخش خصوصی  ایران و هندوستان با تعامل هم می توانند فعالیت های مهمی را در بخش نرم افزار های کابردی و تولید محتوا ایفا کنند.

]]>
2016/9/24
<![CDATA[مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها منصوب شد]]> با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی رضایی به عنوان "مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها" منصوب شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی مرتضی رضایی را به عنوان "مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها" منصوب کرد. در این حکم آمده است:

با عنایت به تعهد، تخصص و سوابق ارزشمندتان در امور مدیریتی، به موجب این حکم جناب عالی را به عنوان مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان ها منصوب می نمایم.

 

اهم انتظارات عبارتند از :

  1. ایجاد هماهنگی بین واحدهای ستادی وزارت و ادارات کل استانی جهت انعکاس و تحقق سیاست های و برنامه های کلان وزارت
  2. مدیریت و نظارت مستمر بر فعالیت و همچنین ارزیابی ادارات کل استانی
  3. اهتمام در ارتقای جایگاه استان ها در شاخص های توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  4. ایجاد هماهنگی در جهت استفاده حداکثری از زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی به منظور توسعه کسب و کارهای نوین
  5. ایجاد بستر مناسب جهت تولید محتوی و اپلیکیشن های تلفن همراه، سرویس و خدمت در استان ها
  6. ایجاد هماهنگی به منظور توسعه زیرساخت های دولت الکترونیکی در استان ها

امید است با اتکال به قادر متعال در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سطح استان ها، با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران، موفق و موید باشید.

 

 محمود واعظی

]]>
2016/9/17
<![CDATA[رونمایی از بسته های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه های اجتماعی]]> 2016/9/6 <![CDATA[شبکه های اجتماعی بومی باید در حوزه محتوا کاربردی تقویت شوند]]> می بایست شبکه های اجتماعی بومی از لحاظ محتوایی تقویت شوند تا خدمات کاربردی از طریق آن به مخاطبان ارایه شود.

شبکه های اجتماعی بومی باید در حوزه محتوا کاربردی تقویت شوند

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر فیروزآبادی در همایش ملی حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: می بایست شبکه های مفیدی بر اساس نیاز مردم توسعه پیدا کند و بنگاه های مختلف بتوانند خدمات کاربردی خود را از طریق آن به کاربران عرضه کنند.

وی افزود: شبکه های اجتماعی ادامه تجربه بشر در دوران مدرنیته است که از رسانه های چاپی شروع شده و هم اکنون به رسانه های تعاملی رسیده است.

وی با بیان اینکه آنچه در ایران شاهد آن هستیم سرعت بسیار بالای رشد شبکه های اجتماعی است، خاطر نشان کرد: نگرانی در این زمینه در ابعاد مختلف وجود دارد و همانطور که دسترسی به شبکه های اجتماعی الزام است ممکن است این دسترسی تبعات نامساعدی را برای انسان ایجاد کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با شاره به وجود ۴۰ میلیون گوشی هوشمند و۴۰ میلیون کاربر در این فضا تاکید کرد این فضا پویاست و قطعا نیاز به حضور شبکه های اجتماعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه روند افزاش استفاده از شبکه ای اجتماعی بسیار چشمگیر است تاکید کرد: میزان رشد متغییرهای مختلف در شبکه های اجتماعی مانند لایک، کامنت، عضو و فالوئر در هر ماه دو رقمی شده است.

فیروزآبادی با بیان اینکه نمی توان نسبت به شبکه های اجتماعی انکار عام داشت، خاطرنشان کرد: هر پدیده مبتنی بر فناوری که وارد کشور می شود برای تامین نیازهای مردم بوده و به سرعت تبدیل به صنعت شده و وارد بازار می شود. ورود شبکه های اجتماعی به ایران نیز با همین اهداف بوده است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه میزان استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان سرگرمی در ایران مقداری نگران کننده است، تصریح کرد: برآوردها نشان می‌دهد که ۱۰ میلیارد دلار گوشی هوشمند در دست مردم است و ۲۰ میلیارد دلار نیز تجهیزات مخابراتی برای این بخش سرمایه گذاری شده است. با توجه به این میزان سرمایه و ارزش اقتصادی نباید از شبکه های اجتماعی تنها برای سرگرمی استفاده کرد.

وی تاکید کرد: باید از این بهتر در همه حوزه های آموزشی، رسانه ای، خدماتی، خبری و دولت الکترونیک استفاده کنیم، از سوی دیگر دولت نباید به عنوان متولی در این بخش قرار گیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به بررسی های صورت گرفته از نقش رسانه های خبری در تلگرام خبر داد و گفت: از سال گذشته تاکنون میزان چشمگیری مطالب غیر سرگرمی در شبکه اجتماعی تلگرام دیده می شود به طوری که تا سال گذشته ۱۰ درصد فضای تلگرام را محتوای خبری تشکیل می دهد اما امروز این رقم به ۲۴ درصد سیده است.

]]>
2016/9/6
<![CDATA[وضعیت فعالیت شبکه های بومی امید بخش است]]> معاون وزیر ارتباطات با بیان این که وضعیت شبکه های بومی امید بخش است بر لزوم پشتیبانی فنی، حقوقی و مالی از شبکه های بومی و حمایت های زیر ساختی با ارایه بستر ها و ابزار ها فنی و زیر ساخت های فناورانه ارزان قیمت تاکید کرد.

وضعیت فعالیت شبکه های بومی امید بخش است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس نصرالله جهانگرد در همایش ملی حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی اظهار داشت: روند رشد تکنولوژی شبکه های اجتماعی در جهت سهولت استفاده کاربران از ابزار های آن بوده که در این میان با گسترش استفاده از دستگاه های همراه ، با رشد انفجاری کاربران مواجه شده ایم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این که امروز شبکه های اجتماعی به یکی از رسانه های ارتباطی اصلی در عصر نوین تبدیل شده گفت : شبکه های اجتماعی بستر توسعه افزونه ایجاد مشاغل و کسب و کارهای جدید را فراهم می آورد و با ایجاد روابط اجتماعی بین فعالان اقتصادی و متخصصان ارتباط موثر به وجود می آورد.

 معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه ارائه پهنای باند ارزان قیمت به شبکه های اجتماعی داخلی از مهمترین اقدامات لازم در جهت رشد شبکه های بومی است خاطر نشان کرد : از جمله برنامه های ما برای تولید کنندگان دیتای حجیم کاهش قیمت ترافیک و پهنای باند است .

جهانگرد با بیان این که میزان و حجم داده های فضای سایبر به خط و زبان هر کشور مرز و گستره منافع ان کشور را در فضای سایبر نشان می دهد و لذا تولید و عرضه محصول به خط و زبان فارسی یک عملکرد استراتژیک بوده همچنین  ایران به عنوان قطب شیعه جهان اسلام در شبکه های اجتماعی فرصت مناسبی را برای توسعه فرهنگی و اسلامی در اختیار خواهد داشت :کشور ما به عنوان قوی ترین و غنی ترین کشور فارسی زبان دنیا با بهره گیری از شبکه های اجتماعی افزایش موثری را در گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی ایفا می کند.

وی در این راستا بر ایجاد شبکه های اجتماعی خاص با هدف گسترش دامنه کاربرد شبکه های اجتماعی بومی تاکید کرد و گفت: همچنین با بهره گیری از شبکه ملی اطلاعات می توان به توسعه شبکه های بومی کمک کرد .

جهانگرد  تامین اعتماد کاربران برای حفظ حریم خصوصی و حفظ امن داده های کاربران  را از اصول پایه دانست و همچنین تمرکز بر حوزه امنیت و حریم خصوصی کاربران را مهمترین اقدام در جهت حمایت از شبکه اجتماعی بومی عنوان کرد .

وی افزود : ارائه توصیه نامه های امنیت و حریم خصوصی برای استفاده در شبکه های اجتماعی ساخته شده و در حال توسعه برای مقابله با حملات امنیتی از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران حمایت و ارائه مشاورهای کسب و کاری فنی و امنیتی و شبکه های اجتماعی بومی تشکیل مرکز تخصصی پشتیبانی از شبکه های اجتماعی بومی با همکاری بخش دانشگاهی همچنین تمرکز خاص بر تلفن همراه   را ازجمله برنامه های سازمان فناوری اطلاعات ایران دانست و گفت : ارئه خدمات رایانش ابری برای کسب و کارهای نوپا با تمرکز خاص بر روی شبکه های داخلی و اعطای تسهیلات برای طرح های فناورانه با بهره کم را نیز در این جهت در دست داریم .

]]>
2016/9/6
<![CDATA[تبدیل تهدیدی شبکه های اجتماعی به فرصت]]> مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی، دیگر جواب نخواهد داد، چرا که اکنون شرایط به گونه‌ای است که اگر یکی از این شبکه‌ها را مسدود کنیم ۱۰ شبکه جایگزین آن وجود دارد به همین دلیل راهکار درست آن است که در مواجه با پدیده‌های نوین آنها را به گونه‌ای تغییر دهیم که برای استفاده با شرایط جامعه هماهنگ باشد.

تبدیل تهدیدی شبکه های اجتماعی به فرصت

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر واعظی در همایش ملی حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی با بیان این مطلب که ایجاد و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی وظیفه بخش خصوصی به‌شمار می‌رود، اظهار داشت: دولت تنها موظف به فراهم سازی زیرساخت‌هاست که در این زمینه هم طی سه سال گذشته شاهد توسعه قابل توجه زیرساخت‌های ارتباطی بوده‌ایم.

وی افزود: وظیفه ما آن است که مردم را متقاعد کنیم از شبکه های داخلی استفاده کنند تا هم از مزایای این فناوری استفاده کنند هم گرفتار معایب شبکه های خارجی نشوند.

واعظی با پیش کشیدن موضوع امنیت در شبکه های اجتماعی گفت: کنترل نهادهای امنیتی بر شبکه های داخلی و خارجی یکسان است و تصور اینکه شبکه های خارجی قابل کنترل نیستند اشتباه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه یادآور شد: ما همواره گفته‌ایم که شبکه‌های اجتماعی تهدید و فرصت را با هم دارند، ولی با وجود آنکه جامعه ما با شبکه‌های اجتماعی متعدد وارداتی مواجه شده‌ است حذف این شبکه ها مانند اینستاگرم یا تلگرام نمی تواند راهکار مناسب برای حل همه مسایل این حوزه باشد

وی افزود: باید بتوانیم مردم را متقاعد کنیم که اگر از شبکه‌های بومی استفاده کنند علاوه بر اینکه از تمام مزایای شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند می شوند تهدیدات و مشکلات شبکه‌های خارجی را نخواهند داشت.

واعظی در ادامه با یادآوری سیاست دولت تدبیر و امید در حوزه ارتباطات گفت: سیاست ما این ارتقای حقوق شهروندی و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است و این امر سبب شد تا نگاه دولت محدودیتی برای استفاده از محتوای سالم‌ بین‌الملل بوجود نیاورد.

وی تاکید کرد واعظی ادامه داد: اگر شبکه‌های اجتماعی داخلی بوجود بیایند گام اول برداشته شده است و مردم باید بدانند که سیاست دولت این نیست که کسی را تحت نظر بگیرد.

وزیر ارتباطات موضوع فیلترینگ هوشمند را در راستای حفظ حقوق مردم و همچنین آرامش آنها در مواجهه با محتوای غیراخلاقی برشمرد و افزود: اکثریت مردم به دنبال امنیت و حفظ حریم اخلاق هستند که شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌توانند همه این موارد را با هم داشته باشند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: با شبکه‌های اجتماعی داخلی شاهد ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار و حتی آفریده شدن اقتصاد جدیدی خواهیم بود.

وی گفت: دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی با آگاهی از عزم وزارت ارتباطات برای حمایت از پدیده‌های جدید کارهای جدید و جدی را آغاز کردند.

]]>
2016/9/6
<![CDATA[رونمایی از بسته های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه های اجتماعی]]> صبح فردا، با حضور وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، بسته های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه های اجتماعی برای تمای ذینفعان این حوزه رونمایی خواهد شد.

رونمایی از بسته های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه های اجتماعی

]]>
مهندس سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: شبکه های اجتماعی یکی از حوزه هایی است که به عنوان یک رسانه، بستر پیشرفته ای را برای تبادل داده ها و ارتباط میان افراد فراهم کرده است.

وی افزود: توجه به جنبه های حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت این نوع از سامانه ها یکی از موضوعات مهمی است که می بایست در کنار توسعه های فنی و قانونی حوزه شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا نیز، علاوه بر بر تسهیلات فنی ، آگاهی های امنیتی و تامین ابزارهای صیانت از حقوق کاربران در شبکه های اجتماعی داخلی که می تواند یکی از زمینه های از بین بردن تهدیدات ناشی از حضور شبکه های اجتماعی خارجی باشد، مورد توجه و اهتمام دولت است.

مهندس سجادی با بیان این مطلب که سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری دانشگاه شریف اقدام های گسترده ای را طی یک سال گذشته در جهت آگاهی بخشی به آحاد جامعه را آغاز کرده است، گفت: بر این اساس، ذینفعان حوزه شبکه های اجتماعی به سه گروه "توسعه دهنده گان"، "کاربران" و "حاکمیت" دسته بندی شدند.

وی ادامه داد: برای گروه نخست، یکی از بهترین موتورهای متن باز موجود در دنیا انتخاب و با بررسی معماری آن و تغییر معماری و بهبود امنیت آن، برای استفاده توسعه دهندگان در اختیار ایشان قرار می گیرد تا با استفاده از مستندات ارایه شده بتوانند از این موتور شبکه اجتماعی در جهت اهداف و نیاز های خود استفاده کنند.

امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی را یکی از ذینفعان مهم در این حوزه ارزیابی و تصریح کرد: بسته های آگاهی رسان در جهت چگونگی حفظ حریم خصوصی در بستر شبکه های اجتماعی و توصیه های مفید در این حوزه آماده شده است که صبح فردا رونمایی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: همایش حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی با همکاری انجمن کامپیوتر ایران برگزار و طی دو روز برگزاری، علاوه بر سخنرانی های عملی، کارگاه های تخصصی برای فعالان در این حوزه برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است، جزئیات و برنامه کارگاه های دو روزه این همایش در سایت مرکز ماهر در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

 

]]>
2016/9/5
<![CDATA[امضای تفاهم نامه میان ایران و کره جنوبی برای توسعه دولت هوشمند]]> یادداشت تفاهم توسعه پروژه دولت هوشمند جمهوری اسلامی ایران میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و آژانس ملی توسعه فناوری اطلاعات کره جنوبی به امضاء رسید.

امضای تفاهم نامه میان ایران و کره جنوبی برای توسعه دولت هوشمند

]]>
به گزارش وابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ در مراسمی که در محل آژانس ملی توسعه فناوری اطلاعات کره جنوبی (نایپا) برگزار شد، مهندس نصرا... جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و جونگ لوک یون رییس نایپا یادداشت تفاهمی پیرامون پروژه دولت هوشمند جمهوری اسلامی ایران به امضا رساندند.

در این مراسم که در آن جمعی از مدیران ارشد دو سازمان و نیز نماینده سفارت ایران در کره حضور داشتند، طرفین علاوه بر بحث و گفتگو پیرامون استفاده از ظرفیت ها و تجارب کشور کره در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و دولت هوشمند در ایران، راه های چگونگی ادامه همکاری و توسعه تعاملات فیمابین را بررسی نمودند.

این چهارمین سند تفاهم در سطح بالای وزارت ارتباطات در سفر اخیر است که به نوبه خود به واسطه عملیاتی شدن مراحل اجرایی وتوافقات برخی اسناد اتفاقی بینظیر است.

]]>
2016/9/3
<![CDATA[شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیت برای کاربران ایجاد نمی کند]]> شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیتی برای دسترسی کاربران به اطلاعات و خدمات وجود ندارددد و کاربران پس از این اطلاعات و خدمات را با کیفیت بهتر، سرعت بالاتر و تعرفه کمتر دریافت خواهند کرد.

شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیت برای کاربران ایجاد نمی کند

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر واعظی در مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات که با حضور دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری، برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات یک توفیق است که تنها مربوط به ما نمی شود بلکه تمام فعالان این عرصه، چه خصوصی و چه دولتی، در این توفیق شریک هستند

واعظی افزود: شبکه ملی اطلاعات یک محصول جمعی است که با حضور همه فعالان و بخشهای خصوصی و دولتی تکمیل خواهد شد و لازم است از همه آنها که ما را یاری رساندند تقدیر و تشکر کنم

وی در ادامه به نقش شورای عالی فضای مجازی در این دستاورد مهم پرداخت و گفت: نقش مثبت مرکز ملی فضای مجازی در برگزاری جلسات و اخذ تصمیمات و شورایس عالی فضای مجازی به خاطر اخذ تصمیمات نهایی تقدیر و تشکر می کنم

وزیر ارتباطات این دستاورد را تنها محدود به دولت ندانسته و بیان داشت: دولت، مجلس، شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی در این زمینه بسیار موثر بودند.

]]>
2016/8/29
<![CDATA[افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات]]> 2016/8/28 <![CDATA[سهم ترافیک داخلی کشور به بیش از 40 درصد افزايش يافت ]]> معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مراسم رونمايي فاز نخست شبكه ملي اطلاعات با بيان اين كه شبكه ملي اطلاعات؛ سهم ترافیک داخلی کشور به بیش از 40 درصد رسیده است گفت: افزایش حجم داده های اینترنتی به زبان و خط فارسی ، يكي از مولفه هاي لازم به منظور افزايش سهم كشور در اقتدار ملي است.

سهم ترافیک داخلی کشور به بیش از 40 درصد افزايش يافت

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصرالله جهانگرد صبح امروز در مراسم رونمايي از فاز نخست شبكه ملي اطلاعات در حضور  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر مسئولان ارشد مرتبط اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات یکی از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه و نیز مصوبه سال ۹۲ شورای عالی فضای مجازی است تا شبکه ای مبتنی بر اینترنت اما به صورت مستقل به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور ایجاد شود.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران با بيان اين كه در فاز نخست شبكه ملي اطلاعات، امنیت زیرساخت ها، استقلال شبکه، افزایش سهم ترافیک داخلی در سبد مصرفی کاربران و شکل گیری اقتصاد محتوای بومی برای حاکمیت تعریف شده است؛ ادامه داد:  در فاز نخست، این شبکه  با قابلیت هایی چون دسترسی به خدمات دولت الکترونیک،  انواع خدمات دیجیتال در داخل کشور، دسترسی مقرون به صرفه پرسرعت ارتباطات و دسترسی به محتوا و خدمات داخلی در سراسر کشور برای کاربران نهایی فراهم شده است.

وي با تاكيد بر اين كه كمك به بنگاه هاي اقتصادي داخلي و ایجاد ظرفیت زیرساختی برای ارائه خدمات در بستر باند پهن داخلی و مراکز داده و تبادل ترافیک داخلی از جمله اهداف شبكه ملي اطلاعات  است گفت: کاهش هزینه ارتباطات داخلی  و همچنين  افزايش میزان دسترسی و كيفيت اينترنت از جمله دستاورد هاي شبكه ملي اطلاعات است  .

جهانگرد گفت: راه اندازي چهار مركز تبادل ترافيك داخلي و همچنين راه اندازي شبكه هاي توزيع محتوا  در شهر هاي بزرگ  توسط شرکت ارتباطات زیر ساخت از جمله اقدامات صورت گرفته در راستاي تقويت زير  ساخت هاي شبكه ملي اطلاعات  بوده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ايران،  همچنين از افزایش 13 هزار کیلومتر بین استانی فیبرنوری به كمك اپراتور ها و شركت هاي داخلي  خبر داد.

وي همچنين استقلال شبکه  ملي اطلاعات را همراه با اصلاح مقررات حقوقي و اقتصادي به نفع شكل گيري محتوای بومی  ،  تمهيد تسهيلات حمايت از توسعه پيام رسان هاي بومي ، توسعه خدمات داده داخلي (جويشگر-پست الكترونيكي و بومي ) و تامين ظرفيت لازم براي توسعه خدمات ويديويي در بستر شبكه ملي اطلاعات دانست و افزود:   از نظر فنی ، حقوقی و بین‌المللی به سطحی رسیدیم که تمام مدیریت شبکه  در داخل كشور  انجام می‌ گيرد.

جهانگرد گفت: تامين بستر حقوقي حمايت توليد و عرضه محتوا و خدمات داخلي،  رويكرد كاربر محور ، زير ساخت جمع آوري ، ذخيره و تحليل داده هاي عظيم شبكه اي،  احراز هويت كاربران ، خدمات ارتباطي كشور و اصلاح ساختار شبكه هاي پالايش و سامانه هاي نظارت حاكميتي از جمله اقدامات صورت گرفته در صيانت، سالم سازي محتوا و خدمات و حمايت از حريم خصوصي كاربران است.

وي افزود: پایداری شبکه موضوع اساسی است و با توجه به اینکه بیش از 67 درصد جرائم رایانه ای در ایران شامل حوزه پولی و مالی می شود، قابلیت آنتی فیشینگ را روی شبکه ملی اطلاعات برپاشده است تا شاهد این گونه سوء استفاده ها از شبکه نباشیم.

لازم به ذكر است  این شبکه در سه فاز تعریف شده است به نحوی که قرار است فاز دوم آن با هدف رشد و ارتقا شبکه در دهه فجر ۹۵ با هدف دسترسی به خدمات ویدیویی داخلی با هزینه مقرون به صرفه برای کاربران نهایی، توسعه کسب و کارهای مبتنی بر IT و شکل گیری اقتصاد دیتاسنترها برای حاکمیت و نیز افزایش کیفیت خدمات زیرساختی برای بنگاه های اقتصادی فراهم شود.

در همین حال در فاز سوم که فاز بلوغ این پروژه ملی خواهد بود دسترسی به محتوا و خدمات باند پهن داخلی در سراسر کشور به صورت مقرون به صرفه و باکیفیت و نیز گسترش ظرفیت های زیرساختی و امکانات لازم برای شرکت های داخلی در بازار منطقه و بین الملل و در نهایت تحقق کامل استقلال زیرساخت ارتباطی کشور، حفظ حریم خصوصی و رشد کسب و کارهای فناوری اطلاعات و خدمات دولت الکترونیک بر روی این شبکه ملی فراهم می شود.

آنچه که در افتتاح این شبکه ملی بر آن تاکید شده است دسترسی مردم به اطلاعات در فضای مجازی با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و هزینه کمتر خواهد بود و هیچ گونه محدودیتی در سرعت دریافت این اطلاعات بر روی این شبکه وجود ندارد. به نحوی که کاربران در استفاده از ترافیک داخلی ارتباطات هزینه بسیار کمتر را نسبت به استفاده از شبکه ها و سایت های خارجی شاهد خواهند بود.

]]>
2016/8/28
<![CDATA[شبکه ملی اطلاعات یکی از اساسی ترین کارهای دولت یازدهم است]]> در میان طرحهای بزرگ افتتاح شده در هفته دولت شبکه ملی اطلاعات یکی از بهترین و اساسی ترین کارهای دولت یازدهم است.

شبکه ملی اطلاعات یکی از اساسی ترین کارهای دولت یازدهم است

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  دکتر جهانگیری در مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با تاکید بر نقش اطلاعات در عصر حاضر اظهار داشت: در سایه دسترسی به اطلاعات فرصتهای جدید اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی شکل می گیرد که چگونگی دسترسی ما به اطلاعات می تواند فرصتی جهت رشد اقتصادی کشور باشد.

وی همچنین ادامه داد: مصمم هستیم شرایطی بوجود آوریم که کشور به اطلاعات مورد نیاز با بهترین روش دسترسی یابد.

معاون اول رییس جمهور شبکه ملی اطلاعات را مهمترین وسیله به منظور دسترسی سریع، امن، با کیفیت به اطلاعات عنوان کرد و گفت: کار بزرگی صورت گرفته است و تا کنون توسط بخش خصوصی و دولتی بیست هزار میلیارد تومان برای این شبکه سرمایه گذاری شده است سهم دولت نیز بیست درصد این مبلغ می باشد.

وی با تاکید بر این که شبکه ملی اطلاعات هیچگونه سدی در راه دسترسی مردم به اطلاعات نخواهد بود افزود: دولت تدبیر و امید از ابتدا دسترسی آزاد به اطلاعات را در دستور کار خود قرار داد و نسبت به آن اهتمام ورزید.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید دولت همراه و الکترونیک به سرعت در کشور شکل بگیرد اظهار داشت: به منظور رفاه و رضایت مردم خوشبختانه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش خصوصی زیرساخت های خوبی برای شبکه ملی اطلاعات ایجاد شده است که ضروری است دستگاه ها خدمات خود را با استفاده از بستر ایجاد شده به مردم ارائه دهند تا به اهداف خود در این زمینه دستیابیم.

این گزارش حاکی است، دکتر فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در آیین رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با اشاره به تعریف استاندارد این شبکه،گفت: شبکه ملی اطلاعات شبکه ای که نیازهای ملی ما را در تمام ابعاد محقق می سازد.

وی با تاکید بر استقلال شبکه نیز گفت: به عقیده ما از طریق فضای مجازی امکان تولید قدرت در دنیا وجود دارد که این قدرت در اقتصاد و سیاست تجلی می یابد و ما می توانیم در قالب این شبکه خدماتی را به دیگر کشورها و ملت ها ارائه دهیم و به نوعی اعمال قدرت نماییم.

وی با تاکید بر بعد اقتصادی شبکه ملی اطلاعات افزود: در قالب شبکه ملی اطلاعات سرعت و کیفیت ارائه خدمات بهبود می یابد و امیدواریم این اتفاق باعث بزرگ شدن بازار اقتصادی کشور در فضای مجازی شود.

 

]]>
2016/8/28
<![CDATA[وزير ارتباطات در جلسه شوراي اداري مازندران : صبح فردا فاز نخست شبكه ملي اطلاعات افتتاح می‌شود ]]> شبكه ملي اطلاعات به‌عنوان يكي از مطالبات جدي رهبر معظم انقلاب محسوب می‌شود كه صبح فردا فاز نخست آن به بهره‌برداری خواهد رسيد .

وزير ارتباطات در جلسه شوراي اداري مازندران : صبح فردا فاز نخست شبكه ملي اطلاعات افتتاح می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران   : دكتر واعظي در مراسم رونمايي از پنجره واحد خدمات الكترونيكي دولت و اعطاي مجوز آپاي استان مازندران ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت : يكي ديگر از مباحث موردتوجه دولت يازدهم موضوع دولت الكترونيكي است كه در حال حاضر زیرساخت‌های آن آماده‌شده است و دستگاه‌ها می‌توانند خدمات خود را از طريق آن به مردم ارائه كنند .

وی در ادامه افزود: در جریان سفر به این استان ۸ پروژه بهره‌برداری شد که شامل افزوده شدن۰ ۵ گیگ به پهنای باند، ۱۳۷ گیگ به شبکه انتقال، افزایش شهرهای مجهز به نسل سوم تلفن همراه به ۴۴ شهر و واگذار نسل چهارم تلفن همراه به ۱ شهر و افتتاح پنجره واحد و اعطای مجوز مرکز آپا به دانشگاه مازندران این پروژه‌ها را شامل می‌شود که ۳۲۳۰ میلیارد ریال توسط بخش دولتی و خصوصی در این راستا سرمایه گذاری انجام شده است.

محمود واعظي در بخش دیگری از سخنانش به موضوع اقتصاد مقاومتی و اقداماتی که در دولت برای تحقق این بحث انجام شده اشاره و بر لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی و وزارت‌خانه‌ها برای ایجاد و اجرای هرچه بهتر دولت الکترونیکی تاکید کرد.

]]>
2016/8/27
<![CDATA[افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات بجنورد با حضور وزیر ارتباطات]]> افتتاح پنجره واحد خدمات دولت و اعطای مجوز مرکز آپای دانشگاه بجنورد از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور استاندار خراسان شمالی و مهندس جهانگرد صورت گرفت.

افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات بجنورد با حضور وزیر ارتباطات

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان این مطلب که اعتقاد داریم اگر دولت اعلام کرده که به حقوق شهروندی اعتقاد دارد هر کسی در هر کجای کشور که زندگی می‌کند باید از امکانات به طور مساوی بهره‌مند شود اظهار داشت: پهنای باند استان خراسان شملالی ۳.۵ برابر، وضعیت شبکه انتقال این استان ۹ برابر شده و تقریبا همه روستاها (۷۴۴ روستا) دارای ارتباط تلفنی هستند. همچنین ۱۲ هزار تسهیلات فقره خرد روستایی برای ایجاد اشتغال از طریق پست بانک پرداخت شده است.

وی با اشاره به این مطلب که به ۱۰۳ روستا در این استان در سال ۱۳۹۴ اینترنت داده شده است گفت: افزایش دو برابری پهنای باند، ۵ برابری شبکه انتقال، واگذاری اینترنت به ۱۷۱ روستا، ارائه نسل سوم تلفن هرماه به ۹ شهر و راه‌اندازی نسل چهارم به یک شهر همراه با افتتاح اینترنت پرسرعت در بجنورد از جمله پروژه‌های افتتاح شده محسوب می شوند

وی تاکید کرد: تا چهار ماه دیگر ۷۴ روستای دیگر به اینترنت وصل می‌شود و تا پایان دولت هم ۴۵۸ روستای بالای ۱۵ خانوار به اینترنت وصل خواهد شد. همچنین بنا داریم تا پایان دولت همه شهرهای استان به نسل سوم مجهز و شش شهر هم به نسل چهارم تجهیز شوند.

لازم به ذکر است، ساختمان اداره کل ICT بجنورد نیز با حضور دکتر واعظی و مهندس جهانگرد افتتاح شد.

]]>
2016/8/25
<![CDATA[امضای تفاهم نامه ی ایجاد آزمایشگاه مجازی در شهرستان اردستان]]> به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اطلاعات ایران : مهندس جهانگرد در مراسم افتتاحات پروژه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در مسجد جامع و تاریخی شهرستان اردستان اظهار داشت : شهرستان اردستان به لحاظ جغرافیایی در قلب ارتباطات کشور قرار گرفته است و ظرفیت های تاریخی زیادی در این منطقه مستتر است.

وی نیروی انسانی کوشا و توانمند را از مهم ترین ذخایر ارزشمند این منطقه برشمرد و گفت : با حمایت هایی که دولت تدبیر و امید و به نمایندگی آن دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می دهند، تلاش می کنیم تا پایه گذار رشد و صنعتی ثروت آفرین در این منطقه باشیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بر شمردن فعالیت های صورت گرفته در این راستا افزود ما در این منطقه بهترین ظرفیت ارتباطات دیتای مدرن در کشور را داریم و همچنین خطوط فیبر نوری کشور از این منطقه عبور کرده است و همین وجود مناطق ویژه با مسافت مالیاتی تمام امکانات لازم برای استقرار دانش بنیان در این قسمت فراهم شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در زمینه گردشگری و توریسم بومی تفاهم­نامه­ای مبتنی بر خدمات گردشگری با کمک شبکه های اینترنتی مبادله شده است که حدود 150 واحد روستایی را تحت پوشش قرار می دهد و این فرصت می تواند حجم مناسبی از اشتغال را در منطقه ایجاد نماید.

مهندس جهانگرد در ادامه از تاسیس و آغاز به کار 2 مرکز تماس خبر داد و اظهار امیدواری نمود که با شروع فعالیت این مراکز فرزندان این خطه فرصت اشتغال را در منطقه ایجاد نماید.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز آموزش­های سریع و کوتاه مدت به جوانان خبر داد و گفت: جوانان با تولید محتوا و اطلاعات بومی و فروش آن در شبکه می توانند درآمدزایی و ارزش آفرینی نمایند و همچنین تصریح کرد: انتقال آموزش های بسیار به جوانان دانشگاهی و نیمه دانشگاهی در راستای خلق برنامه­های رایانه­ای از دیگر اقدامات صورت گرفته در این منطقه بتوانند ثروت آفرینی پایداری را فراهم نمایند.

]]>
2016/8/23
<![CDATA[مجوز آپای دانشگاه صنعتی اصفهان اعطاء شد]]> به منظور مقابله با حوادث رایانه ای و همچنین ضرورت راه اندازی و گسترش مراکز همکار در زمینه تشخیص، تحلیل و هماهنگی ملی، گواهی نامه راه اندازی مرکز آپای دانشگاه صنعتی اصفهان صادر شد.

مجوز آپای دانشگاه صنعتی اصفهان اعطاء شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا... جهانگرد در مراسم افتتاح پروژه های ICT استان اصفهان به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: پروژه آپا بخشی از بستر و پوشش سیستم های هشدار و امنیت در شبکه دیتای کشور است که در سراسر استان ها با مراکز دانشگاهی پیشرفته ای که با پشتیبانی علمی و تخصصی روزآمد انجام می دهد، به انجام می رسد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: به دنبال شکل گیری آپا در استان ها ، نهادی ایجاد می شود که نسبت به حوادث رایانه ای برای حوزه تحت پوشش خودش، خدمات هشدار ارایه می دهد و این نهاد وظیفه دارد که در خصوص لطمات و یا حوادث پیش آمده کمک و امداد رسانی کند.

این گزارش حاکی است، در ادامه مراسم افتتاحات استان اصفهان، پروانه ایجاد و راهبری واحد استانی مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا فاوا در راستای توسعه اشتغال و حمایت از کسب و کار های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پارک علم و فناوری استان اصفهان صادر شد.

]]>
2016/8/22
<![CDATA[افتتاحات پروژ های فناوری اطلاعات استان فارس]]> 2016/8/20 <![CDATA[حمایت از ایده‌های برتر کسب و کار در فضای مجازی]]> وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در جمع نخبگان و فعالان پارک علم و فناوری شیراز اظهار کرد: با ایجاد زیرساخت‌های فناوری و ارتباطات، تجارت در فضای مجازی تسهیل می یابد.

حمایت از ایده‌های برتر کسب و کار در فضای مجازی

]]>
به گزارش روابط عمومی و سازمان فناوری اطلاعات ایران، بعد از ظهر امروز نخستین مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب و کار نوپای فاوا استان فارس با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شیراز گشایش یافت و در کنار آن از پنجره واحد دولت الکترونیک شیراز رونمایی شد.

دکتر واعظی در این مراسم با بیان اینکه امروز زمینه فعالیت کسب و کار تجاری در فضای مجازی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم است، اظهار داشت: مسئولان پارک‌های علم و فناوری وظیفه دارند در این زمینه از ایده‌های برتر کسب و کار در فضای مجازی حمایت کنند.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه در راستای حمایت از طرح‌های مرتبط با این حوزه برای راه‌اندازی دفتر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب و کار نوپای فاوا استان فارس بیش از 5 میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: شرکت مخابرات ایران ماموریت بزرگی را برعهده گرفته تا با ایجاد زیرساخت‌های فناوری و ارتباطات تجارت در فضای مجازی را تسهیل کند.

وی با تاکید بر اینکه تمام ایران فقط شهر تهران نیست خاطرنشان کرد: زمانی کشور در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق خواهد بود که با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مراکز استان‌ها بتواند از تمامی پارک‌های علم و فناوری حمایت کند.

دکتر واعظی با بیان اینکه هدف از راه‌اندازی مراکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب و کار نوپا در استان‌ها ایجاد اشتغال پایدار در فضای مجازی است عنوان کرد: براساس آمارها با راه‌اندازی چنین مراکزی قادر به ایجاد 6 هزار فرصت شغلی خواهیم بود.

]]>
2016/8/20
<![CDATA[تدبير دولت يازدهم به آزادسازي پتانسيل علمي و نخبه گي كشور كمك كرد]]> دولت تدبير و اميد در طي سه سال گذشته توانست بسياري از معضلات نظام را كه در طول سي سال گذشته در عرصه هاي جهاني مواجه بود را حل كند و از اين توفيق مي توان در رها سازي و تقويت دستاوردهاي پتانسيل علمي و نخبه گي كشور به بهترين شكل بهره برد.

تدبير دولت يازدهم به آزادسازي پتانسيل علمي و نخبه گي كشور كمك كرد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصرالله جهانگرد در مراسم بازديد وزير ارتباطات و هيات همراه از پارك علم و فناوري فارس اظهار داشت: صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات امروز به نقطه عطف تاريخي خود در طي شصت سال گذشته رسيده است و بازار اين صنعت خدمات و توليد با ورود ارتباطات به نسل سوم و چهارم در حال دگرديسي است.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين كه تا سال آينده كشور دو مساله شبكه هاي ارتباطي پرظرفيت اينترنت با مشكل جدي مواجه نخواهد بود گفت: ما از آغاز به كار دولت تدبير و اميد به عنوان يكي از بازيگران بخش فناوري اطلاعات بهدنبال شكل گيري اكوسيستمي در جهت توانمندسازي ساير عناصر اين عرصه بوديم.

وي ايجاد پيوند مستحكم بين شركت هاي دانش بنيان و فعالان بخش خصوصي و دولتي را از جمله مهم ترين دستاوردهاي سازمان فناوري اطلاعات ايران در دولت يازدهم دانست و تصريح كرد: پارك هاي علم و فناوري نيز توانسته اند بستر مساعدي را در جهت حمايت از شركت هاي دانش بنيان اتخاذ نمايد.

وي  در پايان نقش و ماموريت مركز توانمند سازي كسب و كارهاي نوين سازمان فناوري اطلاعات را برقراري تعامل در زنجيره سازمان با بخش دانش بنيان كشور اعم از نوآوي خلاقان سرمايه گذاران دانست كه در سطح ملي گسترده خواهد شد.

]]>
2016/8/20
<![CDATA[افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات استان فارس]]> همزمان با هفته دولت و سفر دکتر واعظی و مهندس جهانگرد به استان فارس، پروژه های فناوری اطلاعات این استان در جهت توسعه خدمات الکترونیکی به بهره برداری رسید.

افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات استان فارس

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، اعطای مجوز ایجاد نخستین مرکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا در استان های کشور به پارک علم و فناوری استان فارس، مجوز پنجره واحد خدمات الکترونیکی استان فارس و اعطای مجوز فعالیت مرکز آپای استان فارس به دانشگاه شیراز از جمله پروژه های فناوری اطلاعات استان فارس در هفته دولت محسوب می شود.

این گزارش حاکی است، این پروژه ها نقش مهمی در توسعه خدمات الکترونیکی در سطح استان و همچنین رونق کسب و کارها کوچک و متوسط فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد داشت.

]]>
2016/8/20
<![CDATA[اولویت دولت توجه به مناطق محروم و کم برخوردار است]]> الویت ما مناطق دور افتاده و کم برخوردار از امکانات است و امیدواریم با گسترش فعالیت های زیرساختی به اهداف خود در این حوزه دست یابیم.

اولویت دولت توجه به مناطق محروم و کم برخوردار است

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر واعظی در نشست با مسوولان شهرستان لارستان با اشاره به اینکه سیاست دولت نگاه ویژه توسعه ای است بیان کرد: الویت ما مناطق دور افتاده و کم برخوردار از امکانات است و امیدواریم با گسترش فعالیت های زیرساختی به اهداف خود در این حوزه دست یابیم.

وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان دولت تمام روستاهای این شهرستان نیز همانند دیگر مناطق از اینترنت و امکانات ارتباطی بهره ببرند تا شکاف ارتباطی نیز به صفر برسد.

این گزارش حاکی شات، مهندس جهانگرد نیز شتاب پرظرفیت ارتباطات را نقطه عطفی در تاریخ توسعه ایران دانست و گفت: اقدام های بسيار مهم استراتژيكي در حوزه ICT در طول سه سال گذشته مدت انجام شده و ما در آستانه يك تحول به سمت ارايه خدمات بسيار نوين و پيشرفته توسعه و انتقال اطلاعات پر ظرفيت در همه گستره ملي قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: اين فعاليت ها در قالب طراحي و پياده سازي شبكه ملي اطلاعات در كشور ساماندهي شده و شتاب گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر گسترش نسل سه و چهار موبایل در سراسر کشور انجام شده و توسعه ظرفیت های ارتباطی داخل کشور بین استان ها با گسترده کردن شبکه فیبرنوری به انجام رسیده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که شهرستان لارستان در پیکربندی شبکه ملی اطلاعات به صورت مستتقیم به شبکه وصل شده است تصریح کرد: روي اين مجموعه خدمات، برنامه ديگري كه دولت تدبير كرده و در حال شروع خدمت است، برنامه خدمات دولت الكترونيك می باشد كه به شهروندان امكان مي دهد ،خدمات مورد نیاز خود را به صورت الكترونيكي و از راه دور در اختيار داشته باشند.

وی ادامه داد: خدمات دولت الكترونيكي همراه جزء برنامه هاي مجموعه دولت یازدهم است که امیدواریم براساس برنامه زمانبندی شده، اجرایی شود.

مهندس جهانگرد با اشاره به نتیجه دادن تلاش های بین المللی دولت تدبیر و امید گفت: هم اکنون که به تدریج ظرفیت های آزاد شده پس از مذاکرات برجام فراهم می شود، امکان دستیابی به تکنولوژی های بهتر و بازار های کسب و کار بزرگتر برای مجموعه بنگاه هاو فعالان اقتصادی و اجتماعی کشور از جمله فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم می شود.

]]>
2016/8/20
<![CDATA[ايجاد كنسرسيوم بين شركت هاي دانش بنيان ميتواند موجبات اشتغال فارغ التخصيلان را فراهم آورد]]> با توجه به وجود دانشگاه هاي معتبر و فارغ التحصيلان حوزه ict در استان مركزي ايجاد كنسرسيوم بين شركتهاي دانش بنيان موجبات اشتغال بيشتر اين استان را در بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات فراهم كند.

ايجاد كنسرسيوم بين شركت هاي دانش بنيان ميتواند موجبات اشتغال فارغ التخصيلان را فراهم آورد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران دكتر محمود واعظي در شوراي اداري استان مركزي گفت: هفته دولت فرصتي مناسبي را براي آشنايي مردم با اقدامات دولت فراهم ميكند.

دكتر محمود واعظي با بيان اينكه كشور در عرصه هاي مختلف صنعتي ، كشاورزي و ارتباطات بين المللي در سالهاي گذشته آسيب زيادي ديده بود افزود: در دولت يازدهم تلاش شد با پشتوانه رهبري و با حفظ ارزش هاي ملي و مذهبي اين شرايط ترميم شود.

وي با اشاره به وضعيت و اثراتي كه تحريم بر كشور وارد كرده بود گفت: دولت در جهت حفظ ايجاد ثبات ، آرامش ، امنيت ، همبستگي بين اقشار مختلف جامعه و دستيابي به رونق اقتصادي تلاش كرد و در اين مدت بهبود روابط با كشورهاي منطقه و جهان به ويژه كشورهاي اسلامي را در دستور كار دارد.

دكتر واعظي از تلاش وزارت در جهت رفع شكاف بين شهرهاي بزرگ و كوچك خبر داد و افزود: جهت رشد اقتصادي دولت تلاش چشمگيري داشت و موفقيت هاي قابل توجهي مانند افزايش رشد اقتصادي ٤ درصدي حاصل شد.

دكتر واعظي با اشاره به سرمايه گذاريهاي انجام شده در استان مركزي نيز گفت: سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي نسخه راهگشاي مشكلات كشور است و برنامه ششم توسعه نيز با نگاه به اين سند تنظيم شد.

دكتر واعظي با اشاره به تعريف ١٢٠ پروژه در قالب اقتصاد مقاومتي تاكيد كرد: با شدت به دنبال پياده سازي اين پروژه ها هستيم و در اين ميان در سال جاري به رنبال ايجاد ٤٤٥ هزار شغل هستيم.

وي تصريح كرد: با توجه به اينكه استان مركزي يك استان اقتصادي و مولد است براي توسعه زير ساخت هاي ارتباطات وفاوري اطلاعات برنامه هاي خاصي خواهيم داشت .

وي گفت: پهناي باند اينترنت استان شش برابر شده و در اين ميان ١٠٨١ روستا داراي تلفن و ٢٥٧ روستا به شبكه اينترنت دسترسي دارند.

وي از اتصال ٣٢٣ روستا به شبكه اينترنت تا سه ماه آينده خبر داد و افزود: ٢١ شهر استان مركزي به نسل سوم تلفن همراه ٢ شهر به نسل چهارم دسترسي دارند و همچنين ٣٢٣ كيلومتر فيبر نوري در اين استان كشيده شده كه امروز ١٣٢ كيلومتر آن افتتاح مي شود.

وزير ارتباطات گفت:  تا پايان دولت يازدهم تلاش داريم تمام روستاهاي بالاي .... خانوار را پوشش اينترنت پرسرعت داده و حدرد ٢هزار و ٩٠٠ كيلومتر فيبر نوري در بين شهرها بكشيم.

وي گفت: تا پايان دولت نيز نسل سوم تلفن همراه  در تمام استان و براي ٥ شهر نسل  چهارم فعال ميشود و ١٩٠٠ ميليارد ريال تا پايان دولت سرمايه گذاري مي كنيم.

لازم به ذكر است دكتر واعظي در سفر يك روزه به استان مركزي،  در گلزار شهداي اين استان حضور يافت و با نثار گل و قرائت فاتحه بر سر مزار شهدا ياد و خاطره ايشان را گرامي داشت.

]]>
2016/8/20
<![CDATA[تشریح شيوه برگزاري اجرايي ماراتن توليد محتواي ديجيتالي ايران]]> نخستین جشنواره توليد محتواي ديجيتالي ايران با حضور 33 تيم با محورهاي كارآفريني و اقتصاد دانش‌بنیان، فرهنگ و جامعه و سبك زندگي برگزار شد.

تشریح شيوه برگزاري اجرايي ماراتن توليد محتواي ديجيتالي ايران

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بین‌الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، شرکت‌کنندگان در ماراتن توليد محتوا ضمن ثبت‌نام و پذيرش می‌باید با رعايت اصول اصلي كار يعني نوآوري در ارائه مضامين و مفاهيم تلاش كنند تا الگوريتم و سناريو تهیه‌شده مبتكرانه و بر مبناي خلاقيت باشد.

در همين راستا موضوع مسابقه براي هر گروه در ماراتن به‌صورت قرعه مشخص می‌شود و هر گروه می‌باید براي موضوع انتخاب‌شده معرفی‌نامه تهيه كند و به عبارتي موضوع انتخابي خود را تبيين و تشریح كرده و بررسي وضعيت داخلي و خارجي را اضافه كند. بر همين اساس انتخاب نام مناسب، انتخاب جامعه هدف، ضرورت استفاده از اين محتوا، بازار پيشنهادي و اهداف تعیین‌شده از اركان موردنظر براي شرح و تبيين محتوا هست.

امتياز نهايي در نظر گرفته‌شده براي اين ماراتن 1000 است و اين امتياز بر اساس 13 شاخص مختلف از جمله ايجاد مستند، مقدمه و شرح ايده، بيان هدف، تعيين موضوعات و قسمت‌ها، طراحي اوليه (UI)، طراحي گرافيكي (GUI) چيدمان مستند ايده پردازي، ارائه برنامه اجرايي، توليد و بارگذاری محتواي اوليه موردنیاز، ارائه برنامه اجرايي، نقشه فرايندها –سايت و برنامه، راه‌های درآمدزایی و تعيين پايان نسخه تقسیم‌بندی شده است.

همچنين استفاده از تصاوير، فيلم و فایل‌های صوتي علمي و استاندارد امتياز کسب‌شده توسط هر گروه را افزايش می‌دهد. فرآيند تهيه مستند برنامه محتواي ديجيتالي به سبكي كه قابل داوري و حتي سرمایه‌گذاری باشد از اهداف مهم اين جشنواره است.

اين جشنواره در راستاي پروژه اقتصاد مقاومتي «ده برابر كردن توليد محتواي داخلي با رويكرد کسب‌وکار ديجيتالي با مشاركت حداكثري بخش خصوصي» اجرا شده است و در حال اجرا است و اميد است با تمركز بر روي موضوعات مختلف مبادرت به نهادینه‌سازی فرهنگ توليد و به‌کارگیری از محتواي داخلي باشيم.

]]>
2016/8/20